Kalsiyum (Ca) Testi Nedir,Neden Yapılır?

22.06.2018 08:00
Kalsiyum (Ca) testi,çeşitli endokrin ve metabolik bozuklukların değerlendirilmesinde kullanılır
Kalsiyum (Ca) Testi Nedir,Neden Yapılır?
A

Kalsiyum (Ca) testi,çeşitli endokrin ve metabolik bozuklukların değerlendirilmesinde kullanılır.Kullanım amacı temel olarak budur.

Kalsiyum testinin yüksek çıktığı durumlar:

Primer ve tersier hiperparatiroidizm, kemik metastazları, çeşitli maligniteler, polisitemiavera, feokromasitoma, sarkoidozis, vitamin D intoksikasyonu, süt-alkali sendromu, tirotoksikozis, akromegali ve dehidratasyona neden olan durumlarda serum Ca düzeyi artar.

Kalsiyumun düşük çıktığı durumlar:

Hipoparatiroidizm, pseudohipoparatiroidizm,vitamin D eksikliği,kronik böbreyetmezliği,,magnezyum eksikliği, akut pankreattit, hiperfosfatemi, sistinozis, osteomalazi, alkolizm,hepatik siroz ve hipoalbuminemi durumlarında serum Ca düzeyi azalır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Hipofiz bezi tarafında salgılanan FSH hormonu kadınların adet döngüsünde yumurtaların büyümesi ve olgunlaşmasını tetikler.
Östrojen Nedir?
Östrojen; kadınlık hormonudur.
Alfa Fetoprotein Testi Nedir?
AFP yani Alfa fetoprotein testi bebekte gelişimin takibi veya bebeğin ikiz olup olmadığı yönünde yorum yapabilmek için uygulanan bir testtir.
Amniyosentez Nedir? Riski Nedir? Kimlere Uygulanmalıdır?
Amniyon sıvısı, bebeğin hamilelik süresince içinde bulunduğu ve gelişimi, beslenmesi korunması için oldukça önemli bir yapıdır.Amniyon sıvısının amniyosentez ile incelenmesi…
Hangi Genetik Test Güvenilirdir?
Genetik test; kişinin vücudundan alınan herhangi bir yapının laboratuvar ortamında işlenerek, hastanın genetiği hakkında bilgi edinilmesidir.
Folik Asit Nedir? Folik Asit Düşüklüğü Neden Olur?
Folik asit ,Vitamin B9 olarak da bilinir Folik asit düşüklüğü sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com