HIV, HIV Testleri ve AİDS ile ilgili soru soran okurlarımıza öneriler:

Tahlil
A

Tahlil.com’a en sık sorulan sorulan başında, HIV yani AİDS korkusu nedeniyle HIV testi yaptırmak isteyen veya yaptırdığı HIV testleri hakında bilgi almak isteyen kişilerden gelen sorular bulunuyor.
Bu konuda gelen soruların önemli bölümünü ise HIV ve AİDS hakkında bilgisi olmayan kişilerden gelen sorular oluşturuyor.
Tahlil.com olarak HIV, HIV testleri ve AİDS başka hiçbir sağlık sitesinde konusunda onlarca yazı yazdık, yüzlerce soruya cevap verdik.  

Bazı önemli konuları, 3 başlık altında okuyucularımızla tekrar paylaşmak istiyoruz:

1.HIV ve AİDS konusunda bir korkunuz veya test yapılmasını gerektiren bir durumunuz varsa    tercihen bir doktora başvurmadan test yaptırmayınız. Erkekler için Üroloji, kadınlar için de Kadın Doğum doktorlarına başvurmak ve danışmak aynı zamanda cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların da  tanısı için uygun olacaktır. Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları da bu konuda her iki cins için de yol gösterici olabilir.

2.HIV ve AİDS hakkında bilgi sahibi olmadan kulaktan duyma bilgilerle ve gereksiz ayrıntılarla kafanızı meşgul etmeyiniz.
Bu konuda Tahlil.com’da yazılmış yazıları ve sorulmuş sorular ve verilmiş  cevapları okumanızı öneriyoruz.
Aşağıdaki bağlantılardan bu konuda yazılmış yazıları okuyabilir,HIV testlerinin en uygun ne zaman yapılması gerektiği, testlerin nasıl değerlendirildiğini öğrenebilirsiniz.

HIV ve AİDS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları
HIV ve AİDS Hakkında Genel Bilgiler
HIV Erken Tanı P24 Testi

3.Ağızda paslanma, ağızda çıkan yaralar, lenf bezlerinde şişlik, boğaz ağrısı, ishal gibi AİDS belirtileri olarak sıkça bilinen rahatsızlıklar hastalığın son aşamasında yani hastalığa yakalanmaya neden olan ilişkiden yıllarca sonra ortaya çıkan belirtilerdir.
Şüpheli ilişkiden birkaç hafta veya birkaç ay sonra bu belirtilerin görülmesi mümkün değildir.
Bu nedenle şüpheli ilişki sonrası bu tür belirtiler görüldüğünde hastalığa yakalandım diye bir korku duyulmasının hiçbir anlamı yoktur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 22.08.2014 09:53

Aids te erken teşhis önemlimidir .yoksa bulaştığı andan itibaren tedavisi yokmudur ?

Tahlil.Com | 24.08.2014 01:33
HIV enfeksiyonu ve buna bağlı gelişen AİDS in henüz bilinen bir tedavisi yoktur.
aligumuseli | 21.08.2014 10:29

Bir kurumda 2yıldan bu yana yönetici olarak çalışıyorum. Sekreteriimde bir hafta önce yaptırdığı bir ameliyat esnasında HIV tesbit edildi. İki yıldan bu yana çay ve kahvemi yapıyor, bardaklarımı yıkıyor, evrakları yazıp getiriyor. Ben bu teşhisten sonra tedirgin oldum. ben de mi test yaptırmalıyım.

Tahlil.Com | 22.08.2014 02:55
Anlattığınız şekildeki iletişimlerde HIV bulaşmaz..
gizemkaracaaa0 | 21.08.2014 12:07

Merhaba hocam 1.5 yıl önce bi ilişkin oldu pişmanım desem neye yarar.. Size yazmak istedim internette araştırdım sizi psikolojim çok bozuldu uykudan uyandığım an acaba HPV bulaşmış mıdır düşüncesi o kadar ürkütücü ki.. Anal oral ilişkim oldu bakireyim de .. Simdi hocam dize sorum İstanbul da oturuyorum. Diyarbakırda babamın yanındayım kastamonu da öğrenciyim. Bir an önce test olup kurtulmak istiyorum su psikolojiden yoksa aklımı kaçıracağım. İdtanbulda burç genetik tanı merkezi varmış şehir dışına numune yolluyorlarmıs. Rahim ağzı, anal ve oral yoldan suruntu aldırmayı düşünüyorum üçüne birden 300 lira dediler. Malum ogrenciyim borç harç halledeceğim. HPV DNA PCR testi yapıyorlarmış. Sizce bu test yeterli midir? HPV micro array yöntemi çok pahalı uç bölgeden yaptıracağım için. Ve bu labaratuvar güvenli midir sizce doğru sonucu verir mi? Ayrıca hocam burada devlet hastanesinden aldıracağım büyük ihtimalle kadın doğum doktoruna gideceğim ama çok utanıyorum cesaret edemiyorum bakire ve bekar olduğum için doktorlar beni tersleyecek diye çok korkuyorum ve bilirsiniz doktor tek olmuyor içeride bazen birkaç hasta bazende asistanlar.. Napmalıyım doktor bey çok caresizim yardımlarınızı bekliyorum..

