Metal Testleri ve Ağır Metal Testleri Nedir?

10.06.2015 07:07 | Güncelleme: 21.04.2020 01:30 | Yazar: Dr. Cem Argun
Metal  testleri  metale maruz kalıp buna bağlı sağlık sorunları olabilen kişilerin hastalıklarının tanı ve tedavisine yardımcı olabilmek amacıyla yapılan bir tahlil türüdür. Özellikle meslek hastalıklarının tanı ve takibinde tercih edilmektedir.
Metal Testleri ve Ağır Metal Testleri Nedir?
A

Metal Testleri  ve Ağır Metal Testleri Nedir?

Metal  testleri  metale maruz kalıp buna bağlı sağlık sorunları olabilen kişilerin hastalıklarının tanı ve tedavisine yardımcı olabilmek amacıyla yapılan bir tahlil türüdür.

Hastalık belirtileri ve bulguları  maruz kalınan metalin türü, maruz kalınan zaman, kişinin vücudunun duyarlılığı, yaş ve cinsiyeti gibi özelliklere bağlı olarak da değişiklik arz edebilmektedir.
Bir takım metaller, diğerlerine göre insan vücudu için çok daha zararlı olup ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

İnsan vücudunun hangi bölümünün maruz kalınan metalle temas ettiği bile hastalıklar üzerinde tesirli olabilir.Bir takom metaller solunduğunda, bazıları ise vücudun teması sonrası sağlığa zararlı durumlara yol açabilir.

Sık Yapılan Metal Testleri Nedir?

İnsan vücüdunda  çeşitli  metaller test edilmekte olup en sık araştırılan metaller ise  kurşun, civa  ve arseniktir.
Ayrıca  kadmiyum, bakır. çinko aliminyum,palayyum,gümüş,teflon  ve amalgam da incelenebilir.
Bu testler rutin test yapan laboratuvarlarda çalışılan testler değildir.Daha nadir istendikleri için genellikle referans laboratuvarlarda analizleri yapılmaktadır.

Üniversite hastanelerinin laboratuvarları, Sağlık Bakanlığı kontrolündeki referans laboratuvarlar  bu testleri yapabilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kemik Yaşı Değerlendirilmesinde Sol El Bileği Grafisi
Boyu kısa olanlarda  büyümenin devam edip etmediğini araştırmak için sol elden, el bileği filmi çekilmelidir
Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?
Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir.Diyetisyenler ve doktorlar diyete girecek hastalarından diyet öncesi bazı tahliller isterler.Diyete girmeden önce…
Bazofil Nedir? Bazofil Yüksekliği Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Bu makalemizde bazofil yüksekliğinin (bazofili) ne olduğunu, vücudumuzdaki işlevini, bazofil yüksekliği, anormal ve normal seviyelerin ne olduğunu ve anormal seviyelere yol açan…
Kolesterol Nedir? Kolesterol Yüksekliği ve Kolesterol Testi
Kolesterol hemen her hücrede bulunan bir moleküldür. Kanda bulunan yağ oranı ve kalp hastalığı riski yönünden klinik olarak önemli bir kan testidir.Kolesterol hakkında temel…
Gençler İçin Önerilen Tarama Testleri Nelerdir?
20 ile 25 yaş arası gençlerde yapılabilecek bazı tahliller, sağlık taramasında muhtemel hastalıkları saptayarak özellikle orta yaş ve sonrası dönemler için daha sağlıklı bir hayat…
PSA Testi Yüksekliği Hangi Durumlarda Olabilir?
PSA,prostat sfesifik antijen olarak da bilinen ve orta yaş üstü erkeklerde prostat hastalıkları hakkında fikir veren bir testdir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com