;

Pankreasta Müsinoz Kistadenom nedir? Sezen Aksu’da pankreas kisti varmış.Müsinöz kistadenom hakkında bilgi verir misiniz?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/22 21:00 •
Soru

Soru.Benim sorum tahlille ilgili değil.Pankreasta Müsinoz Kistadenom ne anlama gelir.Hayranı olduğum Sezen Aksu’da bu hastalık varmış.Müsinöz kistadenom nedir?
Cevap:Güncel bir konu olduğu için,sorunuzu tahlille ilgili olmamasına rağmen cevaplıyorum.Pankreas midenin arkasında yer alan yaklaşık 15 cm uzunluğunda , sindirim ve hormon salgılama görevi olan bir organdır.Pankreasta organın üzerinde gelişen sıvı içerikli tümörlere kist denir. Pankreas, baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluşur.Kistler bu üç bölümde de oluşabilir. Pankreas kistleri birkaç milimetreden, birkaç santimetre çapa kadar değişebilirler. Çoğu pankreas kisti iyi huyludur, ancak bazıları kanser özellikleri veya eğilimi taşırlar. 

Müsinöz kistadenomlar protein içerikli bir sıvı içerirler ve kanserleşebilme riski taşırlar.Bu nedenle ameliyatla alınmaları gerekmektedir. Pankreas kistleri,pankreasta bulundukları bölgeye göre, karın ağrısı veya sarılık gibi şikayetler oluşturabilir.
Pankreasta bulunan müsinöz kistadenomların yaklaşık üçte biri kanser riski taşırlar.Çoğunlukla orta yaşlı kadınlarda görülürler ve pankreas’ın gövde ve kuyruk kısmında yer alırlar.Pankreas kistlerinin tanısı ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR gibi tahlillerle koyulur. Pankreas kistlerinin tedavisinde kötü huylu olduğu düşünülen kötü huylu kistler ameliyat edierek çıkartılmalıdır. Müsinöz kistadenom pankreastan başka organlarda da görülebilir.Over diğer adıyla kadınlarda yumurtalık da bunun bir örneğidir.

Yorumlar

Yorum
Bilgi Yok :

Sezen Aksu'ya acil şifalar.Pankreas kanseri değildir inşallah

Bilgi Yok :

Pankreasta Müsinöz kistadenom konusu ile ilgili bu kadar kısa zamanda güncel bilgi bulmak ne güzel,cevaplayanın eline sağlık...

; ;