HIV Testleri:HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı? Erken HIV Tanısı İçin Hangi Testler Kullanılır?

22.06.2018 08:00
HIV virusunun yol açtığı AIDS tanısında kullanılan ve sitemize de sıkça sorulan HIV testleri hakkında genel bilgi ve bu testlerin ne zaman yapılmasına dair bilgileri paylaşıyoruz.
HIV Testleri:HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı? Erken HIV Tanısı İçin Hangi Testler Kullanılır?
A

HIV virusunun yol açtığı AIDS tanısında kullanılan ve sitemize de sıkça sorulan HIV testleri hakkında genel bilgi ve bu testlerin ne zaman yapılmasına dair yazımzı,Tahlil.com olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Şüpheli ve korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra HIV virusu kaptığını düşünenler bir an önce HIV testleri yaptırmak ister.
HIV testleri ve ne zaman yapılması gerektiğini birlikte inceleyelim.

AİDS (HIV) Testleri Nedir? Ne Zaman Yapılmalı Ve Nasıl Sonuç Vermektedir?  
 

Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası,HIV enfeksiyonuna yakalandım şüphesi ve korkusu ile laboratuvar testi yaptırmak ve sonuçlar hakkında bilgi sahibi olmak sıkça başvurulan bir yoldur.Bunun için “serolojik yöntemler” olarak tanımlanan laboratuvar tekniklerine başvurulur.  
AİDS yani HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla başvurulan ilk test ELISA testidir. HIV bulaşmış kişilerde ortaya çıkan ve  virusa karşı oluşan spesifik ANTİ-HIV antikorlarının ELISA tekniği ile araştırılmaktadır.
Hastalığa yakalanılmış yani bulaş olmuşsa Anti-HIV antikorlarını sentezlemesi için belirli bir süre gereklidir.Bu nedenle  şüpheli bir cinsel ilişkiden  hemen sonra, ELİSA testi yaptırmanın anlamı yoktur.
HIV P 24 Antijeni içeren ELİSA testleri şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılmaktadır.
Cinsel ilişki sonrası eğer HIV virusu bulaşmış ise hastanın kanında HIV p24 antijeni 2 ile 6 hafta içinde saptanabilmektedir.Bu süre zarfında henüz vücutta HIV virusuna karşı antikor oluşmadığından erken tanıda P 24 antijeni saptanması tanıda önemlidir.
Cinsel ilişki sonrası bulaşma durumlarında HIV virüsu önce vücutta bir çoğalma dönemi geçirmekte ve bulaşmadan 2 hafta kadar sonra kanda HIV p24 antijeni saptanabilmektedir.
Bu dönemde HIV antikorları henüz ölçülebilir düzeye ulaşmadığı için, HIV p24 antijeni bakılması, erken tanı olanağı sağlamaktadır.
HIV antikorları 3. haftadan sonra ortaya çıkmakla birlikte, kullanılan ELISA testleriyle ölçülebilir sonuç vermeleri ancak 1.5-3 ay sonra olabilmektedir.   Anti HIV ELİSA testinin pozitif çıkması da tek başına HIV enfeksiyonı  tanısı için yeterli bir bulgu değildir.Pozitif çıkan ELİSA testleri de  western blot adı verilen bir yöntemle doğrulanmalıdır.  
Başka bir tanı yöntemi olan  HIV PCR testi ile  daha kısa bir zamanda HIV tanısı koyulabilmektedir..HIV  PCR Testi ile,virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesi sağlanır.
Bu özelliği ve avantajı nedeniyle  HIV PCR testi erken evrede HIV virüsünün saptanmasında  kullanılmaktadır.Bu testin prensibi kanda  henüz antikor oluşmadan HIV virusunu kanda yakalayabilmektedir.
Hastalığa yakalanan bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır.
Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren ise  PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek oranlardadır.

YORUMLAR

enesdemircioglu61 | 14.07.2016 02:43

Büyük bilinçsizlikle ve tamamen merakla yakın arkadaşımla korunmasız eşcinsel ilişkide bulunduk.Hiçbir hastalık belirtisi olmadı ve onun da benim de hayatımızda ilk korunmasız ilişkimizmiş. O çok rahat, ben kafayı yiycem.Teste gerek var mı?

Tahlil.Com | 14.07.2016 04:03

Sonuç olarak bu tür korunmasız ilişkilerde risk daima vardır.
Arkadaşınızda bir hastalık olup olmadığını buradan bilemeyiz.Arkadaşınız rahat olduğuna göre önceden bir çok deneyimi olabilir.

En doğrusu korunmasız ilişkilerden kaçınmanız.Bir doktora test için başvurabilirsiniz.


metehantiric1998 | 13.07.2016 06:08

Yaklaşık 8 9 ay önce bir hayat kadını ile korunmasız cinsel ilişkiye girdim.Kendisinin temiz olduğunu söyledi. Şu ana kadar hiçbir hastalık belirtisi olmadı. HIV testi yaptirmama gerek var mıdır ?

Tahlil.Com | 15.07.2016 11:36

Şüpheli bir  cinsel ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanma korkusu ile test yaptırmak isteyen bir çok  Tahlil.com okurundan benzer sonular geliyor.

