Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?

A

Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve   tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır.
Yapılacak test için süreç, örneğin alınmasından sonucun rapor edilmesine kadar birçok basamağı içerir ve bu basamakların hepsi kendi içinde ayrı bir öneme sahiptir.
Bu basamaklardan ilki olan preanalitik (analiz öncesi) dönem, örneğin alınmasından laboratuvara ulaşıp analiz edilmesine kadar geçen sürede yapılan hataları kapsar.
Bu unsurlar  fiziksel olan yaş, diyet, gebelik, sigara kullanımı gibi faktörler olabileceği gibi, örnekle ilgili yetersiz ya da fazla kan alımı, yanlış tüpe kan alımı, kanın antikoagülanla (pıhtılaşmayı engelleyici faktör) iyi karışmaması ve örneğin laboratuvara zamanında ve uygun koşullarda ulaşmaması gibi nedenler de  olabilir.
Analiz öncesi dönem bir laboratuvarın en az kontrol edebildiği dönem olduğu için daha çok  risk taşımaktadır.
Analiz öncesi dönem tüm sağlık personelini de ilgilendirdiği için laboratuvarların örnek kabul ve red kriterleri listesi olmalı ve bu liste tüm hastane çalışanları ile paylaşılmalıdır.
 Analitik hatalar dediğimiz ikinci grupta ise, hastanın kendisinden kaynaklanan lipemi, sarılık, lökosit sayısının yüksek olması gibi durumlar nedeniyle yanlış kan sayımı sonuçları ortaya çıkabilir.
Cihazla ilgili hatalar da analitik hatalar arasında yer almaktadır. Bu hataları önlemek için kan, lipemi ve hemoliz açısından gözle incelenmeli, pıhtı açısından kontrol edilmeli ve anormal sonuçlar ortaya çıktığında, örnekte tekrar pıhtı ve hemoliz kontrolü yapılmalıdır.
Laboratuvarda kullanılan  cihazların iç ve dış kalite kontrol örnekleri ile kontrolü yapılmalıdır.
 Postanalitik süreç ise (analiz sonrası), sonuçların rapor edilmesi sürecinde yaşanılan hataları kapsamaktadır. Aslında laboratuvar sonuçlarında hatadan bahsederken amacımız doğru sonuca ulaşmaktır.
Doğru sonuca ulaşmak bu basamakların doğru olarak yerine getirilmesi ile mümkündür. Bir hasta olarak bu süreçleri kontrol etmek mümkün olamayabilir, fakat günümüzde kalite iyileştirme çalışmaları ile sıfır hata ulaşılmak istenen noktadır. Bu aşamada akredite olmuş ve kalite belgesi olan laboratuvarlar hata oranları düşük güvenilir laboratuvarlar olarak değerlendirilebilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

mavisim_benim_41 | 16.05.2014 06:10

Ben hemşireyim. burnumdan alınan sürüntü örneğinde mrsa saptandı. ve bana enfeksiyon hemşiresi 2X1 bactroban kullanmamı söyledi. kan tahlili vermem grekip gerekmediğini sordum ama gerekmediğini tedavinin 5 gün boyunca bactroban olduğunu ve geçeceğini söyledi. sizce geçer mi?

Tahlil.Com | 16.05.2014 06:21
Bizce ilaç kullanmanıza da gerek yok bu yönde.Bir doktora danışmanızda ve onun önerisine göre ilaö kullanmanızda yarar var.Zaten sizin için sağlık yönünden bir sorun yok.Burunda üreyen bu mikroorganizma çalıştığınız hastanedeki hastalar için bir tehdit sorunu olabilir.Sizin sağlığınıza zarar vermez, merak etmeyin.
| 13.08.2011 05:06

eşim 22 haftalık hamile... özel bir laboratuvar da idara kültür yatırdık 3 gün sonra bize eşimde 100.000 kolonin üzerinde Mrsa bakterisi bulunduğu çok acil olarak hastaneye başvurmaları söylendi. hemen fakülteye gittik. orada görüştüğümüz doktor söz konusu tahlil sonucun doğru olmasının mümkün olmadığını söyledi ve yeniden örnek verildi yapılan ilk incelemede eşimde her hangi bir bakteri ve enfeksiyona rastlanmadı. merak ettiğim konu böyle bir hatalı tahlil mümkün mü? birde bu gibi durumlarda hasta olarak nerelere başvurup şikayetimizi ve mağduriyetimiz bildirebiliriz.

