Kırım Kongo (Kene) Tanısında Kullanılan Testler, Kene Testi ve Tanısı

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.01.2019 05:06 | Yazar: Dr. Cem Argun
Kırım kongo halk arasında da kene olarak bilinen hastalık sıklıkla merak edilmektedir.Bu hastalık kene ısırması sonrası meydana gelmektedir.Kırım Kongo tanısında yapılacak testlerin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.Merak edilen konulardan biri de ''Kene Isırması Kan Tahlilinde Çıkar mı?'' dır. Bu konuda da aşağıdaki yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Kırım Kongo (Kene) Tanısında Kullanılan Testler, Kene Testi ve Tanısı
A

Kırım Kongo Nedir?

Kırım kongo halk arasında da kene olarak bilinen hastalık sıklıkla merak edilmektedir.Kırım kongo daha çok kırsal kesimde görülen bir hastalık olup kenenin insanları ısırmasıyla ortaya çıkar.Kırım Kongo Kanamalı ateşi hastalığında insanda kuluçka dönemi kenenin ısırması sonrası ortalama 3 ile 10 gün arasında olmaktadır.Bu 
Kırım kongo hastalığı hayvancılık yapanlar, veterinerleri mezbahada et kesimi yapanlar, tarım işinde olanlar, kamp ve piknik yapanlar ile sağlık çalışanlarını daha çok tehdit altında tutmaktadır. 

Kırım Kongo Belirtileri Nelerdir?

Ortalama 3 ile 10 günlük kuluçka dönemi takiben etkilenen kişide ateş, halsizlik, baş ağrısı gibi belirtiler hastalığın başında görülür.Kırım kongo, insanda kanama ve pıhtılaşma sistemlerini de etkilediğinden bu tutuluma bağlı olarak da hastalığa bazı belirtiler eşlik edebilir.Yüzde ve vücutta döküntüler , burun kanaması, idrarda kan görülmesi, dışkıda kanama olması, vücutta morluklar sık rastlanan kanama pıhtılaşma bozukluğu kaynaklı belirtilerdir.
Hastalığın ileri evrelerinde karaciğer ve böbrek tutulumu da gözlenmekte olup ölümle sonlanabilmektedir.

Kırım Kongo Tanısı ve Kene Testi Nedir?

Peki Kırım Kongo hastalığının  tanısı nasıl koyuluyor.
Kene şüphesinde ve buna bağlı gelişen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin tanısında kullanılan testleri Tahlil.com okuyucuları için derledik.

Kırım Kongo (Kene) Tanısında Kullanılan Testler

 1. Kene şüphesinde her hastaya mutlaka kan sayımı yani hemogram testi yapılmalıdır.
  Hastalarda genellikle trombositopeni (Trombosit sayısının normalin altına inmesi) vardır.
  Lökopeni (Akyuvar sayısının normalin altına inmesi) de sıklıkla görülmekte, kanamaya bağlı olarak da anemi(kansızlık) görülebilmektedir.
 2. Biyokimya ve koagulasyon(pıhtılaşma) testeri de ihmal edilmemelidir.
  Karaciğer tutulumuna bağlı olarak karaciğer testlerinde yükselme(SGOT, SGPT, GGT), bilirübin değerinin yükselmesi ve Protrombin ve APTT testlerinde yükseklik görülebilir.
  LDH testi de yükselebilir.İleri vakalarda fibrinojen değeri düşer.
  Böbrek tutulumuna varsa kanda üre ve kreatin değerlerinde yükselme olabilir.
 3. Hastalığın kesin tanısı ise, virüs kültürü, moleküler yöntemler (PCR ile virus RNA’sının gösterilmesi), serolojik yöntemler (antijen ve antikor aranması ) ile olur.

Ülkemizde tanı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Viroloji Laboratuvarında ELISA yöntemi ile IgM ve IgG antikorlarının aranması ve PCR ile virüs RNA’sının gösterilmesiyle tanı konmaktadır.
Ayrıca ileri donamımlı üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri laboratuvarlarında da RT-PCR ile tanı konmaktadır.Kanda virüse karşı oluşan antikorların taranması tanı için en sık kullanılan yöntemdir. Bu göstergeler hastalığın başlangıcından sonra 6. günden itibaren belirlenebilir.

Kene Isırması Kan Tahlilinde Çıkar mı?