Özellikle vurgulamak istediğimiz bir konu var.
Şüpheli  cinsel ilişki sonrası sadece HIV testi yapılması tek başına yeterli değildir.Başta Hepatit enfeksiyonu olmak üzere çeşitli üretrit etkenleri, HPV, Frengi ve bel soğukluğu gibi bir çok hastalık da bulaşabilmektedir.
Size önerimiz tercihen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup muayene sonrası onun da gerek duyduğu ilave testlerin yapılması için çaba göstermeniz.
Aşağıdaki yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

rap__33__44 | 27.11.2014 01:26

Merhaba bundan 2 2 buçuk yıl önce şüpheli bi ilişkim oldu yeni bilinçlenmeye başladım hangi testi yaptırmalıyım hiv virüsü varmı yok mu Öğrenmek için cevaplarsanız sevinirim iyi günler

Tahlil.Com | 27.11.2014 04:34

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle HIV testi yaptıran veya yaptırmak isteyen bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.

Tahlil yorumlayan sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .
HIV şüphesi nedeniyle asla  kendi başınıza test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın.

Şüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.
Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

nasihkeskin55 | 20.05.2014 09:18

Dertbabasi 6 yil once hiv pozitiften negatif olmasi ve halen tedaviye devam edilmesi ne anlama geliyor bir aciga cikarin beni kurtus yolu yokmu bu hastalik bitmedimi evlemek istiyorum nasil olacak

pekerozturk | 20.05.2014 04:19

Hocam saygilar,supheli iliskiden 183 gun ve 207 gun sonra hiv 1/2(ag/ab) testi oldum,calisma yontemi Kemilüminesans, sonuclar negatif lakin testlerden yaklasik 1 ay once mide ilaci ve antibuyotik tedavisi gordum bunlar sonuca etki edermi?yoksa 207 gun sonra yapilan test yeterlimidir?

Tahlil.Com | 20.05.2014 04:20

Sonuçlarınız negatif yani normal ancak şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran okurlarımız için, hangi HIV testinin ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair bir yazı hazırladık.
 Tahlil.com doktorlarının hazırladığı yazıımızı okumanızı öneriyoruz.

Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.


erol egemen | 11.05.2014 10:16

3 sene önce yaşadığım şüpheli ilişkiden 5 buçuk 6 ay sonra antihiv ag+ab combo 0.24 negaitf s/co. bu testten 5 ay sonra yani yaklaşık 1 sene sonra eliza hıv-1 p24 antijeni+antikorları (1&2) testini olup 0.543 negatif sonucunu aldım.hala belirti arıyorum,testler yanlış olabilir mi konuyu kapatmalı mı

Tahlil.Com | 11.05.2014 10:42

Tahlil.com'da tahlil yorumluyoruz.Test sonuçlarınız normal, sorun olmadığını söyleyebiliriz.Burada sürekli yaptığımız uyarımızı da tekrarlayalım.HIV korkusu veya endişesi yaşayanlar mutlak suretle bir enfeksiyon hasyalıkları uzmanına başvurmalı ve onun tavsiyesi ile testlerini yaptırmalıdır.

  Konuyu kapatıp kapatmayacağınız sizin bileceğiniz bir durum.Ancak eğer bir HIV korkunuz var ise, bu konuyu kafanızdan hiç atamıyorsanız aşağıdaki HIV korkusuna dair yazımızı okumanızı öneriyoruz.Bu yazımızı dikkatle okuyup bu konudaki uyarılarımızı dikkate almanız faydanıza olacaktır.

kick_box2007 | 16.04.2014 07:43

Merhaba hocam HIV ag/ ab testi ne oluyor. Korunmasız bi ilişki yaşadım 40 gün sonra yukarıda belirttigim testleri yaptırdım ve sonuç 0.094 çıktı vede hiv anti testi yaptirdim 0.480 gibi sonuc cikti negatif konuyu kapatabilirmiyim sizin yorumunuz nedir Saygılarla.

Tahlil.Com | 17.04.2014 09:21
Sonucunuz negatif çıkmıştır..

HIV erken tanısı için şüpheli
temastan en erken 10 gün sonra p24 testi(HIV combo içinde var, sadece p24)
yaptırılması, negatif ise sorun yoktur, HIV RNA testi de 10. günde pozitifleşebilir
ama 1. ayda bakıldığında %100'e yakın doğru sonuç verir. 3. aydan önce Anti-HIV
baktırıldığında yalancı negatiflik olabilir, tavsiye edilmez, Dünya Sağlık
Örgütü şüpheli ilişki varsa ve testler negatif olsa dahi 6. ayd test tekrarı
önermektedir, bu nedenle p24 veya HIV RNA testiniz negatif olsa dahi 6. ayda
tekrar Anti-HIV çalışılmasını öneririz..galleanosa | 26.03.2014 04:52

merhabalar. ben 4-5 sene kadar önce şüpheli bir ilişki yaşadım. bu hafta ise tahlil yaptırdım. sonuçlar şöyle:

anti-hcv:0,04(non reactive)

anti hiv 1+2: 0,18(non reactive)

vdrl-rpr: negatif.

sizce artık konuyu kapatabilir miyim? yoksa başka tahlil yaptırmam gerekir mi?

