Konuşma Arasında 'Iıı'lama Nedenleri Nelerdir?

17.05.2016 03:50 | Güncelleme: 11.02.2021 10:52
Toplum önünde konuşmak pek çoğumuzu strese sokan bir durumdur
Konuşma Arasında 'Iıı'lama Nedenleri Nelerdir?
A

Toplum önünde konuşmak pek çoğumuzu strese sokan bir durumdur. Yüksek heyecanın etkisiyle konuşma sırasında duraklama, kekeleme veya 'ıııı'lama sıklıkla görülen davranışlardandır. Bu durum kişinin sunum kalitesini ve verimini etkiler. 

Konuşmak Bir Sanattır

Arkadaş veya aile ortamlarında konuşmak oldukça kolay bir eylemdir. Fikri olan olmayan, konuyu bilen bilmeyen herkes dahil olabilir. Ancak iş toplum önünde konuşmaya gelince çok şey değişir. Bildikleriniz dahi zaman zaman dilinize gelmeyebilir ve sizi strese sokabilir. Temelinde yatan ise, rezil olma korkusudur. 

Halbuki eğer siz herkesin önünde bir konuşma yapacaksanız, o işte ehil veya öne çıkan bir isimsiniz demektir. Ancak maalesef toplumun kötü bir alışkanlığı vardır; oturduğu yerden yorum yapmak. Yani siz ne kadar ehil olursanız olun. Dinleyici kesimde olan taraf, bir açığınızı bulduğu anda affetmeyecek ve sizi o noktadan vuracaktır. Tabi olaylara bu açıdan bakınca, toplum önünde konuşmak da hayli korkutucu bir hal alıyor. Oysa ki; durum hiç de böyle değildir. Toplum önünde heyecanlanıyor kendinizi ifade edemiyor olabilirsiniz. Ancak bu ne sizin bilgide eksik olduğunuzu kanıtlar, ne de yetersiz olduğunuzu. Yani aslında siz kendinizi ispatlamaya çıkmıyorsunuz, kendiniz için oradasınız. Öncelikle bu bilinçte olmak, heyecanlanmanın önüne geçecek ve ııı seslerini engelleyecektir.

Diğer bir sebep ise, konuşma bozukluğudur. Çocuklar, henüz konuşmaya başlamadan önce ebeveynlerin seslerini dinlerler, daha sonra onu taklit eder ve daha sonra akıcı konuşurlar. Dikkat ederseniz; ailesinde kekeme birey olan ailelerde bebek dünyaya geldiyse kesinlikle konuşmaya kekeme başlar. Çünkü çocuk, bu sesi sık duyar ve doğal konuşmayı bu gibi algılar. Aynı şekilde eğer aile konuşurken çok ııı sesi kullanıyorsa, muhtemelen o evde yetişen çocuklar da, bu şekilde konuşacaktır.

ııı Sesi Nasıl Ortadan Kalkar?

ııı lama bir hastalık değil bir bozukluktur. Bu sebeple kişi, kendiliğinden dahi düzeltebilir. Bunun için hergün dışından ve hitap eder tarzda kitap okumak yeterli olacaktır.Bursit Hastalığında Nasıl Beslenilir?
Bursit; eklem yerlerinde oluşan, iltihaplanma rahatsızlığıdır
Alerji, Geniz Eti Şikayetlerinin Tekrarlanmasına Sebep Olur
Alerjiden kaynaklanan nezleler, sürekli tekrarlayan  kronik enfeksiyonlar, farenjit, geniz eti veya bademcik büyümesi durumu ile sonuçlanmaktadır
Kadında Aşırı Kıllanma Sebepleri Nelerdir?
Hirşutizm; kadında erkeksi kıllanma durumudur
Arı Alerjisi Nedir? Nelere Dikkat Edilir?
Arı alerjisi; arı sokması sonucu oluşan, ölümcül olabilen bir hastalıktır
Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal tünel sendromu; el ortasında bulunan, median adı verilen sinirin baskı altında kalması sonucu oluşan uyuşma hastalığıdır
Dil Kanseri Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Dil; kaslardan oluşan, tat alma, konuşmaya yarayan bir organdır
Paçavra Hastalığı Nedir?
Grip; dönem dönem oluşan, spesifik bir tedavisi olan bir hastalıktır
Menisküs Nedir?
Menisküs; fibröz yapıdaki, şok emici yapılardır
Çocuğun Narsist Olmasını Engelleyin
Narsistlik; kişinin 'ben' odaklı yaşaması, kendini kusursuz ve hep haklı görmesi durumudur
Metastaz Nedir?
Metastaz; malign yani; kötü huylu kanser hücrelerinin vücudun farklı bölgelerine yayılmasıdır
Astım Hastaları Bu Havalara Dikkat!
Sıcak yaz aylarından sonra havaların biraz serinlemesi, insanları dışarı çıkmaya, uzun yürüyüşlere teşvik eder
Doğum Kaynaklı Perine Problemleri Nelerdir?
Perine bölgesi; vajina ile makat arasındaki kısımdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com