Pnömokok Aşısı;Kimlere ve Ne Zaman

16.09.2016 11:49
Streptococcus pneumoniae 1881 yılında Pasteur tarafından izole edildi ve pnömoninin en sık nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı
Pnömokok Aşısı;Kimlere ve Ne Zaman
A

Streptococcus pneumoniae 1881 yılında Pasteur tarafından izole edildi ve pnömoninin en sık nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı.
Pnömoninin yanı sıra özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı, sinüzit, menenjit,sepsis gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar tüm dünya da her yıl 5 yaş altı yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır.
Pnömokokal hastalıklar özellikle kış aylarında görülüyor ve ölümcül olabiliyor. Genellikle bebeklik ve çocukluk çağında burun ve boğaz bölgesinde yaygın olarak bulunurlar.
Bulaşma öksürme ve hapşırma sonrasında havaya yayılan damlacıkların solunması ve yıkanmamış ellerin ağız ve burun bölgesine teması ile olmaktadır.
Pnömokoklar solunum yolu bulaşan ve önem sırasında en başlarda gelen bir mikrop türüdür. İlerleyen yıllar içinde hem mikroorganizmanın yapısı, hem de ona etkili olan ilaçlar keşfedildi.
Ama son yıllarda bir çok antibiyotiğe direnç gösteren pnömokok tipleri gelişti.
Bu nedenle pnömokokal hastalıkların hem tedavisi zorlaşmakta, hem de tedavilerin başarısı düşmektedir. Pnömokokal hastalıklardan korunmanın etkin bir yöntemi ise aşılamadır.
Özellikle çocukları hastalıklara karşı koruyarak sık antibiyotik kullanımının azaltılması, mikropların antibiyotiklere direnç kazanması engellenebilmektedir.
2000 yılından beri ABD de 2 yaş altında ki tüm çocuklar, 2-4 yaş arasında yüksek riskli (kronik bir hastalığı olanlar) çocuklar rutin olarak bu hastalığa karşı aşılanmaya başlandı.
Ülkemizde 2008 yılı kasım ayı itibari ile Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takvimi kapsamında ücretsiz olarak uygulanmaya başlanmıştır. iki çeşit pnömokok aşısı vardır.
Bir tanesi konjuge (PREVENAR) diğeri polisakkarid (PNEUMO-23) aşıdır. Polisakkarid aşı 2 yaşından önce çok etkili değil ve 2 yaş altına özel bir endikasyon yoksa önerilmiyor.
Bu grup çocuklara 4 doz konjuge (PREVENAR) aşı uygulanıyor.
Pneumo 23 aşısı dalağı olmayan, 65 yaş ve üstü , astım, bronşiektazi, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı, kalp hastaları diabet hastaları,HIV, kanser gibi hastalıkları olan 2 yaş ve üzerine önerilen bir aşı ve şu anki teorik bilgilere göre Prevenar kadar uzun süreli koruma sağlamamaktadır ve her 5 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. .

YORUMLAR

| 03.12.2010 06:05

kan degerlerim:WBC 9,43 NEU 6,59 LYM 2,17 LYM % 23 MONO 0,47 MONO%4,99 EOS 0,11 EOS% 1,24 BASO 0,08 BASo% 0,89 RBC 4,42 HGB 11,6 HCT 35,7 MCV 80,8 MCH 26,3 MCHC 32,5 RDW 16,4 PLT 328 MPV 7,07 PCT 0,23 PDW 17,2
bu degerlerde hamilelik olasılıgı var mı?

Tahlil.Com | 04.12.2010 02:51
bunlar hamilelikle ilişkili testler değil ki hamilelik olasılığı olsun...
Çocuklarda Öksürük 3 Günden Fazla Sürerse Dikkatli Olmak Gerekiyor
Öksürük bir hastalık olmamakla birlikte, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisidir
Yoğurdun Faydaları Nelerdir?
Yoğurt, her an tüketebileceğimiz çok faydalı bir gıdadır
Kırışıklıklara Karşı Botoks
Zaman, her canlı için geçerli olan evrensel bir ölçektir ve varlığını kanıtlayabilmek için cildimizde her geçen sene sayısı artan kırışıklıklara bakmak yeterli olacaktır
Hamilelikte Cilt Neden Çatlar?
Deri, yaklaşık 10 kg sahip, vücudumuzun en büyük duyu organımızdır
Siroz Hastaları Nasıl Beslenmelidir?
Karaciğer  bazı kronik enfeksiyonlar sebebiyle işlevini kaybederse siroz hastalığı meydana gelir
Bradikardi ( Düşük Nabız) Sebepleri Nelerdir?
Bradikardi yani nabzımızın düşük atmasına sebep olacak durumların başlıcaları ; sarılık, salisilat (aspirin benzeri) ve digitalis gibi ilâçların zehirlemeleridir
Su Sağlığımız İçin Neden Önemlidir?
Su, canlılığın temelidir
Ani Yüz Kızarması Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Ani yüz kızarmasın kişinin kontrolünde olmayan sempatik sinir sisteminin neden olduğu bir bozukluktur
Hangi Bebekler Kesinlikle Anne Sütüyle Beslenmeliler?
Anne sütü antimikrobiyal ve anti-enflamatuardır buna ilave olarak bebek tarafından çok kolay sindirilir
Güneşi Gördüğümüzde Neden Hapşırırız?
Alerji,fazlaca toz,burnun gıdıklanması, hastalık dönemi gibi pek çok sebepten dolayı hapşırırız
Ağrıyan Kolunuzun Sebebi Kaburganız Olabilir.
Boyun kaburgası veya diğer ismiyle servikal kot, boynun 7
Biyolojik Saatiniz Kaç?
Her canlıda olduğu gibi insanda kendine ait bir biyolojik saate sahiptir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com