Tahlil.Com | 26.03.2014 11:00

Tahlil.com'da tahlil yorumluyoruz.Test sonuçlarınız normal, sorun olmadığını söyleyebiliriz.Burada sürekli yaptığımız uyarımızı da tekrarlayalım.HIV korkusu veya endişesi yaşayanlar mutlak suretle bir enfeksiyon hasyalıkları uzmanına başvurmalı ve onun tavsiyesi ile testlerini yaptırmalıdır.

  Konuyu kapatıp kapatmayacağınız sizin bileceğiniz bir durum.Ancak eğer bir HIV korkunuz var ise, bu konuyu kafanızdan hiç atamıyorsanız aşağıdaki HIV korkusuna dair yazımızı okumanızı öneriyoruz.Bu yazımızı dikkatle okuyup bu konudaki uyarılarımızı dikkate almanız faydanıza olacaktır.

angelico_e | 21.10.2013 10:15

Hocam supheli iliskiden yaklasik 3-4 hafta sonra HIV testi yaptirdim ve sonuclarda HIV AG / AB 0.15 Negatif diyordu. Sizce konuyu kapatabilirmiyim? yoksa testi tekrar yaptrmam gerekir mi?

Tahlil.Com | 21.10.2013 11:47

Biraz erken yaptırmışsın testi, sitemizde bu konuda yazdığımız yazıları dikkatle okumanı öneririz.


r.a.ozturk | 30.09.2013 07:02

hocam 50 gun antı hıv testı yaptırdım negatıf cıktı doktorum %95 korkacak bırsey yok dedı dılımın ortasında beyaz leke gıbı bırsey var bıde 2 gunlukgune ıshal oldum belırtısımı acaba sızın yorumunuzz ney

Tahlil.Com | 01.10.2013 07:44

HIV testi sonuçların normal ancak HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....

DAHA FAZLA GÖSTER
CA 125 Testi Nedir? CA 125 Yüksekliği
Ca 125 testi, cancer antigen yani kanser antijeni anlamına gelen bir tümör belirteç testidir.Ca 125 testi yüksekliğinde tahlil sonuçları yüksek bulunan hastaların bir…
Tokluk Kan Şekeri Testi Neden Önemlidir?
Açlık kan şekeri normal olan kişilerde, öğünlerden sonra ölçülen tokluk kan şekeri yüksek olabilmektedir ve bu duruma halk arasında gizli şeker hastalığı da denmektedir.
Karaciğer Fonksiyon Testleri Nelerdir? Nasıl Yorumlanır?
Karaciğer fonksiyon testleri nelerdir, neden ihtiyaç duyulur, testten önce, test sırasında, ve sonrasına neler yapmanız gerekir gibi karaciğer fonksiyon testlerine dair soruların cevaplarını…
ALBUMİN
Albumin biyokimya laboratuvarlarında uygulanan bir tahlildir.
Beta HCG Testi Değerlerinde Gri Zon Nedir? Beta HCG Değerleri ve Gebelik Haftası
Kanda yapılan Beta HCG testinde 6 mıu/ml ve üstü çıkan değerler gebelik lehine değerlendirilir.Ancak gri zon olarak da değerlendirilen bir ara değer vardır.Gri zon değeri ise 6 mıu/ml…
Tiroid
Tiroid bezinin fonksiyonları hakkında en iyi bilgiyi beynin hipofiz adı verilen bölümünden salgılanan TSH hormonu verir.
Amilaz Nedir? Amilaz Testi Yüksekliği Hangi Hastalıklarda Olur?
Amilaz, bir enzimdir.Amilazın kandaki değerinin ölçülmesi ise bir kan testidir. Kanda amilaz testi yüksekliği farklı hastalıklarda olabilir.Amilaz testi yüksekliği olan hastalıkları…
Menopoz Belirlemesinde Yapılan Tahliller Nelerdir?
Menopoz; kadınların yumurtlama dönemlerinin tamamen sona erdiği, hormonal değişikliklere sebep olan bir dönemdir.Her kadının yaşayacağı menopoz döneminin belirlenmesinde bazı tahliller…
AST Kan Testi Nedir?
Aspartat aminotransferaz enzimi, amin gruplarının aspartattan glutamat ve oksaloasetata geçişini kataliz eder. Karaciğer fonksiyonları ölçmekte kullanılan bir kan testidir.
Metobolik Sendrom Şüphesinde Yapılan Tahliller Nelerdir?
Metabolik sendrom, pankreastan salınan insülin etkilerine direnç sonucu oluşur.Tanısında ise bazı tahlil ve testler yapılmaktadır.
Smear Testi (PAP) Nedir?
Smear test,rahim ağzı (serviks) kanseri tarama yöntemidir.
CEA Testi Nedir?
CEA embriyo dokuları tarafından üretilen bir proteindir. CEA, Carcino Embryonic Antigen kelimelerinin kısaltılmasından ortaya çıkmıştır. Bu test bir kanser antijen testidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com