HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?

27.06.2018 12:00
Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler
HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?
A

Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler.
Tahlil.com olarak bu konuda okurlarımızı defalarca uyardık.HIV testlerini kendi başlarına özel laboratuvarlarda yaptıran okurlarımız çoğu zaman gereksiz yere testler yaptırabiliyor ve masrafa girebiliyor.Bu tür bir HIV enfeksiyonu şüphesinde yapılacak en doğru yaklaşım tercihen bir devlet hastanesi veya üniversite hastanesine başvurup enfeksiyon hastalıkları polikliniğe başvurmaktır.
Bu konuda uzman olan doktorunuz size en doğru zamanda hangi testlerin yapılması konusunda ilişkinizin durumunu da sorgulayarak gereken bilgiyi verecektir.Aşağıda HIV testlerinin şüpheli ilişkiden sonra ne zaman yapılması ve hangi HIV testinin en hızlı sürede HIV virüsünü saptayabildiğine dair detaylı bilgi bulunmaktadır.  

Hangi HIV Testi En Erken HIV Tanısını Koymaktadır?

Antikor ölçen testlerin  HIV antikoru bulması farklı zamanlarda olabilir.Bu durum kişiden kişiye de değişebilir. Bu döneme pencere dönemi de denir.Bir çok kişi de antikor 2 ile  8 hafta arasında ortaya çıkar. ( ortalama 25 gün) 

Bazı kişilerde daha uzun sürede antikor oluşabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle şüpheli temastan sonra   ilk 3 ay içinde yapılan testlerde negatif sonuç çıktığında  3 aydan sonra da bu testin tekrar edilmesinde yarar vardır.
Buradan da anlaşıldığı üzere antikor araştıran Anti HIV tetslerini 3 aydan önce yapmak doğru değildir.Bunda temel amaç ise olası bir yanlış negatif sonucu ekarte etmek ve varsa HIV antikorunu yakalamaktır.
Şüpheli temas sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanan insanların % 90 ında ilk 3 ay içinde antikor oluşmaktadır.Bazı nadir vakalarda ise HIV antikoru oluşumu 6 aya kadar uzamaktadır.

P24 antijenini araştıran HIV testleri antijen araştırdığından antikor araştıran testlere göre nispeten daha erken sürede sonuç vermektedir.Bu testler de enfeksiyon sonrası  oluşan antijenleriı en erken 4. hafta ve sonrası dönemde yakalayabilmektedir.
HIV P24 testleri ilişki sonrası 4 ile 12 hafta arasında yapılmaktadırlar.Uzmanlar bu testlerin de olası bir yanlış negatifliğin önüne geçmek için en erken ikinci ay sonrası dönemde yapılmasını önermektedir.

Peki en erken HIV tanısını koyan test nedir?               

HIV RNA testi ise HIV virüsünü en erken ortaya çıkaran ve son derece güvenilir bir testtir. Bu çok duyarlı test, diğer testlerden farklı olarak HIV virusunu direkt olarak araştırmaktadır. Antikor veya antijen araştırmamaktadır.
HIV  enfeksiyonunun bulaşmasından sonra  ortalama 9 ile 11 gün arasında  virusun RNA ları kanda saptanabilmektedir.
Ancak bu test  diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulanması zahmetlidir.Şüpheli cinsel ilişki sonrası eğer enfeksiyona yakalanılmış ise, 30 gün içinde % 98 ile % 100 oranlarında HIV virısünün RNA larını ortaya çıkararak güvenilir tanı koymaktadır.
Bu test sadece bu konuda uzmanlaşmış büyük laboratuarlarda uygulanmaktadır.

HIV PCR testi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız...

  

YORUMLAR

mutluyuz77 | 09.06.2016 04:37

ameliyat öncesi hastaneden alınan kanımda hıv pozitif çıktı. kan alınmadan tam olarak 75 gün önce şüpheli ilişkim olmuştu. doğrulama testi western blot sonucu ise negatif çıktı. içim rahat etsin mi. çok endişeliyim

Tahlil.Com | 12.06.2016 05:03
Western Blot negatifliği gayet olumlu.
Bu durumda hastalık yok diyebiliriz.
musatsnn | 30.05.2016 05:00

Merhaba, ben şüpheli ilişkiden 100 gün sonra test yaptırdım Anti hcv: 0.080 negatif. Anti hıv(kemiluminesans ve benzeri): 0.398 negatif. Hbs Ag (kemoluminesans vb.) 0.457 negatif. Bunlar sonuçlar bir sıkıntı varmı. Teşekkür ederim

Tahlil.Com | 01.06.2016 03:51

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

Yanlış Pozitif Gebelik Testinin 7 Nedeni
Bu yazımızda, evde yapılan hamilelik testlerin size yanlış pozitif bir sonuç vermesinin 7 nedenini sizlerle paylaştık. Bu nedenleri öğrenmek için yazımızın devamını okumayı unutmayın!
Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?
Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. 
Tiroid Testlerinde Tek Başına ST4 Yüksekliği nedir?
Tiroid testleri yorumlanırken, TSH ile birlikte ST3 ve ST4 tahlil değerlerindeki yükseklikler de kontrol edilmektedir.
Anestezi Öncesi Doktorlarca İstenen Tahliller
Cerrahi operasyon yapılacak hastalara ameliyat öncesi anestezi uygulanır.Anestezi öncesi koktorlarca istenen tahlilleri birlikte inceleyelim.
İdrar Özgül Ağırlık Testi Nedir?
İdrar testi, sağlık doktorunuzun  sağlığınızı kontrol etmesi ve anormallikleri test etmesi için ağrısız bir yoldur.  Bu makalemizden idrar özgül ağırlığın ne olduğunu, testinin…
HIV ( AİDS ) Erken Tanısı ve P 24 Antijeni Testleri
HIV P 24 Antijeni, şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Pandemide Grip ve Zatürre (Pnömoni) Aşısı Olalım mı?
Covid 19 pandemisinin en yoğun olarak yaşandığı bu günlerde grip ve zatürre (pnömoni) aşısı olmanın faydalı olup olmadığı merak edilen bir konu haline geldi.Bu konuda Türkiye Diyabet…
Spermiogram Testi Nasıl Yapılır?
Spermiogram; erkeğin sperm kalitesinin ölçüldüğü testtir.
Ürik Asit Testi Nedir? Yüksekliği, düşüklüğü ve kullanım alanları
Ürik asit testi biyokimyasal bir test olup genellikle  gut hastalığı tanısında kullanılır bunun yanı sıra böbrek yetmezliği, lösemi, multiple myeloma, polistemi, lenfoma, gebelik toksemisi,…
İdrar Tahlilinde pH Nedir? İdrar Testi pH Normal Değerleri
Tam idrar tahlilinde, idrarın pH sıda araştırılmaktadır.
Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır.Bu tahlilleri birlikte inceleyelim.
Trombofili ve Tromboz Nedir? Trombofili Testleri
Trombofili tromboza yatkınlık yaratan durumları ifade etmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com