Tahlil.Com | 21.08.2014 12:43

HPV korkusu psikolojinizi bozmuş anlaşılan. Günümüzde benzer şekillerde görülen HPV korkusu   psikiatrik bir  sağğlık problemi  olarak kabul ediliyor.

Öncelikle bir kadın doğum uzmanı sonra da psikiatri uzmanına başvurunuz muayene amaçlı

obfm1004 | 04.11.2013 04:11

Hocam hayirli gunler supheli iliskiden 27 gunsonra doktara gittim enfeksiyon hastaliklari uzamnina anti hiv testi isdedi ben p24 istedim fakat sen karisma sonucun negatifse kinuyu kapa dedi sonuc anti hiv negatif yaziyordu sinra egitim arastirmada 68 gun yaptirdim yine negatif sizce konuyu kapmalyim

Tahlil.Com | 05.11.2013 09:38

Tahlil.com'da tahlil yorumluyoruz.Test sonuçlarınız normal, sorun olmadığını söyleyebiliriz.Konuyu kapatıp kapatmayacağınız sizin bileceğiniz bir durum.Ancak eğer bir HIV korkunuz var ise, bu konuyu kafanızdan hiç atamıyorsanız aşağıdaki HIV korkusuna dair yazımızı okumanızı öneriyoruz.Bu yazımızı dikkatle okuyup bu konudaki uyarılarımızı dikkate almanız faydanıza olacaktır.

Bence Jones Protein Testi Nedir?
Bence jones proteinleri disülfit dimerler veya tek zincir kovalan olmayan dimerler halinde veya her iki şekilde görülebilir
Koryon Villus Biyopsisi (CVS) Nedir?
Riski gebeliklerde kromozomal anomali yönünden değerlendirilen yapılan tarama testleri ve ultrason muayenesiyle de ileri tetkik gerektiren hastalara yapılan bir tahlil yöntemidir
Hepatit Testleri Kısaltmalarının Anlamları
Hepatit, karaciğer inflamasyonu olarak tanımlanan bir hastalıktır
Fetal Ense Kalınlığı Nedir?
Fetal ense kalınlığı (NT) (Nukhal geçirgenlik=Nuchal translucency) gebelik sırasında ultrason muayenesinde  bebeğin boynunun arka kısmında koyu renkli olarak görünen bölümün kalınlığıdır
Calcifiol (25-hydroxy-vitamin D) Test Sonucu Hangi Durumlarda Değişir?
Kandaki 25-hydroxy şeklinde olan D vitaminin miktarı besin takviyeleri ve vitaminleri fazla miktarda alındığı durumlarda yükselir
LDL Kolesterolü Düşüren Sentetik Ürünler Nelerdir?
Kolesterol yüksekliği birçok kişide bulunabilen bir hastalıktır
Püy Kültürü Nedir?
Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan doku sıvısıdır
Prostat Hastalığı Tanısında Sıklıkla Kullanılan Tahlil: Asit Fosfataz
Asit Fosfataz; prostat, kan, karaciğer ve kemik hücrelerinde bulunmaktadır
Gebelik Haftası Hesaplama Gebematik İle Çok Kolay
Gebelik sürecindeki her kadın kan testi değerlerine göre gebelik haftası hesaplama isteği duyar
Kolonoskopi Tahlili Nasıl ve Neden Yapılır?
Kolonoskopi işlemi; bağırsağın ucunda kameralı bir aletle incelenmesidir
Kan Tahlili ile Cilt Kanseri Teşhis Edilir mi?
Uzmanlara göre sade kan tahliliyle cilt kanserinin teşhisi mümkündür
Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı Tahlilleri
Kırım-Kongo Hemorajik Ateş’e keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir virüs yol açar