İnsülin Direnci Tanısında Kullanılan 6 Tahlil Nedir?

06.09.2018 10:50 | Güncelleme: 15.03.2019 12:12 | Yazar: Dr. Cem Argun
İnsülin direnci, vücudumuzda şekerin kullanılması için ilgili hücrelere girişini sağlayan insülin hormonuna yanıtta azalma görülmesidir.İnsülin direnci tanısı için doktorlar farklı testler istemektedir.İnsülin direncini belirlemek için kanda glukoz, insülin, karaciğer enzimleri testleri (ALT, AST,GGT), HDL kolesterol, trigliserit ve ürik asit testleri kullanılmaktadır.
İnsülin Direnci Tanısında Kullanılan 6 Tahlil Nedir?
A

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci, vücudumuzda şekerin kullanılması için ilgili hücrelere girişini sağlayan insülin hormonuna yanıtta azalma görülmesidir.
Kilo veremeyen, kolay kilo alan, karın çevresi genişlemiş, göbeklenmiş ve şeker hastalığı yönünden risk altında olan kişilerde görülür.
İnsülin hormonu kan şekerindeki yükselmelere paralel olarak yükselir.
İnsülin direnci varlığı diyabetin erken tanısında doktorlar için önemli bir bulgudur.

İnsülin Direnci Nasıl Gelişir?

Kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olan gıdaların alımı kısa sürede yüksek miktarda insülin hormonu salınımına neden olur bu da kanda INSULIN düzeylerinin sürekli yüksek seyretmesine yol açar.Ancak sürekli uyarılma hali insülini algılayan ve bu yolla şekerin hücre içine girmesini sağlayan alıcılarda zamanla gelişen bir duyarsızlaşmaya neden olur.
Hareketsiz yaşam tarzı seçen, dengesiz ve gereğinden çok beslenen, karbonhidrat ve şekerli gıdalardan zengin diyetleri tercih eden kişiler insülin direncine zemin hazırlamaktadır.
Bu süreç insülin direnci adını verdiğimiz olayla sonuçlanır.

Sonuç olarak kanda yüksek insülin düzeyde bulunmasına rağmen,insülin direnci gelişmesi nedeniyle, kan şekerleri genel olarak yüksek seyretmeye eğiliminde olacaktır.
Bu durumda beraberinde Şeker Hastalığı (Diyabet), obezite,yüksek tansiyon,kalp hastalıkları,gut hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkların da tetikleyicisi olacaktır.

İnsülin Direnci Tanısında Kullanılan 6 Tahlil Nedir?

Önemli hastalıklara yol açabilen insülin direnci tanısı aşağıda belirtilen tahlillerle koyulmaktadır:

  1. Açlık Kan Şekeri :Kanda şeker (glukoz) yüksekliği insülin direncinde bulunmaktadır.
  2. Açlık İnsülin Testi:Kanda insülin yüksekliği insülin direncine eşlik etmektedir.
  3. ALT, AST ve GGT Testleri:Karaciğer yağlanmasını gösteren ALT,AST ve GGT gibi karaciğer testlerinin yüksekliği görülmektedir.
  4. HDL Kolesterol ve LDK Kolesterol: HDL yani iyi huylu kolesterol insülin direnci hastalarında düşük, LDL yani kötü kolesterol ise yüksektir.
  5. Trigliserit: Kanda trigliserit değeri genellikle yüksektir.
  6. Ürik asit testi: Kanda ürük asit değeri yüksekliği görülebilmektedir.

İnsülin direnci tanısında temel olarak HOMA-IR testi kullanılır.HOMA-IR Testi yukarıdaki 6 tahlil arasında belirtiğimiz birinci ve ikinci maddelerde bulunan açlık kan şekeri ve açlık insülin testlerinin değerlerinden yararlanılarak değerlendirilir.

HOMA-IR testi sonucu 2,5 mg/dL'nin üstünde ise insülin direnci varlığından söz edilir.
HOMA-IR Testi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız....