Evet kene ısırması kan tahlilinde çıkar.Yukarıda da belirtildiği üzere viroloji laboratuvarlarında yapılan virüs kültürü, ELİSA testleri ve PCR testleri ile kene ısırması sonrası oluşan  Kırım Kongo Hastalığının laboratuvar tanısı koyulabilir.
Özellikle Kırım Kongo hastalığına sebep olan  KKHA virüsünün  RNA'sının saptanmasında
RT-PCR (reverse ranskriptaz- polimeraz chain reaction) yöntemi kene ısırmasından sonra enfeksiyon ve hastalığın ilk evrelerinde doku örneklerinden alınan numuneyle   en hızlı ve en duyarlı laboratuvar tahlili olarak kabul edilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Wolkan | 04.09.2018 11:14

Hocam bugün köpeğime yapışan keneyi eldiven kullanarak ve cımbızla çıkardım. Bir çok defa Kene yapışıyordu bende aynı şekilde çıkarıp keneleri öldürüyordum. Ancak bu defa öldürdüğümde üzerime iki damla kadar kan sıçradı. Kanı kolonya ve sabun ile temizledim. Acaba virüs bulaşma risk bulunur mu?

Tahlil.Com | 05.09.2018 10:31
Bu tür durumlarda bir veteriner hekime köpeğinizi götürmenizi ve köpeğinizdeki kenelerin tedavisi için başvurmanızı öneriyoruz.Kendiniz bu işlemi yapmayın.Sonuçta size de hastalık bulaşabilir bu süreçte.
Agvah | 20.07.2018 06:03

Hocam bugün çorabın üzerinden kene ısırdı ve çorabı çıkarırken onuda yanlışlıkla çıkarmış bulundum 2 saat sonra bir hastahaneye gittim kan testi yaptılar ve temiz çıktığını söylediler. Virüsün isirmadan iki saat sonra kana karışmayıp sonradan karışma ihtimali var mi? Ne yapmam gerekir?

Tahlil.Com |
Bu konuda en uygunu bir araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinin enfeksiyon hastalıkları bölümüne muayene olmaktır.

Kene tanısı ile ilgili ayrıntılı bilgi için linki tıklayarak ilgili yazıyı okuyabilirsiniz https://tahlil.com/blog-kirim-kongo-kene-tanisinda-kullanilan-testlerkene-testi-ve-244
Agvah | 19.07.2018 08:11

Hocam dün bi kene isirmasina maruz kaldım çorap üstünden isirmisti ve fark etmeden çorabı çıkarırken onuda çıkarmış oldum 2 saat sonra hastahaneye gittim kan alıp baktılar ve sonuç temiz dediler. Bu sonuca güvenebilir miyim yani virüs iki saat içinde kana karışmayıp sonradan karışmış olabilir mi? Ne yapmalıyım?n

Tahlil.Com | 20.07.2018 06:11
Bu konuda en uygunu bir araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinin enfeksiyon hastalıkları bölümüne muayene olmaktır. 

Konu ile ilgili yarıntılı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. https://tahlil.com/blog-kirim-kongo-kene-tanisinda-kullanilan-testlerkene-testi-ve-244
bianchi.hasan | 30.04.2016 06:16

1 saat önce kene ısırdı hemen doktora gittim kan tahlili yaptılar bi şey yok dediler ama ben yinede şüpheleniyorum sizde bi kontrol ederseniz sevinirim APTT:36,9 PT 14,1 INR:1.2 AKTİVE 76.5 sizce ölürmüyüm çok korkuyorum şimdiden teşekkürler

Tahlil.Com | 05.05.2016 12:08
Tahliller normal ancak önümüzdeki günlerde de doktorunuzun belirlediği dönemlerde kontrole gitmenizde yarar var
yellowgold_ | 23.09.2014 12:09

Hocam 3 gun once kene isirdi bas agrim uyku halim var tahlil yaptirdim sonuclaro soyle wbc 5.69 lym2.37 mid0.53 gra7.79plt 235 10^9l

Tahlil.Com | 23.09.2014 07:09

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçları normal. Bir anormallik görülmüyor.

kvsr_9119 | 30.08.2014 06:24

Bugün bir yakinim vucudunda kene buldu dokunur dokunmaz düşmüş yere.acaba belirtileri beklemek mi gerekir yoksa hastanede tahlil mi yaptirmak gerekir.

