İdrar tahlilinde rbc (eritrosit) ve wbc (lökosit) hangi hastalıkların belirtisidir?

25.07.2018 12:00 | Güncelleme: 19.02.2020 09:42 | Yazar: Dr. Cem Argun
Normalde alyuvarlar (rbc-eritrosit)  ve akyuvarların (wbc-lökosit)  yeri kandır.İdrarda bulunmaları beklenmez.Bu nedenle idrar tahlilinde  rbc (eritrosit) ve wbc (lökosit) görülmesi beklenen bir durum değildir.  Bu tahlil bulgusu kimi zaman bazı hastalıkların habercisi veya belirtisi olabilir.
İdrar tahlilinde rbc (eritrosit) ve wbc (lökosit) hangi hastalıkların belirtisidir?
A

Doktorlar genel sağlık kontrollerinde, check up işlemlerinde veya idrar yolları, mesane ve böbreği ilgilendiren bir hastalıktan şüphelendiğinde yada çeşitli nedenler ile idrar tahlili isterler.
Alyuvarlar ve akyuvarlar tıp dilinde farklı isim veya kısaltmalarla belirtilir. Alyuvarlara red blood cell adı verilir.Tıpta ise red blood cell'in ilk harfkerinin kısaltması olan RBC kısaltması kullanılır. Alyuvarlar ayrıca eritrosit olarak da bilinmektedir.
klyuvarlara ise white blood cell adı verilir.Tıpta ise whitw blood cell'in ilk harfkerinin kısaltması olan WBC kısaltması kullanılır. Akyuvarlar ayrıca lökosit olarak da bilinmektedir.
Gerek akyuvarların gerekse alyuvarların idrarda görülmesi olağan değildir.Ancak bazı idrar tahlillerinde 1-2 eritrosit veya 1-2 lökosit görüldü gibi sonuçlara rastlayabiliriz. Doktorlar çoğunlukla bu sonuçları önemsemez.İdrar tahlilinde her alanda çok daha fazla sayıda eritrosit ve/veya lökosit görülmesi bir hastalık yönünden bilgi vermektedir.
Örneğin 7-8 eritrosit veya 5-6 lökosit gibi sonuçlar doktorların dikkatini daha çok çeker. Hele görülen lökosit veya eritrosit sayısının daha çok olması, örneğin 10-12 lökosit, 10-12 eritrosit veya bol lökosit veya eritrosit, çok sayıda eritrosit veya lökosit gibi terimler çoğunlukla bir hastalığı düşündürür.

İdrar tahlilinde lökosit veya eritrosit görülmesi nasıl yorumlanmalıdır?

İdrar tahlilinde lökosit çıkarsa hasta mutlaka enfeksiyon yönünden değerlendirilmelidir. Kişide mesane iltihabı, idrar yollarında enfeksiyon gibi durumlar olabilir. Bu tür bir sonuç bulunduğunda kişiden ilave tahliller de istenmelidir.
İdrar kültürü ve antibiyogram test, kan sayım testi, CRP gibi tahlillere de bakılması önerilir. Eğer bu tahliller sonrası  hastalık yapıcı bir mikrobiyolojik etken buna karşı önlem alınmalıdır.Çoğunlukla bu tür enfeksiyon durumları antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.Kimi zaman bazı mantar enfeksiyonlarında da idrar tahlilinde lökosit görülmektedir.
Böbrek taşları, böbrek veya mesanede tümörler,böbreğe darbe gelmesi, ağır egzersiz yapılması, çeşitli böbrek hastalıkları, prostat bezi hastalıkları veya idrar yolu enfeksiyonları idrara RBC girişine neden olurlar.Bu tür ve benzeri durumlarda da idrar tahlilinde eritrosit görülebilir.

Özellikle idrar tahlili veren kadınların adetli olup olmadığı da sorgulanmalıdır.Adet dönemlerinde, adetin başlangıcı veya sonlarında da çoğu zaman bir hastalık bulgusu olmamasına rağmen idrar tahlilinde eritrosit görülebilir. Bu tür durumlarda idrar tahlili adet döneminin tamamen bitmesi sonrası analiz edilmelidir.
 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Transaminazlar Hangi Durumlarda Artar?
Transaminazlar; karaciğer hücrelerinde bulunan, karaciğer hasarında dışa sızan enzimlerdir. Bu grupta yer alan enzimler özellikle karaciğer hastalıklarının tanı ve takibinde sıklıkla kullanılan…
LDL Kolesterole Neden Kötü Kolesterol Denir?
Aslında LDL veya kötü kolesterol vücut için gereklidir çünkü diğer hücrelerin yapımında gerekli olan ve karaciğerde üretilen kolesterolu hedef hücrelere…
Direkt ve İndirekt Bilirubin Nedir?
Dolaşıma katılan kan hücrelerinin 120 günlük ömürleri vardır.Bu hücrelerin parçalanması sonrası ise bilirübin maddesi açığa çıkar.
Epilepsi Tedavisinde Wada Testi Nedir?
Wada testi, ilaçla tedavide tam başarı sağlanamayan sara (epilepsi ) hastalarında epilepsi tedavisinde cerrahi seçenekler düşünüldüğünde değerlendirme amaçlı…
Akciğer Kanseri ve KOAH Hastalığı Erken Tanısında Yeni Yöntem
Her hastalıkta olduğu gibi; akciğer kanseri ve KOAH'ta da erken teşhis çok önemlidir.Akciğer kanseri ve KOAH Hastalığı erken tanısında kullanılan yeni yöntemler de geliştirilmektedir.
Vardiyalı Çalışma Kanser Riskini Artırıyor
Kanser ve uyku düzeni bozukluğu arasında bir ilişki olup olmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Özellikle gece ve vardiyalı çalışan işçilerin kanser yönünden riskli…
İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri ve İnsülin Direnci Tanı Testleri
Merhabalar, bu makalemizde insülin direncinin ne olduğu, ne zaman ortaya çıktığı, belirtileri, testleri ve tedavisi hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.
Erkeklerde Kısırlık Tanısına Yardımcı Olan Tahliller Nelerdir?
Erkeklerde kısırlığa çevresel veya genetik etkiler sonucu yapı bozuklukları sebep olabileceği gibi, aşırı sıcak veya kimyasala maruz kalma sebebiyle spermlerin dölleme yetisini kaybetmesi…
Tahliller Neden Yapılır?
Tahlil; analiz etmek, ayrıştırmak anlamındadır. Tıbbi tahliller de hastalıkların tanısı, takibi ve taramalarında baş vuurlan tanı yöntemleridir.
Anti Hbs Testi Nedir? Pozitif Çıkması Tehlikeli Bir Durum Mu?
Anti Hbs; Hepatit B virüsünün yüzey antikorudur. Kan tahlilinde Anti HBS pozitifliği çıktığında bir hastalık olup olmadığı veya tehlikeli bir durum olup olmadığı sıklıkla merak…
Tam Kan Sayımı HGB Nedir?
HGB, tam kan sayımında kullanılan parametrelerden biridir.Hemoglobin olarak da bilinir.
WBC (Lökosit) Normal Değerleri: WBC Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
Bu makalemizden, WBC (beyaz kan hücresi) diğer adlarıyla da lökosit  (akyuvar) türlerini, sayımının nasıl yapıldığını, normal değerlerinin ne olduğunu, wbc yüksekliği ve düşüklüğü…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com