Ayrıca hekim tarafından yapılan muayenede hastada yüksek tansiyon tespit edilmesi ve bel çevresinde obeziteye bağlı genişleme bulunması direnç konusunda bilgi vermektedir.
Erkeklerde bel genişliğinin 100 cm kadınlarda ise 88 cm üzerinde olması ve ultrasonda da karaciğer yağlanması belirtilerinin görülmesi insülin direnci tanısını destekleyecektir.

İnsülin direnci saptanan hastalar alınacak önlemler ve uygun tedaviyle şeker hastası olmaktan kurtulabilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

gokbuke--69 | 02.02.2015 09:27

Sadece kan tahlili istenerek çıkan sonuca göre insülin direncimin yüksek olduğu (Açlık 96),risk altında olduğum söylenerek Diaformin başlandı.Bir ay sonra gittiğimde de açlık ve tokluk şekerime bakıldı(Açlık9 7Tokluk99). İlaca devam dendi. Bu arada sadece kan tahlili istendi.İlacı kullanmalı mıyım?

Tahlil.Com | 02.02.2015 07:03

Tahlil.com temel olarak tahlil yorumlayan bir sağlık sitesidir. Bunun dışında Hamile miyim? ve Hangi Doktora Gitmeliyim? konularında da danışmanlık hizmeti vermektedir. Doktorunuzun verdiği ilaç tedavisi konusunda ise prensip olarak yorum yapmayı doğru bulmuyoruz.Bu konuda tedavinizi planlayan doktorunuza danışmalısınız.

N.n | 08.12.2014 11:22

Merhabalar 6 senedir hormonel bozukluklar için diane35 kullanıyordum her yaz 3 ay bırakıp tekrar başlıyordum doktor kontrolunde bu yaz yine bıraktım 3 ay fakat adet göremedim. doktorum vajınal ultrasonda bakıp polikstık over olablir dedi bu hastalık kotu sonuclar dogurabilirmi? tedavısı nasıl olur

Tahlil.Com | 09.12.2014 10:59
Bu hastalık tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.Tedavi edilmediğind egebe kalmanıza engel olabilir, adet düzensizliği, kilo alma gibi bazı  sorunlara yol açabilir.
Endokrinoloji ve kadın doğum doktorlarına başvurabilirsiniz.
uaorionn | 08.12.2014 08:54

Merhaba, panik atak benzeri sikayetlerim dolayisiyla psikiyatrist birde OGTT testi yaptirmami onermisti. Sonuclarim: OGTT 75 gr, (Aclik degeri: 103) (60.dakika:112) (120.dakika:109) (180.dakika:71) (240.dakika:84) (300.dakika:88 ) 33 yasindayim.Yorumlarsaniz sevinirim,simdiden tesekkurler.

Tahlil.Com | 09.12.2014 09:43

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

beyza_nur_12.05 | 08.12.2014 03:06

Ben 12 yaşındayım ilk gittiğimde insülin değerim 37 çıktı bir ay dikkatli beslendim spor yaptım bir ayın sonunda insülin değerim 12 oldu şimdi sağlıklıyım yapılmıcak zor bişi değil sadece spor ve dengeli beslenme bu kadar basit :)

Tahlil.Com | 08.12.2014 05:42
Aferin Beyzanur, tebrikler
yelizturkoglu2007 | 31.10.2014 09:35

Merhaba son 6 aydır insülin direnci testlerim çok fazla çıkıyor. 2 tane endokrin uzmanına muayene oldum. Şu an glucophage ve glifix kullanıyorum. Bütün testler yapıldı insülim sonuçlarını aşağıda paylaşıyorum.
Insulin açlık 452,2 normal değer : 2 -25
Insulin tokluk: 755.3 normal değer : 16-166

Tahlil.Com | 03.11.2014 12:45
Doktorlarınız gereken tedaviyi planlamışlar.Ancak insülin değerleinizi düzeltmenin önemli yollarını arasında düzenli egzersiz, diyet, kilo verme ve düzenli ve dengeli beslenme de yer alır.Bir diyetisyene de danışmanızda fayda olabilir.
sinemozdemir | 14.04.2013 08:08

İnsulin tokluk degerim düşük çıktı 13. Referans degeri 22-79 mus. Uzun suren acliklarda elim ayagim bosaliyor. Su siralar 2-3 saatten sonra da Halsizlik yapıyor ne yapmalıyım. Demir 11 çıktı referans degeri 7-279.

