Seks Sonrası Vajinal Kanama ve Seks Sırasında Kanama: Nedenleri ve Risk Faktörleri

11.05.2019 12:15 | Güncelleme: 04.02.2020 10:51 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Neden seksten sonra kanıyorum? Sormak için korkunç bir soru, değil mi? Ancak, düşündüğünüz kadar nadir değildir. Bugün, seks sonrası ağır kanamaların olası nedenlerini araştırıyoruz ve seks sırasında kanama risk faktörlerini tespit ediyoruz. Kanama nedenlerini öğrenmek için makalenin devamını okuyun.
Seks Sonrası Vajinal Kanama ve Seks Sırasında Kanama: Nedenleri ve Risk Faktörleri
A

Seksten Sonra Kanamaya Neden Olan Nedir?

Cinsel ilişkiden sonra kanama menopozun yan etkilerinden kaynaklanabilir veya tıbbi müdahale gerektiren daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Cinsel ilişkiden sonra vajinal kanama da postkoital kanama olarak adlandırılır ve nedenleri aşağıdakiler olabilir:

  • Servikal iltihap veya servisit. Sürekli ve tamamen zararsız olabilir veya klamidya veya bel soğukluğu gibi tedavi edilmesi gereken cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon nedeniyle olabilir. 
  • Vajinal kuruluk. Menopoz sırasında vücudunuzdaki hormonlar değişir. Östrojen seviyesi azalır ve vajinal sıvıda bir azalmaya neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında, bu azalma vajinal kuruluğa neden olur ve sürtünme vajinayı çevreleyen dokuları tahriş edebilir ve ağrıya neden olabilir. Bu durum, bazı suda çözünür kayganlaştırıcıların kullanımıyla hafifletilebilir. 
  • Servikal polip. Polipler genellikle küçük çaplı (1-2 cm) bir büyümedir ve vajinayla serviksin birleştiği yerde görülür. Çoğu kanserli değildir ve randevu sırasında kadın doğum uzmanı tarafından alınabilir.
  • Normal rahim kanaması. Bu, regl döneminizden hemen önce veya hemen sonra olabilir. Regl döneminizden kısa bir süre önce veya sonra, seksten sonra hafif kanama yaşamak alışılmadık bir şey değildir. Bu sadece lekelenme olarak görünebilir.
  • Kanser. Bu vajinayı, serviksi veya rahmi içerebilir. Kanseri erken teşhis etmeye  yardımcı olabilecek düzenli pap ve pelvik muayeneleri yaptırmak için doktorunuzdan düzenli randevular almayı unutmayın.

Bu nedenlerden birçoğu tedaviye ihtiyaç duymaz ve zararsızdır, bazen cinsel ilişkiden sonra vajinal kanama daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Seks Sırasında Kanama Nedenleri

Cinsel ilişki sırasında vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olabilecek birçok şeyden kaynaklanabilir. Bunlar arasında enfeksiyon, kuruluk nedeniyle vajinal travma, servikal polipler, menopoz ve kanser bulunur. Bununla birlikte, özellikle seks sırasında kanamaya neden olabilecek diğer bazı koşullar vardır. Bunlar şunları içerebilir:

  • Endometriozis. Bu tıbbi durum, endometriyal dokunun olması gerekmediği yerde (rahim dışında) büyümesine neden olur. Bu nedenle, birçok kadın düzensiz regl döngülerini ve kanamayı veya dönemler arasında lekelenmeyi bildirecektir. Bu, seks sırasında kanamaya ve hatta bazen seks sonrası kanamaya neden olabilir.
  • Doğum kontrolü. Doğum kontrol türünüzü başlattığınızda veya değiştirdiğinizde, kanamalar dönemler arasında olabilir. Bununla birlikte, cinsel ilişki sırasında ağır kanama yaşarsanız, doktorunuza bildirmeniz gerekir. 
  • Hamilelik. Erken gebelik de seks sırasında hafif kanamaya neden olabilir. Genellikle, regl olmayı beklemiyorsanız ve emin olmak için bir hamilelik testi yaptıysanız az miktarda lekelenme olabilir.
  • Doğum sonrası. Rahim ve vajina doğumdan sonra tamamen iyileşmesi için 4-6 haftaya ihtiyaç duyar. Bu süre zarfında kanamalarınız (lokiya) yavaşlayacak ve hatta birkaç gün duracaktır. Ne yazık ki, en uygunsuz zamanda tekrar başlayabilir.

 

Anal Seksten Sonra Kanama: Olası Nedenler Nelerdir?

Rektumu kaplayan doku çok hassastır ve kolayca yırtılabilir. Bu nedenle, anal seksten sonra kanama sadece bir parmağın, penisin veya seks oyuncaklarının yerleştirilmesinden kaynaklanabilir. Anal seks kanaması, sürtünme, kaba veya agresif davranıştan veya anüsten rektuma sokulabilecek nesnelerdeki pürüzlü kenarlardan da kaynaklanabilir.

