Kreşlerde Kusma Vakaları Arttı. Çocuklarda Kusma Görülünce Ne Yapalım?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 25.09.2020 01:20
Havaların giderek ısınmaya başladığı bu günlerde kreş ve ana okullarında kusma vakaları arttı.
Kreşlerde Kusma Vakaları Arttı. Çocuklarda Kusma Görülünce Ne Yapalım?
A

Havaların giderek ısınmaya başladığı bu günlerde kreş ve ana okullarında kusma vakaları arttı.Bu konuda görüşüne başvurduğumuz Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.Pınar Ergül Tahlil.com okuyucuları için çocuklarda kusma ve kusan çocuklara anne babaların ne yapmaları gerektiğine açıklık getirdi.
  
Bugünlerde kreşlerde kusma yakınmalarının sık görüldüğünü belirten Dr.Pınar Ergül ilkbahar ayları ile birlikte entero-viral enfeksiyonların görülmeye başlandığını bildirdi.

Kusma aileleri korkutan bir yakınma. Çocuğun her yediğini veya içtiğini hemen kusması aileyi panikletiyor.Kusmalarda genel prensip çocuğa verilecek sıvıyı yudum yudum az az vermektir. Bir bardak suyu bir dikişte içerse ,arkasından hemen kusar. Nasıl serumlar damara damla damla gidiyor.Öyle yavaş yavaş içilmesi kusmayı azaltır.

Kusma için çocuk yaş grubunda ilaç kullanmak pek doğru değil.Bazen fitiller işe yarayabilir. Kusan bir çocuğa ağızdan bir ilaç söylemekte çok mantıklı değil.Eğer çok çaresizsek hastaneye gidip bir serum takılabilir.

Şunu unutmamak gerekir.Ağızdan alınacak sıvı her zaman daha etkilidir.Daha çabuk bir iyileşme sağlar.Aileler çocuğun hiçbir şey yemediğinden devamlı kustuğundan muzdarip oluyorlar. Çocuk yemeyerek kendini koruyor. yemeğe zorlamamak lazım.Arka arkaya gelen kusmalardan sonra,çok kötü kokulu su gibi bir kaka da yapıldı mı bilin ki çocuğunuz Rota virus enfeksiyonu geçiriyor.Tedavide sadece destek gerekiyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Göz Altı Morluğu Nedir? Göz Altı Morluğu Neden Olur?
Göz altlarında ortaya çıkan morluklar estetik olarak problem yaratabilmektedir
Kurban Bayramında Et Tüketirken Sağlığınızdan Olmayın
Kurban Bayramı'da kaçınılmaz olarak et tüketimi artacaktır
Yemek Yiyorsunuz Kilo Alamıyor musunuz?
Yemek yemenize rağmen kilo alamıyor musunuz? Kilo vermek kadar bazen kilo almakta problem olabiliyor
Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Çözüm Önerileri
Yaz güneşi altında fazla kalmak, güneş kremi kullanmadan güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak gibi nedenlerden dolayı yüz bölgesinde oluşan ve çoğu bayanın güzelliğine adeta gölge düşüren güneş lekelerinden…
Cilt Kırışıklıklarına İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Cilt kırışıklıkları özellikle bayanlarda istenmeyen estetik problemlerin başında gelir
100 TL İndirimli York Test Fırsatı Sadece Tahlil.com'da
Bir gıda intolerans testi olan York Test, Tahlil
Her Yaşta Yapılabilecek Bir Spor : Tempolu Yürüyüş
Düzenli yürüme aktivitelerinde beyin mutluluk hormonu (endorfin) salgılar, kaslar güçlenir ve diyabet hastalığının gelişi ötelenebilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com