Grip Aşısını Kimler ve Neden Olmalıdır? Gripten Nasıl Korunabiliriz?

A

Havaların giderek soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı,nezle ve grip hastalıklarında artış yaşanıyor. İster istemez de Grip Aşısı yaptırıp yaptırmama tartışmaları ve kimlerin grip aşısı olmaları gerektiğine dair açıklamalar birbirini takip ediyor.
Önceki yıllarda Domuz Gribi tartışmasıyla grip aşısında oluşan  kaygılar da grip aşısı olunup olunmaması yönünde kafa karışıklığı yaratmış durumda.

Öncelikle şu bilgiyi vermeliyim.Grip aşısı sihirli bir aşı değildir.Bu aşıyı olan kişiler bir dokunulmazlık zırhına bürünüp asla hastalanmayacak diye bir kural yoktur.
Grip aşısı adı üzerinde kimi zaman ölümcül komplikasyonları olan gribe karşı koruyucudur.Ancak nezle veya soğuk algınlığı gibi bir çok viral etkeni olan ve çok daha basit seyredip, ölümcül riskleri olmayan basit üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olmayabilir.

Bu nedenle grip aşısı oldum ama yine grip olmaktan kurtulamadım diyenlere çok kulak asmayın muhtemelen nezle veya soğuk algınlığı geçirmişlerdir.

Sıklıkla karışan grip ve soğuk algınlığını nasıl ayırabileceğimizi ve aralarındaki farkı başka bir yazımda detaylı anlatmıştım.
Grip aşısı olmaya karar vermeden ''Grip ile Soğuk Algınlığının Farkları'' ile ilgili yazdığım yazımı da okumanızı öneririm.

Gelelim grip aşısının ne işe yaradığı ve kimlerin aşı olması gerektiği konusuna:

Grip aşısı yapılmasında temel öncelik, bağışıklık sistemi kronik hastalıklar,ileri yaş,aldıkları sistemik tedavi  gibi nedenlerle zayıflamış kişileri, gribin kimi zaman ölümcül olan komplikasyonlarına karşı korumaktır.

Bu tür risk grubuna giren hastaları veya aşı olmasını önerdiğimiz adayları da şöyle sıralayabiliriz:

1.Kronik böbrek hastaları (Dializ tedavisi gören,böbrek yetmezliği olan hastalar) 
2. Kronik akciğer hastaları ( Amfizem,bronşit,astım gibi rahatsızlıkları olanlar)
3. Kronik Kalp Hastalıkları (Kalp ve dolaşım yetmezliği olan hastalar) 
4. Kanser Hastaları (Özellikle kemoterapi ,radyoterapi gören hastalar)
5.Çeşitli nedenlerle kortizon tedavisi gören hastalar(Organ nakli sonrası,bazı sistemik hastalıklar nedeniyle vb.)  
6.Şeker Hastaları
7.65 yaş ve üstü kişiler (SGK zaten bu kişilerin grip aşısı giderlerini karşılamakta)

Bu hasta grubuna ilave olarak kişisel sağlık riskleri  doktorlar tarafından yüksek görülen,,çalıştığı iş alanının kritik ve iş gücü kaybına tahammül edilemez olduğu genç ve orta yaştaki kişiler de hekim tavsiyesiyle grip aşısı olabilirler.    

Gribe karşı korunmanın sadece aşı ile olmayacağını da vurgulamalıyım.El yıkama alışkanlığımıza özellikle bu dönemde maksimum özen göstermeli,salgın dönemlerinde öpüşme ve tokalaşmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.
    
Ellerimizi  burun ve gözümüze değdirmemek de gribe karşı bizleri koruyacaktır.
Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için beslenme de  önemli bir faktördür.
Taze , meyve,sebze  ve yeşillikleri, soğan,balık ve süt ürünleri bağışıklığımızı arttırarak gribe karşı koruyucu rol üstlenmektedir.     
Bol sıvı alınması da önemlidir.Ilık su tüketmek,taze sebze çorbaları ve bitkisel çaylar ik akla gelen önerilerdir.Düzenli egzersiz yapmanın da bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.
Vitamin almak da gribe karşı koruyucu bir önlemdir.Özellikle C ve D vitamini alınması bağışıklığı güçlendirmektedir .C vitaminini taze meyve ve sebzelerden doğal yoldan kolaylıkla alabiliriz.D vitamini almak  için ise ,güneşi gördüğümüz dönemlerde güneşlenmek güzel bir seçenektir.
Son olarak gripten korunma da stresten uzak durmanın da çok önemli olduğunu vurgulamalıyım.Egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği nasıl bilimsel bir gerçek ise ,stresin de bağışıklığımızı zayıflattığı bilinmelidir.    
Tüm okuyucularımıza gripsiz günler dilerim....      

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Saçı Fazla Taramak, Saçta Kırık Sayısını Artırır!
Saçların fön, perma, şampuanla yıkama gibi etkenlerden dolayı yıpranabildiği çoğumuzun bildiği bir durumdur
Cildinizi Nemlendirin, Kırışık Sayınızı Azaltın.
İlerleyen yaşla birlikte ciltte kırışıklıkların oluşması doğal sürecin bir parçasıdır
Ameliyatsız da Güzel Bir Burnunuz Olabilir
Son yıllarda özellikler kadınlar tarafından burun estetiği çok fazla yapılmaktadır
Dişlerimizi Yemekten Ne Zaman Sonra Fırçalamalıyız?
Diş hekimleri, yemek yedikten ve kahve içtikten sonra yarım saat içerisinde dişlerin fırçalanması, dişlere ciddi zarar verebileceğini vurgulamışlardır
Asabiyetiin Sebebi Açlık Olabilir mi?
Stresi kontrol edememe ve asabiyet, kişinin psikolojik ve fiziksel sağlık bütünlüğünü bozmanın yanı sıra sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor
Fazla Kilolardan Kurtulayım Derken Böbreklerinizden Olmayın!
Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hızla kilo verdiren şok diyetler tekrar gündeme gelmeye başladı
Doğum Kontrol Hapları Adet Düzensizliğine Neden Olabilir.
Kadın vücudunda, yumurtalıklarda gelişen yumurta hücresinin olgunlaşmasını baskılayan doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanılıp bırakılması sonrasında kişide adet düzensizliğinin yaşanması oldukça…
Ciltteki Sivilceler ve Doğum Kontrol Hapı
Ergenlik gibi vücudun hormonel olarak yoğun değişim altında olduğu dönemler başta olmak üzere hayatın pek çok döneminde cilt üzerinde oluşan sivilceler kişilerin sürekli olarak mücadele ettiği sorunlar…
Depresyondayken Sosyal Hayattan Kopmayın!
Depresyon, kendi içerisinde çeşitli dönemlere sahip psikolojik kökenli bir hastalıktır
Sigara İçen Babalar Çocuklarına Zarar Verebilir
İngiltere’de bazı araştırmacılar, sigara içen babaların hasarlanmış DNA’larını çocuklarına aktardığını ve çocuklarında kanser riskinin yükseldiğini saptamışlardır
Çürükler Ve Morarmalar Nasıl Oluşur ?
Çürükler günlük hayatta sıkça karşılaştığımız oluşumlardır
Durmuş Kalp Nakilden Sonra Tekrar Atmaya Başladı!
Kalp nakillerinde kalbin atım işlevi sonlanmadan başka bir hastaya nakledilme zorunluluğu tarihe karışıyor olabilir