Pnömokok Aşısı;Kimlere ve Ne Zaman

16.09.2016 11:49
Streptococcus pneumoniae 1881 yılında Pasteur tarafından izole edildi ve pnömoninin en sık nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı
Pnömokok Aşısı;Kimlere ve Ne Zaman
A

Streptococcus pneumoniae 1881 yılında Pasteur tarafından izole edildi ve pnömoninin en sık nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı.
Pnömoninin yanı sıra özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı, sinüzit, menenjit,sepsis gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar tüm dünya da her yıl 5 yaş altı yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır.
Pnömokokal hastalıklar özellikle kış aylarında görülüyor ve ölümcül olabiliyor. Genellikle bebeklik ve çocukluk çağında burun ve boğaz bölgesinde yaygın olarak bulunurlar.
Bulaşma öksürme ve hapşırma sonrasında havaya yayılan damlacıkların solunması ve yıkanmamış ellerin ağız ve burun bölgesine teması ile olmaktadır.
Pnömokoklar solunum yolu bulaşan ve önem sırasında en başlarda gelen bir mikrop türüdür. İlerleyen yıllar içinde hem mikroorganizmanın yapısı, hem de ona etkili olan ilaçlar keşfedildi.
Ama son yıllarda bir çok antibiyotiğe direnç gösteren pnömokok tipleri gelişti.
Bu nedenle pnömokokal hastalıkların hem tedavisi zorlaşmakta, hem de tedavilerin başarısı düşmektedir. Pnömokokal hastalıklardan korunmanın etkin bir yöntemi ise aşılamadır.
Özellikle çocukları hastalıklara karşı koruyarak sık antibiyotik kullanımının azaltılması, mikropların antibiyotiklere direnç kazanması engellenebilmektedir.
2000 yılından beri ABD de 2 yaş altında ki tüm çocuklar, 2-4 yaş arasında yüksek riskli (kronik bir hastalığı olanlar) çocuklar rutin olarak bu hastalığa karşı aşılanmaya başlandı.
Ülkemizde 2008 yılı kasım ayı itibari ile Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takvimi kapsamında ücretsiz olarak uygulanmaya başlanmıştır. iki çeşit pnömokok aşısı vardır.
Bir tanesi konjuge (PREVENAR) diğeri polisakkarid (PNEUMO-23) aşıdır. Polisakkarid aşı 2 yaşından önce çok etkili değil ve 2 yaş altına özel bir endikasyon yoksa önerilmiyor.
Bu grup çocuklara 4 doz konjuge (PREVENAR) aşı uygulanıyor.
Pneumo 23 aşısı dalağı olmayan, 65 yaş ve üstü , astım, bronşiektazi, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı, kalp hastaları diabet hastaları,HIV, kanser gibi hastalıkları olan 2 yaş ve üzerine önerilen bir aşı ve şu anki teorik bilgilere göre Prevenar kadar uzun süreli koruma sağlamamaktadır ve her 5 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. .

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 03.12.2010 06:05

kan degerlerim:WBC 9,43 NEU 6,59 LYM 2,17 LYM % 23 MONO 0,47 MONO%4,99 EOS 0,11 EOS% 1,24 BASO 0,08 BASo% 0,89 RBC 4,42 HGB 11,6 HCT 35,7 MCV 80,8 MCH 26,3 MCHC 32,5 RDW 16,4 PLT 328 MPV 7,07 PCT 0,23 PDW 17,2
bu degerlerde hamilelik olasılıgı var mı?

Tahlil.Com | 04.12.2010 02:51
bunlar hamilelikle ilişkili testler değil ki hamilelik olasılığı olsun...
Vajen İç Dudakları Neden Büyür? Çaresi Var mıdır?
   Vajen iç dudakları her kadında farklıdır
B12 Vitamini Yetmezliği Nedir?
Kan tahlil sonucunuzda  kansızlığınızın nedeni B 12 vitamininin eksikliğiyse vücudunuzda yeterli miktarlarda alyuvar sentezlenemiyor anlamına gelir
Artrit Tedavisine Destek Veren Gıdalar Nelerdir?
Artrit eklemlerde iltihab oluşumudur ve birçok türü bulunmaktadır
Kalıcı Penis Nakli Başarıyla Gerçekleştirildi.
Gelişen teknoloji pek çok sağlık sorununa umut olmaya devam ediyor
35 Yaş Üzeri Gebeliklerde Bazı Zorluklar Görülebilir
35 yaş üzeri kadınların en önemli sorunları gebeliktir
Horlama Nedir? Neden Horlarız?
Uykuda solunum yolu kasları düşük hızla gevşer
En Dürüst Olduğumuz Zaman Sabah Saatleridir
 Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada sabah erken saatlerde yapılan anlaşma ve sözleşmelerin daha güvenilir olduğu tespit edilmiştir
Psikolojik Danışman Hakan Gülle Sorularınızı Bekliyor
Sitemizin ziyaretçilerinin önemli bir bölümünü öğrenciler ve genç okurlarımız oluşturuyor
Gebelikte Yapılan Egzersiz Çocukların Beyin Gelişimine Yardımcıdır
Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre gebelikte yapılan egzersiz bebeklerin beyin gelişmesine yardımcı olmakta ve gelecekte obeziteyi önlemektedir
Adet Döneminde Duş Almak ve Spor Yapmak Önemlidir
Adet döneminde duş almak kadınların sağlığı için çok önemlidir
Çocukların Sebze Yememesinin Bir Nedeni Olabilir mi?
Çocukluk döneminde yenmeyen pek çok sebzenin yetişkin dönemde tüketildiği hepimizin yaşadığı ve şahit olduğu bir durumdur
Hazımsızlığın Nedeni Soda Olabilir mi?
Çoğumuzun fazla yemek sonrası oluşan hazımsızlığı gidermek umuduyla soda içeriz
tahlil.com
tahlil.com