Kolesterol Tahlili ve Kolesterolu Düşüren Gıdalar

01.08.2018 05:29
Kolesterol tahlili günlük hayatta sıkça bahsedilen popüler bir tahlildir
Kolesterol Tahlili ve Kolesterolu Düşüren Gıdalar
A

Kolesterol tahlili günlük hayatta sıkça bahsedilen popüler bir tahlildir.Kolesterol tahlilinin normal değerleri ve hangi durumlarda düşüp hangi durumlarda yükseldiğine dair bilgiyi sitemizde yer alan tahliller ve anlamları bölümünde bulabilirsiniz.Ayrıca iyi huylu ve kötü huylu kolesterol dediğimiz tahliller de vardır.
LDL tahlili kötü huylu,HDL tahlili ise iyi huylu kolesterol olarak bilinir.Kötü kolesterolun (LDL) düşük ve iyi kolesterolun (HDL) yüksek olması doktorlarca arzu edilen bir tahlil sonucudur.Bunun için kuşkusuz yemek alışkanlığı ve diyetin de önemli rolü vardır.
Kötü kolesterol (LDL)’yi düşürücü, iyi kolesterol (HDL)’yi de yükseltici çeşitli besinler vardır.Bu besinlerden başlıcalarını birlikte inceleyelim.
Omega-3 yağ asitleri Haftada en az iki porsiyon mümkünse daha fazla balık yenilmesi önerilmektedir. Uskumru, ton, somon, alabalık, sardalya gibi yağlı balıklarda daha çok olan omega-3 yağ asitleri kolesterolu düşürdüğü gibi y pıhtılaşma eğilimini de azaltmaktadır.Bu yolla da kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.birçok araştırmada gösterilmiş.
Zeytinyağı Zeytinyağı pişirmede ve salata soslarında kullanabileceğiniz en sağlıklı yağdır.Zeytinyağı kötü kolesterol LDL’yi düşüren tekli doymamış yağ asitlerini içerir.
Avokado Kalp sağlığı ve kolesterolden arınmış temiz damarlar için gerekli çoklu doymamış yağ asidi deposu olan avokadoda diğer sebze ve meyvelere göre kolesterolü düşürmede etkinliği bilinen beta-sitosterolden daha fazla miktarda bulunur.
Yulaf da kolesterolü düşürebilen bir gıdadır. Yulaf, kötü kolesterol olan LDL’yi düşüren çözünebilen lifler içerir.
Yağlı tohumlar ve kuruyemişler Özellikle çoklu doymamış yağ asitlerinin bol miktarda bulunduğu ceviz ve badem kan kolesterolünde anlamlı düşüş sağlayabilen mükemmel gıdalardır

YORUMLAR

boncuk | 09.11.2012 07:32

Hemogram: mpv l 6,8 (7,80-11,0) eo# l 0,0 (0,70-2,10) rdw h 14,0 (11,60-13,70)
kolesterol h 255 (130,00-200,00) ldl kolesterol h 146,2 (70,00-130,00) trigliserid h 274 (35,00-135,00) hocam yorumlar mısınız? teşekkürler...

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Kolesterol, kötü kolesterol yani LDL ve trigliserit değerleriniz yüksek.Bu durumda, diyet ve düzenli egzersiz bu değerleri düşürmede etkili olabilir.Bir dahiliye uzmanına da danışabilirsiniz.
Temel Kan Tahlilinde İstenen Hematolojik Testler Nelerdir?
Temel Kan Tahlilinde istenilen başlıca üç hematoloji testi vardır.Bu testleri aşağıdaki yazımızda gruplar halinde bulabilirsiniz.
Gıda İntoleransı Nedir? Gıda İntolerans Testleri Nelerdir?
Günlük hayatta aldığımız gıdaların bir kısmı fark edilmemesine  rağmen vücudumuzda olumsuz etkiler yaratabilir.Bu durum gıda intoleransı olarak tanımlanabilir.Gıda intoleransı tanısında…
Böbrek Taşları Tanısında Kullanılan Tahliller
Böbrekte bulunan taşlarda en sık görülen belirti değişik seviyelerde hissedilen yan boşluk ağrısıdır.Böbrek taşları ani ve şiddetli ağrı yapar ve yaşam kalitesini ciddi oranda bozar.Kimi…
Amniyosentez Yerine Yeni ve Basit Bir Kan Testi
Anne karnındaki bebekte, down sendromu olup olmadığını amniyosentez yöntemi yerine, sadece basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak tespit eden ilk ticari test, bu yılın sonunda Amerika'da kullanılmaya…
Östrojen Hormonu Eksikliği
Östrojen; hem erkekte hem kadında bulunan hormondur.
MR (Emar)ve Tomografinin Farkları Nelerdir?
MR(Emar); radyo dalgaları yardımıyla vücudun görüntülenmesi sistemidir.MR ve tomografi arasındaki fark ise sıklıkla merak edilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com