Kolesterol Tahlili ve Kolesterolu Düşüren Gıdalar

01.08.2018 05:29
Kolesterol tahlili günlük hayatta sıkça bahsedilen popüler bir tahlildir
Kolesterol Tahlili ve Kolesterolu Düşüren Gıdalar
A

Kolesterol tahlili günlük hayatta sıkça bahsedilen popüler bir tahlildir.Kolesterol tahlilinin normal değerleri ve hangi durumlarda düşüp hangi durumlarda yükseldiğine dair bilgiyi sitemizde yer alan tahliller ve anlamları bölümünde bulabilirsiniz.Ayrıca iyi huylu ve kötü huylu kolesterol dediğimiz tahliller de vardır.
LDL tahlili kötü huylu,HDL tahlili ise iyi huylu kolesterol olarak bilinir.Kötü kolesterolun (LDL) düşük ve iyi kolesterolun (HDL) yüksek olması doktorlarca arzu edilen bir tahlil sonucudur.Bunun için kuşkusuz yemek alışkanlığı ve diyetin de önemli rolü vardır.
Kötü kolesterol (LDL)’yi düşürücü, iyi kolesterol (HDL)’yi de yükseltici çeşitli besinler vardır.Bu besinlerden başlıcalarını birlikte inceleyelim.
Omega-3 yağ asitleri Haftada en az iki porsiyon mümkünse daha fazla balık yenilmesi önerilmektedir. Uskumru, ton, somon, alabalık, sardalya gibi yağlı balıklarda daha çok olan omega-3 yağ asitleri kolesterolu düşürdüğü gibi y pıhtılaşma eğilimini de azaltmaktadır.Bu yolla da kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.birçok araştırmada gösterilmiş.
Zeytinyağı Zeytinyağı pişirmede ve salata soslarında kullanabileceğiniz en sağlıklı yağdır.Zeytinyağı kötü kolesterol LDL’yi düşüren tekli doymamış yağ asitlerini içerir.
Avokado Kalp sağlığı ve kolesterolden arınmış temiz damarlar için gerekli çoklu doymamış yağ asidi deposu olan avokadoda diğer sebze ve meyvelere göre kolesterolü düşürmede etkinliği bilinen beta-sitosterolden daha fazla miktarda bulunur.
Yulaf da kolesterolü düşürebilen bir gıdadır. Yulaf, kötü kolesterol olan LDL’yi düşüren çözünebilen lifler içerir.
Yağlı tohumlar ve kuruyemişler Özellikle çoklu doymamış yağ asitlerinin bol miktarda bulunduğu ceviz ve badem kan kolesterolünde anlamlı düşüş sağlayabilen mükemmel gıdalardır

YORUMLAR

boncuk | 09.11.2012 07:32

Hemogram: mpv l 6,8 (7,80-11,0) eo# l 0,0 (0,70-2,10) rdw h 14,0 (11,60-13,70)
kolesterol h 255 (130,00-200,00) ldl kolesterol h 146,2 (70,00-130,00) trigliserid h 274 (35,00-135,00) hocam yorumlar mısınız? teşekkürler...

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Kolesterol, kötü kolesterol yani LDL ve trigliserit değerleriniz yüksek.Bu durumda, diyet ve düzenli egzersiz bu değerleri düşürmede etkili olabilir.Bir dahiliye uzmanına da danışabilirsiniz.
York Test İzmir
York Testi İzmir'de  100 TL indirimli yaptırabilirsiniz
York Test İstanbul
York Testi İstanbul'da  100 TL indirimli yaptırabilirsiniz
PSA Testi ile Prostat Kanserinde Erken Teşhis
PSA testi prostat kanserinde erken tanısında kullanılan bir tahlil yöntemidir
Tiroid Hastalıklarında Kullanılan Anti peroksidaz testi nedir?
Otoimmün tiroid bezi hastalıklarının tanısında kullanılan bir testtir
Ramazan Ayı ve York Test
Çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, kalorisi düşük olan ve Ramazan ayı boyunca da sıkça tükettiğimiz masum görünen gıdalar, kilo aldırıcı bir etki oluşturabilmektedir
ACTH Hormonu Nedir ? ACTH Düşüklüğü ve Yüksekliği
ACTH (adrenokortikotropik hormon) kortizolün üretimini uyaran bir hormondur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com