Nefrotik Sendrom Nedir? Nefrotik Sendrom Belirtileri, Risk Faktörleri ve Tedavisi

07.03.2018 12:53 | Güncelleme: 02.08.2020 10:03 | Yazar: Dr. Cem Argun
Nefrotik sendrom herhangi bir nedenle böbreklerde ciddi şekilde hasar oluşması sonucu geçirgenliğin artmasıdır.
Nefrotik Sendrom Nedir? Nefrotik Sendrom Belirtileri, Risk Faktörleri ve Tedavisi
A

Nefrotik Sendrom Nedir?

Nefrotik sendrom herhangi bir nedenle böbreklerde ciddi şekilde hasar oluşması sonucu geçirgenliğin artmasıdır. Protein geçirgenliği artar ve idrarda bol protein görülür. Nefrotik sendromda idrar testinde 24 saatte 3.5 gramdan fazla protein çıktığı görülür. Halk arasında bu hastalığa “böbreğin protein kaçırması” da denir. Böbrek dokusunun hasarına bağlı olarak tüm vücut etkilenir.

Nefrotik Sendrom Hastalığına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Bazı hastalıklar nefrotik sendroma yol açabilir. Bunların büyük çoğunluğu böbreğin süzme işlevini yapan kısmının hastalıklarıdır. Nefrotik sendrom tedavi edilmezse ilerleme gösterir ve 4-5 yıl içerisinde böbrek yetmezliğine gidebilir. Nefrotik sendroma neden olan diğer sebepler:

- Alerjiler (böcek ısırması, polenler, arı sokması),

-Bazı enfeksiyonlar,

-Sistemik hastalıklar (şeker hastalığı, orak hücreli anemi),

-Dolaşım sorunları (kalp yetmezliği, perikardit),

-Gebelik.

Nefrotik sendromda böbreğin idrarı filtreleme ve süzme işlevini yapan dokusunda giderek kalınlaşma ve yırtılma oluşur. Bu yırtılan kısımlarda delikler oluşur. Bu deliklerden kan proteinleri kolayca geçer ve idrarla atılır. Bu durum bütün vücutta yaygın ödeme (şişlik) yol açar. Böbreğin idrarı filtreleme hızı zamanla azalır. Eskisi kadar iyi çalışamaz. Nefrotik sendromda böbrekler zamanla büyük, şiş ve soluk renkli bir hal alır.

Nefrotik Sendrom Belirtileri:

Nefrotik endrom hastalığının belirti ve bulguları nelerdir?

-En sık görülen belirtisi vücutta yaygın bir ödemdir. Şişlik genellikle yumuşaktır ve elle basıldığında içine çöküp yavaş yavaş normale döner. En çok gözlerde, kuyruk sokumu bölgesinde, ayak bileklerinde ellerde ve karında ödem görülür.

-Albümin denilen kan proteini seviyesi idrarla atıldığı için düşer.

-Yüksek kolesterol

-Bozuk idrar yapısı ve miktarı

-İştah kaybı

-Yorgunluk

-Baş ağrısı, huzursuzluk

-Kadın hastalarda regl dönemi sorunları sık görülür.

Hastalığın tanısı konulurken kan ve idrar testleri, iğne biyopsisi uygulanabilir. İğne biyopsisinde hasta yüzüstü yatar. Bölge uyuşturularak iğneyle böbreğe girilip parça alınıp incelenir.

Nefrotik Sendromun Tedavisi Nedir?

Tedavinin ilk amacı ödemin kontrol altına alınmasıdır. Hastanın yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılır Bu nedenle idrar söktürücü ilaçlar verilebilir. Özellikle çocuklarda kortizon tedavisi kullanılır.

Nefrotik sendrom hastalığında uygulanan diyete uyulması çok önemlidir. Yüksek kalorili, yüksek protein içeren, az tuzlu diyet uygulanmalıdır. Yüksek protein iyileşme açısından çok önemlidir. Vücuttan idrarla atılan protein diyetle karşılanmalıdır. Kilo kaybını önlemek ve kilonun sabit tutulması tedavi için önemlidir.

Yatak istirahatı çok önemlidir. Hasta birey iyileşene kadar dinlenmelidir. Nefrotik sendrom hastaları enfeksiyonlardan kendilerini korumalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Diş Ağrısı Nedir?
Diş ağrısı; diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer sebeplerden kaynaklanır.Hemem herkeste görülebilen genel…
Saçkıran Nedir?
Saçkıran; saç diplerini etkileyen, oto immün bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Estetik yönden de her iki cins için önemli bir sağlık sorunudur.
Kanserin Habercisi Olabilecek Belirtileri İhmal Etmeyelim!
Kanser sürekli gündemimizde olan ve kuşkusuz hepimizin korktuğu bir hastalıktır.Kanserin bazı genel belirtilerini önceden fark edebilirsek zamanında gereken önlem ve tedaviler için…
Hepatit C hastalığı Cinsel İlişkiyle de Bulaşabilir
Hepatit C viral bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin iltiplanmasıdır.
İnsülin Direnci, İnsülin Direnci Soruları ve İnsülin Direnci Testi
İnsülin direnci, günümüzde sıkça konuşulan ve araştırılan bir sağlık problemidir. İnsülin direncine dair öemli bilgileri sizler için derledik.
Tiroid Hastalarında Saç Dökülmesi Daha Çok Görülür
Tiroid hastalığının en önemli belirtilerinden biri saçların aşırı miktarda dökülmesidir.
Prostat Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerindendir. Doktorlar prostat kanserinden korunmak için bazı önlemler tavsiye ediyor.Aşağıdaki yazımızda erkeklerde sık…
Aftı Neler Tetikler?
Aft dudağın içinde, dil yüzeyinde, damakta veya yanak yüzeyinde oluşan bir yaradır. Ağızda aftın oluşması çeşitli nedenlere bağlı olup bu nedenler aft oluşumunu tetiklemektedir.
Mide Ekşimesi ve Sebepleri
Mide ekşimesi sorunu günlük yaşamda pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir sağlık sorunudur
Polikistik Over Nedir? Polikistik Overde Yumurlama Gerçekleşir mi?
Polikistik Over Sendromu üreme çağındaki  kadınlarda sıklıkla rastlanan bir  yumurtlama faaliyet bozukluğudur. Kadınlar arasında sıklıkla görülür.Kadınlarda görülen…
Laparoskopik (Kapalı) Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?
Safra kesesi veya safra yollarında enfeksiyon, taş veya tıkanıklık varsa ameliyat yapılabilir.Laporoskopik cerrahi de safra kesesi ameliyatları arasında önemli rol almakta olan bir cerrahi operasyondur.
De-clerembault Sendromu: 'O beni seviyor!'
De-clerembault sendromu çoğunlukla kadınlarda görülen oldukça ilginç bir sendromdur. De-clerembault Sendromu hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com