Smear Testi Hangi Hastalıkları Tespit Eder?

26.03.2018 12:21 | Güncelleme: 20.03.2021 03:33
Smear testi; bayanların rahminden alınan sürüntü ile uygulanan bir testtir.
Smear Testi Hangi Hastalıkları Tespit Eder?
A

Smear testi; bayanların rahminden alınan sürüntü ile uygulanan bir testtir. Özellikle 40 yaş üstü bayanlarda yılda bir kontrol amaçlı alınmalıdır. 

Smear Testi Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

Smear testi; uzun kulak pamuğu görüntüsünde, sürüntü şeklinde vajina girişinden alınan ve alınırken sadece dokunma hissinin oluştuğu asla ağrı ve acının hissedilmediği bir testtir. Pek çok rahim hastalığında, hatta bazen hastalık yoksa dahi kontrol amacıyla yapılması gereken bir tanı yöntemidir. Çünkü sonuçları ağır olabilecek pek çok hastalık bu yöntemle tespit edilebilir ve erken dönem tedaviye başlanabilir. 

Smear testi sonucunda saptanan hastalıklar; Rahim ağzı kanseri, HPV virüsü, Trikomonas, Bakteri ve Mantar. Özellikle sık cinsel ilişki yaşayan her kadın, enfeksiyonlara açık hale gelir. Bazen idrardaki bakteriler dahi rahim hastalıklarına sebep olabilir ki bunun en yaygın olanı mantarlardır. Smear testi sayesinde bu hastalıklar kolayca teşhis edilebilir ve henüz vücuda büyük zararlar vermeden engellenebilir. 

Bakireler Smear Testi Yaptırabilir mi?

Bakire kişilere vajinal muayene ve müdahaleler yapmak etik değildir. Bu sebeple eğer hastanın hayati bir durumu yoksa veya kesin tanı ve tedavisi bu yöntemle değilse; bakire kişilere smear testi uygulanamaz. Uygulanması gerekirse de mutlaka imza karşılığında ve hasta veya vasi onayı ve rızası ile yapılması gerekir. Sadece smear testi için değil tüm vajinal muayene ve müdahaleler için bu durum geçerlidir. 

40 Yaş Üstünde Smear Neden Önemli?

Kadın rahim hastalıkları, ilerleyen yaşlarda daha sık görülür. Çünkü, kadınlara özgü ve onların rahim sağlığını koruyan hormonlar, menopoza yaklaştıkça daha az salgılanmaya, menopozla birlikte ise hiç salgılanmamaya başlar. Haliyle kişiler hastalığa daha açık konuma gelirler. Bu sebeple önlem amaçlı, hiç bir şikayeti olmasa dahi yıllık rutin olarak smear testi yaptırmak gereklidir. 

Nötrofil Nedir? Nötrofil Normal Değerleri, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
Bu makalemizde, nötrofillerden yani çoğu beyaz kan hücresi olan hücrelerden bahsedeceğiz. Nötrofillerin ne olduğunun yanı sıra yüksek olduğunda veya düşük olduğunda…
Hepatit B Tanısı ve Takibinde Kullanılan Testler
Hepatit B hastalığı tanısı ve takibinde çeşitli testler kullanılmaktadır.
FSH Hormonu
Kadınsal bir hormon olan FSH hipofiz bezinden salgılanır. Kadın hormon hastalıklarının araştırılmasında doktorlarca sık olarak istenen bir hormon tahlilidir.
CCP Testi (Anti CCP) ve Romatoid Artrit
Romatoid artrit tanısında kullanılan bir oto antikor testidir. Romatoid Artrit hastalığının erken tanısında sıklıkla kullanılan tahlillerden biridir.
VDRL, TPHA, FTA-ABS Testleri Arasındaki Fraklar
Bu testlerin temel özelliği cinsel yolla bulaşan frengi hastalığı tanısında kullanılmalarıdır.VDRL, TPHA ve FTA-ABS testlerinin arasında bazı farklar vardır.
HIV Testi Nedir? HIV Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?
HIV testi, bir kişinin HIV kapıp kapmadığını gösterir. HIV insan immün yetmezlik virüsü anlamına gelir. HIV, AIDS'e (edinilmiş immün yetmezlik sendromu) neden olan virüstür.…
Lökosit yüksekliği (WBC yüksekliği) Nedir? Lökosit Yüksekliği Belirtileri
Kan sayım testleri arasında olan lökosit  (WBC) yüksekliği bazı hastalıklarda olmaktadır. Lökosit, akyuvar olarak da bilinir.Lökosit İngilizce olarak da white blood cell yani…
Hemoglobin (HGB) Değerinin Minimum ve Maksimum Değer Aralığı Nedir?
Hemoglobin testi, anemi, kan kaybı, polistemi gibi hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.
Genetik testlerde Tükürük Testi mi Kan Testi mi Daha Güvenilir?
Genetik testler, kişiden herhengi bir doku alınarak,o doku üzerinden genetiğinin çözülmesi esasına dayanır.
Detaylı Ultrason Ne zaman Yapılmalı?
Detaylı ultrason; bebeğin anne karnında, uzuvlarının ve organlarının değerlendirildiği işlemdir.
Redüktan Madde (İdrar) Testinin Kullanıldığı Yerler
Bu test, idrarda redüktan madde varlığının değerlendirilmesinde kullanılır.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com