Tahlil.Com | 30.08.2014 07:42
Her ihtimale karşı kan testleri yapılması iyi olur..
hcaglarburhan | 13.08.2014 01:28

5 ağustos tarihinde kene ısırması şüphesi ile hastanenin acil servisine başvurdum.5 inde 7 sinde ve 11 inde hemogram testleri yapıldı ve olumsuz bir durum olmadığı belirtildi.11 inde son yaptırdığım testte plt 323, wbc 8.20, ast 28, alt 36, ck ise 90.tekrardan test yaptırmam gerekli mi?iyi çalışmlar

Tahlil.Com | 13.08.2014 09:46
Sorun görünmüyor, ateş, kırgınlık yoksa tekrara gerek yoktur..
sensizhytolmz | 05.07.2014 12:30

merhaba hocam 1 gün önce arkadaşımdan kene aldım elimi iyice yıkadim şimdi biraz ateşim var ve başım ağrıyor ilaç alınca başımın ağrısı geçiyor ateşim hafifte olsa devam ediyor ama arkadaşımda hiç bir belirti yok sizce KKKA olma olasılığı varmıdir

Tahlil.Com | 05.07.2014 10:22
Hastaneye başvurmanızı ve gerekli tetkiklerin yapılmasını öneririz..
ery3460 | 25.06.2014 03:12

Hocam Merhaba Ben 1 hafta önce kadar üstümde kene fark ettim vucudumda herhangi bir ısırık izi belirleyemedim bir şey olmadı diye düşünüyorum. 1 hafta sonra büyük abdesttimde kan belirtileri görüyorum ne yapmam gerekiyor tahlil yaptırayım mı ne tahlili yaptırayım bilgi verirmisiniz. İyi günler

Tahlil.Com | 25.06.2014 06:24
Bu durumda bir gaita tahlil yaptırmanız uygun olur.İlk aşamada bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun.Durumu anlatın.Gerek görürse kan tahlilleri de isteyecektir.
can5830 | 08.06.2014 09:01

Kene ısırması şüphesi ile Hemotoloji,Biyokimya,Rutin Idrar testleri yaptırdık şüphelendikden 4 gün sonra yapıldı testlerBiyokimya SonuçlarıGlukoz 74-106 arası 107

Üre 17-43 arası 26.2

Kreatinin 0,67-1.17 arası 0,79

AST 22

ALP 19

LDH 153.05

ALP 30-120 arası 80.09hastalık olabilirmi

Tahlil.Com | 08.06.2014 09:15
Biokimya sonuçlarınızda sorun yok ancak önemli olan hemogram sonuçlarınızdır..
DAHA FAZLA GÖSTER
Alerjen Spesifik IgE Testi
Vücudumuz zararsız maddelere karşı normal olmayan bir şekilde duyarlılık gösterebilir.
Orak Hücre Anemisi ve Tanısı
Alyuvarlar diğer adıyla da eritrositler kanımızı oluşturan elemanlardandır.Eritrositler hemoglobin maddesi taşımaktadırlar.Orak hücre anemisi de hemoglobin yapısındaki bozukluklardan biridir.
AİDS (HIV) ELİSA Testleri Ne Zaman Sonuç Verir? HIV Şüphesinde En Hızlı Tanı Testi Nedir?
Şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenler AİDS (HIV) ELİSA Testlerinin ne zaman sonuç verdiğini ve HIV şüphesinde…
PET/CT Testi Nedir?
Pet CT, tahlil yöntemi günümüzde giderak daha da sık tercih edilmektedir.
Kısırlık Sorunu Yaşayan Erkeklerden İstenen 5 Tahlil
Çocuğu olmayan çiftlere bunun nedenlerine yönelik çeşitli tahliller yapılmaktadır. Bu tahlilleri erkeklerden genellikle üroloji doktorları istemektedir. Doktorlarca kısırlık…
Lökosit Yüksekliği Nedir?
Lökosit, vücudun beyaz kan hücrelerinden bir tanesidir.Kanda lökosit yüksekliği de özellikle kan sayımı tahlillerinde çıktığında sebebi merak edilen bir durumdur.
Bebekler İçin Yapılması Gereken 4 Önemli Tahlil Nedir?
Bebeklerimizin sağlığı ve önceden tanı konulabilen hastalıkların teşhisi için 4 önemli tahlilden bahsetmek istiyoruz.
Yüz Felci ve Tanısında Kullanılan Tahliller
Yüzde seğirme, güçsüzlük veya hareketsizlik yüz sinirini ilgilendiren bir hastalığın bulgularıdır.Doktorlar yüz felci tanısında bir takım tahliller isteyebilir.Bu…
Batı Nil Virusu (West Nil Fever) (WNF) Türkiye'de
Gün geçmiyor ki,sağlığımızı tehdit eden bir virus veya bakteri ortaya çıkmasın. Batı Nil Virüsü vakaları Türkiye'de de görülmeye başlandı.Batı Nil Virüsü…
Tahlil.com Hakkında Görüşlerinizi Bize Yazar mısınız?
Tahliller ve tahlil yorumlanmasına dair ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bekliyoruz.
Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?
Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Korunmasız ilişki sonrası kadınlar hamile olup olmadıklarını merak eder.Hamile olduğunu kaç günde…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com