Tahlil.Com | 24.04.2013 12:34
İlave tahliller ve kesin tanı için bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız en uygun olqnı
| 09.12.2011 08:01

merhaba glukoz 70 , ins 302 değerinde mtofin kullanıyorumm ne yapmam lazım . şimdiden teşekkür ederim

| 22.08.2011 11:22

Kızım 13 yaşında yaptırdığımız testlerde kanındaki insülin oranı yüksek çıktı doktor diyet ve ilaç kullanmasını önerdi ilaç kullanmasak sadece diyet yapsak ilaçların zararı olurmu

| 27.07.2011 10:51

merhabalar ....yaşım:32 kilo:68 yemekten sonra halsizlik ve yorgunluk yaşıyorum size önce de yazmıştım yeni tahlillerim yapıldı. insülin direnci ile ilgili başka tahlil yaptırmalımıyım? yoksa normalmidir saygılarımla....
glukoz açlık: 96,7
glukoz tokluk:102,4
insülin açlık:16,62
insülin tokluk:79,06 ( 2 saatlik tokluk)
HbA1c: 5,33
AST: 21
ALT: 17

Tahlil.Com | 29.07.2011 12:44
Sonuçların referans değerlerini de yazmalısınız
| 23.04.2011 05:50

insülin dırencım yuksek oldugu soledı ve glifor ısımlı ılac bsltıldı.zayıflamam yardımcı olcagı solendı bagımlılık yaparmı nekadar kullanıcam bu hapı.

Tahlil.Com | 24.04.2011 10:01
bu ilaçlar bağımlılık yapmaz.doktorunuz kesene kadar kullanmalısınız
DAHA FAZLA GÖSTER
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.İdrar kültürünün nasıl verileceği konusunda aşağıdaki…
24 Saatlik İdrar Örneklerinin Toplama Yöntemi ve Örnek Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doktorlar bazı durumlarda hastalarından 24 saatlik idrar örneklerini toplayıp tahlil için biriktirmelerini ister. Bu işlem öncesi, hastaneden, laboratuvardan veya eczaneden toplama kaplarını…
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.Kanda trombosit düşüklüğü ise normal bir durum olmayıp trombositopeni olarak bilinir.
EMG (Elektromiyografi) Ne Anlama Gelir?
Dış dünyadan gelen sinirsel uyarıların vücut tarafından doğru bir şekilde alınıp alınmadığını, gerekli yerlere iletilip iletilmediğini inceleyen yöntemdir.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol…
MR Tahlili İle Hangi Bölgelerin İncelemesi Yapılabilir?
MR tahlili ile bir çok organın radyolojik incelemesi yapılabilmektedir. Bu bölgelerin ne olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
RUT Testi (Rapid urease test) Neden Yapılır?
RUT testi için kan, dışkı veya mide dokusundan biyopsi ile alınan örneklerle yapılır.
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
ANA Testi Nedir?
ANA testi, kişinin kendi bağışıklık sistemine karşı bir antikor geliştirdiğinde istenen bir testtir.
FSH ve LH Hormonlarının Görevi Nedir?
FSH ve LH hormonları her iki cinste de  üreme fonksiyonları ile ilgilidir.
Hepatit Nedir? Hepatit Tanısında Tahliller Nelerdir?
Viral Hepatit halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ülkemizde bir çok…
AFP (alfa feto protein) Testi Nedir?
Alfa Feto Protein testi (AFP), fetüsün karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir.Genellikle gebelik sürecinde kadın doğum doktorları tarafından istenen bir kan testidir.Ancak bazı…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com