Kızamık Testleri:Rubeola (kızamık) IgM ve Rubeola( kızamık) IgG

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 01.04.2020 12:22
Son günlerde kızamık hastalığının adını daha sık duyar olduk. Kızamık tanısında da bazı laboratuvar testleri kullanılmaktadır.Bu testlerin başlıcaları ise Rubeola (kızamık) IgM ve Rubeola( kızamık) IgG'dir.
Kızamık Testleri:Rubeola (kızamık) IgM ve Rubeola( kızamık) IgG
A

Son günlerde kızamık hastalığının adını daha sık duyar olduk.
Tahlil.com olarak kızamık tanısında kullanılan Rubeola Ig M ve Rubeola Ig G testleri hakkında okuyucularımıza kısa ve pratik bir bilgi hazırladık.
Kızamık Testleri: Rubeola  Ig M ve Rubeola Ig G; kızamık virüsüne bağlı enfeksiyonun varlığının ve muhtemel evresinin belirlenmesinde kullanılır.
Rubeola  Ig M’in pozitif olması, yeni başlayan bir enfeksiyonu, eski enfeksiyondan sonra kalan  antikorları veya aşılamayı düşündürür. Hamilelerde ve bağışık sistemi zayıf olan hastalarda ağır zatürre ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna neden olabileceğinden bu hastaların kızamık virüsü ile bağışıklık durumlarının belirlenmesi için kızamık antikorları önceden ölçülmelidir.
Rubeola Ig G pozitifliği de önceden geçirilmiş bir kızamık enfeksiyonunu veya bağışıklığın geliştiğini göstermektedir.

Şüpheli İlişki Veya Temas Sonrası Kanda Ne Zaman HBs Ag Pozitif Çıkar
Şüpheli cinsel ilişki veya riskli bir temas sonrası Hepatit B enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HBsAg testi yaptırmak ister.
Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
Antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi)
Mikrobiyoloji laboratuvarlarında uygulan bakteriyolojik bir tahlil yöntemidir.Kültür sonucuna göre üreme olduğunda üreyen mikroorganizmaya hangi antibiyotiğin gerekli olup…
Topuk Kanı Neden Alınır?
Yeni doğan bebeklerde en rutin sağlık taramalarından biri, topuk kanı alınmasıdır. Bu uygulama sayesinde bebeğin tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse tedavi başlanır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com