İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir

08.06.2016 11:14 | Güncelleme: 03.04.2020 05:53 | Yazar: Dr. Cem Argun
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülün direnci oluşumu da istenmeyen bir durum olup  reaktif hipoglisemi ile birlikte diyabet hastalığının da habercisidir.
İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
A

İnsülin Nedir?

İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülin salgılanması vücudumuz  kanda bulunan glukoz düzeyine göre ayarlar. şekeri seviyesine göre ayarlanır. Kanımızda glukoz yani şeker artınca buna reaksiyoner olarak birkaç dakika içinde hızlı bir insülin salınımı olur. Bu salgı 3 ile 6 dakika sürmektedir.Bunu takiben daha yavaş fakat sürekli olan bir insülin salınımı gerçekleşir.

İnsülinin Görevi Nedir?

İnsan vücudu beslenme sonrası alınan gıdaları şekere dönüştürür. İnsülin hormonunun temel işlevi kanımızdaki şekerin hücrelere girmesini sağlamaktır.Bu şekilde vücudumuza enerji sağlanır. İnsülin hormonu olmadığı takdirde veya insülin hormonu işlevini görmediğinde  şeker hücrelere  giremez. Bu nedenle  kanda birikir. Bu durumda sonuç olarak şeker hastalığına yol açar. 

İnsülin Direnci Nedir?

Kanda  insülin hormonunun etkili olamaması insülin direnci olarak adlandırılır. İnsülin direnci mevcudiyetinde kanımızdaki  glukoz, kas ve yağ hücrelerine giremez.
İnsülin direnci daha da ilerlediğinde   kan şekerinin hücreye girmesi için daha yüksek seviyede  insülin hormonu salınmalıdır.
Bu durum zamanla kısır bir döngüye yol açar.İnsülin hormonu salınımı  bir müddet sonra azalmaya başlar. Nihayetinde  şeker hastalığı ortaya çıkar.
İnsan vücudu bu aşamalarda önce reaktif hipoglisemi bunu takiben halk arasında gizli şeker denen safha ve en son olarak da diyabet yani şeker hastalığı süreciyle karşı karşıya gelmektedir. 
İnsülin direnci, insan vücudunda kaslar ve karaciğer hücreleri üzerinde öncelikli etki gösterir. İnsan kanındaki glukoz  esas olarak kaslar ve karaciğer tarafından kullanılır.

İnsülin Direnci Diyabete Nasıl Yol Açar?

İnsülin direnci olan hastalarda insülin yeterince etkili olmadığından özellikle beslenme sonrası  kanda yükselen glukoz,  kas ve karaciğer hücrelerine giremez.Bunun sonucunda da  kan şekeri yükselir.Bu durum da kaçınılmaz olarak diyabet yani şeker hastalığı ile sonuçlanır.

İnsülin Direnci ve Kilo Alma Arasındaki İlişki Nedir?

İnsülinin bir diğer görevi ise,  yağ dokusundak,  yağların çözülmesini önlemektir.Bu sayede yağlanmayı önlemeyi sağlamaya çalışmaktadır. Ancak insülin direnci sonrası hormonun etkisi azalınca vücudumuzda yağ ve yağ asitleri artar.Bu da kilo almaya ve göbeklenmeye yol açar.

 

YORUMLAR

bu.da.sana.caps.olsun | 13.01.2014 07:57

Merhaba ben kendimde insülin direnci oldugunu dusunuyorum,tüm belirtiler istisnasız uyuyor ailemin de hepsi şeker hastası ben de kendimi bildim bileli çok kiloluyum çok büyük bir göbegim var insülin direnci saglık ocagında bakılabilinecek bir sorun mu yoksa bir hastaneye gitmem gerekir mi ?

Tahlil.Com | 13.01.2014 08:36
Endokrinoloji uzmanına başvurmalısınız..
Böbrek Yetmezliği Nedir? Sebebiyet Veren Durumlar?
Böbrek yetmezliği ciddi bir sağlık sorunudur
Taşıt Tutması Nedir? Taşıt Tutmasında Alınabilecek Kolay Önlemler Nedir?
Taşıt tutması hastalığı, hareketi algılamakta kullanılan duyu organları arasındaki ortak çalışmanın bir şekilde bozulması ile oluşur
Grip ve Soğuk Algınlığı
Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark Nedir ?Grip ve soğuk algınlığı sıklıkla birbiriyle karışabilmektedir
Çocuğunuz Olmuyorsa Sorun Hormonlarda Olabilir
Günümüzde evli çiftlerin çocuk sahibi olamama korkuları gün geçtikçe artıyor
Endometrial Rezeksiyon Nedir?
Endometrium, rahim iç tabakasıdır, adet kanamasının ana kaynağıdır
Yeni doğan Bebeklerde Cilt Soyulması
Cilt soyulması, cildin nem dengesini sağlayamamasından dolayı, üzerindeki ince tabakanın kabuklaşması ve cilt dokusundan ayrılması durumudur
Gebelik Şekeri Tedavisi
Gebelik şekerinin tıp dilindeki adı; gestasyonel diyabettir
Yumurtalıkların Uyarılması Nedir? Neden Yapılır?
Kadınlarda ksırlığın farklı nedenleri olabilir ve böylece her neden için farklı tedavi uygulanır
Fil Hastalığı (Elephantiasis) Nedir?
Fil Hastalığı veya bilimsel adıyla Elephantiasis, lenf sistemindeki bir anormallik sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde aşırı ödem birikimi sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır
Sedef Hastalığı Neden Olur?
Cildimiz 3-4 haftada bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir
Endometriozis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?
Endometriozis; üreme çağı kadınlarında görülen, endometriumun farklı bölgelerde bulunmasından meydana gelen bir hastalıktır
Şiddetin Altında Yatan Bilinç
Şiddet, toplumun huzurunu kaçıran ve maalesef çok yaygın olan bir durumdur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com