Bu tür seksten kanama meydana gelirse, bu olaylardan bazılarını önlemek için daha fazla suda çözünür kayganlaştırıcı kullanmanız gerekebilir. Seks kanaması sizin için sağlıklı değildir ve sağlığınız hakkında daha fazla endişelenmenize yol açabilir. Seks sırasında veya sonrasında kanama yaşarsanız, siz ve eşiniz her ilişkiye girdiğinde bu daha da önemlidir. Bu durumda, davranış değişikliği gerekli olabilir veya doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekebilir.

Seks Sonrası Ne Kadar Süre İmplantasyon Kanaması Olur?

Bu soruya basit bir sayı ile cevap vermek zordur. Normal adet döngünüz sırasında, hamile kalabilmeniz için en uygun zamanlar vardır ve genellikle 12-24 saat sürer. Bununla birlikte, sperm bir kadının üreme organlarında beş güne kadar yaşayabilir. Bu, adet döngüsünün bu yumurtlama aşamasından beş güne kadar her zaman hamile kalabileceğiniz anlamına gelir.

Bir yumurta döllendiğinde, hücre bölünmesinin birçok aşamasından geçer. 5 veya 6. güne ulaştığında, zarından çıkar ve implantasyon işlemine başlamaya hazırdır. Bu implantasyon işlemi hafif kanama veya lekelenme ile sonuçlanabilir, ancak seksten sonraki gün veya 2. gün implantasyon kanaması yaşamamalısınız. Eğer seks sonrası kanama gerçekten implantasyon kanaması ise, sizin ve eşinizin yaklaşık on gün önceki birleşmenizin sonucu olacaktır. 

Hamilelik Sırasında Seks Sonrası Kanamadan Endişelenmeli Misiniz?

Nadir değilse, bir kadının hamileliğinin ilk 12 haftasında hafif kanama olabilir. Bu lekelenmenin nedeni, yumurtanın kandan zengin uterin astar içine yerleştirilmesi olabilir. Bu durumda, seks sonrası hafif kanamadan endişelenilmemelidir. 

Bu süre zarfında, düşüğe karşı en savunmasız durumdasınız (ilk trimestre) ve herhangi bir kanama yaşarsanız ve/veya kramp eşlik ediyorsa derhal doktorunuza bildirin. 

İkinci trimestrenize (12 hafta sonra) ulaştıktan sonra, düşük yapma olasılığınız daha düşüktür ve seksten sonra hafif kanama (lekelenme) oldukça yaygındır. Bunun nedeni, rahim ağzının ve uterusun, bu bölgelerdeki kan miktarının artmasıdır. Bu nedenle, normal ilişki sırasında küçük kan damarlarının hasar görmesi daha kolay olabilir. 

Eğer cinsel ilişkiden sonra kanamanın hafif olduğunu ve seksten sonra kramp ve kanamanın olmadığını fark ederseniz, eşinizin penisinin serviks ile temas etmesinden olabilir. Bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, rahat olabileceğiniz farklı sevişme pozisyonlarını deneyin.

Her Seferinde Seksten Sonra Ağır Kanama: Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Cinsel ilişkiden sonra kanama, doğurganlık çağındaki herhangi bir kadın için oldukça yaygın bir durum olabilir. Doktorlar, hamile kaldıklarında bir kadının cinsel ilişkiden sonra kanaması veya postmenopozal olduğu ve seksten sonra kanama yaşandığı zaman endişe duyma eğilimindedir. Bununla birlikte, seksten sonra ağır kanama normal değildir.

Cinsel ilişkiden sonra ağır kanama, regl döneminizle ilgili olmadığı sürece asla normal değildir. Yapabileceğiniz en önemli şey, ped veya tamponunuzu ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini ve herhangi bir pıhtılaşma yaşayıp yaşamadığınızı takip etmelisiniz. Özellikle her saat ped (veya tampon) değiştirmeniz gerekiyorsa ve/veya dörtte birinden daha büyük pıhtılaşma yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız gerekecektir. Doktorunuzu göremezseniz, acil servise gitmeniz gerekebilir.

Kaynak: https://flo.health/menstrual-cycle/sex/sexual-health/vaginal-bleeding-causes-and-risks

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir
Kadınlarda Sütyen Bedeni Nasıl Belirlenir?
Her genç kızın ergenliğe geçişte yaşadığı bir değişimdir, göğüs büyümesi
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önlemek İçin Bir Öneri
HIV enfeksiyonu başta olmak üzere; toplumu korkutan, cinsel yollarla bulaşan pek çok hastalık vardır
Cinsel Doyumsuzluk Nedir?
Erkeklerde Don Juanizm kadınlarda ise Nymphomania olarak adlandırılan cinsel algı hastalığı kişinin karşısındaki partneri sadece cinsel obje olarak algıladığı bir durumdur
Kızlık Zarı 'Hymen' Bozulduktan Sonra Kaybolur Mu?
Kızlık zarı fizyolojik olarak bakıldığında vajina girişinde bulunan mukoza kıvrımıdır
Vajinal Duş Sağlıklı mıdır?
Vajinal duş; kadınların adetten ve cinsel ilişkiden sonra temizlenmesidir
Kadınlarda Mastürbasyon Hakkında Merak Edilenler
Mastürbasyon yapmak kadının orgazma ulaşmasını kolaylaştırır
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com