Tahlil.Com | 15.08.2011 12:21
Bence de ikinci doktorun söyledikleri daha mantıklı.Ama daha kolayı güvendiğiniz bir laboratuvarda idrar kültürü testini tekrar ettirmeniz
| 14.05.2011 01:04

İyi günler.yaşım 34,bayanım.
troid testleri yaptırmıştım sonuçlar şöyle.
TSH = 1,95 ; 0,27-4,2 referans aralığı
Serbest T4 =12,8 12-22 referans aralığı

Anti TPO 32,4 20 pozitif
Anti Tiroglobulin Antikor <2,10 0-103 referans aralığı

Sorum ise bir sorun var mı,bu sonuçlar hasımato hastalığını gösterir mi?daha sonra tekrar tetkik yaptırmak gerekir mi?
Saygılar,teşekkürler

Tahlil.Com | 15.05.2011 11:29
Anti TPO pozitifliği oto immün tiroid hastalıklarında pozitif çıkar.Hashimato da bunlardan biridir.Ancak kesin tanıyı endokrinoloji uzmanı tüm tetkiklerinizi inceleyerek koyacaktır
| 11.03.2011 04:50

salam

bu lar inhibin A kite de DSL markasinda
suanda bular dan var me ya yox?
para rase kach?
lotfan ayire hormon kit larin para larin va hasatana da eshladix vasaelen para se agar olsada yolar mesiniz?
iran tabriz danesh tashkhish azar teb co.
0098411 5531453 phon & fax

Tahlil.Com | 11.03.2011 09:41
Sanırım yurt dışından yazıyorsunuz.Yazdıklarınızı anlamamız mümkün değil
Saçı Fazla Taramak, Saçta Kırık Sayısını Artırır!
Saçların fön, perma, şampuanla yıkama gibi etkenlerden dolayı yıpranabildiği çoğumuzun bildiği bir durumdur
Cildinizi Nemlendirin, Kırışık Sayınızı Azaltın.
İlerleyen yaşla birlikte ciltte kırışıklıkların oluşması doğal sürecin bir parçasıdır
Ameliyatsız da Güzel Bir Burnunuz Olabilir
Son yıllarda özellikler kadınlar tarafından burun estetiği çok fazla yapılmaktadır
Dişlerimizi Yemekten Ne Zaman Sonra Fırçalamalıyız?
Diş hekimleri, yemek yedikten ve kahve içtikten sonra yarım saat içerisinde dişlerin fırçalanması, dişlere ciddi zarar verebileceğini vurgulamışlardır
Asabiyetiin Sebebi Açlık Olabilir mi?
Stresi kontrol edememe ve asabiyet, kişinin psikolojik ve fiziksel sağlık bütünlüğünü bozmanın yanı sıra sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor
Fazla Kilolardan Kurtulayım Derken Böbreklerinizden Olmayın!
Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hızla kilo verdiren şok diyetler tekrar gündeme gelmeye başladı
Doğum Kontrol Hapları Adet Düzensizliğine Neden Olabilir.
Kadın vücudunda, yumurtalıklarda gelişen yumurta hücresinin olgunlaşmasını baskılayan doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanılıp bırakılması sonrasında kişide adet düzensizliğinin yaşanması oldukça…
Ciltteki Sivilceler ve Doğum Kontrol Hapı
Ergenlik gibi vücudun hormonel olarak yoğun değişim altında olduğu dönemler başta olmak üzere hayatın pek çok döneminde cilt üzerinde oluşan sivilceler kişilerin sürekli olarak mücadele ettiği sorunlar…
Depresyondayken Sosyal Hayattan Kopmayın!
Depresyon, kendi içerisinde çeşitli dönemlere sahip psikolojik kökenli bir hastalıktır
Sigara İçen Babalar Çocuklarına Zarar Verebilir
İngiltere’de bazı araştırmacılar, sigara içen babaların hasarlanmış DNA’larını çocuklarına aktardığını ve çocuklarında kanser riskinin yükseldiğini saptamışlardır
Çürükler Ve Morarmalar Nasıl Oluşur ?
Çürükler günlük hayatta sıkça karşılaştığımız oluşumlardır
Durmuş Kalp Nakilden Sonra Tekrar Atmaya Başladı!
Kalp nakillerinde kalbin atım işlevi sonlanmadan başka bir hastaya nakledilme zorunluluğu tarihe karışıyor olabilir