Soğuk Hava Solumayın..Boğaz Sağlığınızı Koruyun!

30.11.2015 10:35 | Güncelleme: 25.04.2021 03:35
Homeostazi; kararlı iç denge demektir ve insanlarda bu sistem harika işlemektedir. Yani; örneğin vücut soğuğa maruz kaldığında kan damarlarını daraltır.
Soğuk Hava Solumayın..Boğaz Sağlığınızı Koruyun!
A

Homeostazi; kararlı iç denge demektir ve insanlarda bu sistem harika işlemektedir. Yani; örneğin vücut soğuğa maruz kaldığında kan damarlarını daraltır. Böylece birim damardan daha fazla kan geçtiğinden, vücut ısınır ve kendini yaşayabileceği sıcaklıkta tutmaya çalışır. 

Diğer bir mesele de, vücudun koruyucu unsurlarıdır. Bu unsurlar sayesinde dış dünya ve vücut arasındaki materyal geçişi, oldukça yumuşak şekilde yapılır. Yani burun nefes alma organlarıdır. Her ne kadar asıl işlevi bu olmasa da ağız da nefes almada kullanılır. Burun kıllarının görevi; dışarıdan gelen partikülleri tutmak ve nefes borusuna gitmesini engellemekken, bir diğer görevi de soğuk havayı ısıtarak solunum kanalına göndermesidir. Ancak aşırı soğuk havalarda bu unsur tek başına yetersiz kalmaktadır. Dışarıdan alınan hava evet bir miktar ısıtılır ancak çok soğuk havalarda bu miktar yetersiz olduğundan soğuk hava ciğerlere inmiş olur. Bu durumda üst solunum yolları hastalıkları meydana gelir ve eğer önlem alınmazsa bu hastalık iç sistemlere kadar uzanır ve daha zor iyileşme görülür. 

Soğuk Havalarda Vücut Nasıl Korunmalıdır?

Soğuk havalarda atkı veya şal kullanımı ciğer sağlığınızı korumak için oldukça önemlidir. Dışarı çıkmadan ağız ve burnunuzu kapatacak ancak nefes alabileceğiniz şekilde yüzünü kapatın. Bu sayede dışarıdan gelen soğuk hava sıcak nefesinizle yumuşayacak ve boğazınız üşümeyecek. 

Ayrıca bol sıvı tüketmek de özellikle soğuk havalarda hastalıklardan korunma şekillerindendir. Bu sayede içeri giren soğuk hava etkisi kırılmış olacaktır. 

Bir diğer mesele de, güzellik algısıdır. Soğuk havaya rağmen şık görünme çabası, insanları bazen kendini korumaktan önce gelir. Şıklığın bozulacağı kaygısıyla koruyucu unsurlar kullanılmaz. Ancak neticesi elbet hastalık olacaktır. Kişi dirençli olsa dahi, bir süre sonra bu direnç kırılacak ve kişinin bağışıklığı düşecektir. Hipomani Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Gün boyu gereğinden fazla bir enerjiyle dolaşıyor, çabuk öfkelenip hızla ruh durumunuzu değiştiriyorsanız siz de hipomani sendromu yaşayan binlerce kişi arasında olabilirsiniz
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Vajinal akıntı da bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabilir.
Skolyoz Çocuklarda Nasıl Fark Edilebilir?
Skolyoz, omurga eğriliği hastalığıdır.Skolyoz hastalığı çocuklarda da görülebilmektedir.
Nefrotik Sendrom Nedir? Nefrotik Sendrom Belirtileri, Risk Faktörleri ve Tedavisi
Nefrotik sendrom herhangi bir nedenle böbreklerde ciddi şekilde hasar oluşması sonucu geçirgenliğin artmasıdır.
Hifema Hastalığı Nedir?
Göze delici bir cisim çarpması veya travmatik bir rahatsızlık sonucu gözün ön bölgesinde oluşan yoğun kanamaya Hifema adı verilir.
Polinöropati Nedir? Polinöropati Belirtileri,Tanı ve Tedavisi ile Türleri Nelerdir?
Pllinöropati nöroloji bölümümü ilgilendiren önemli hastalıklar arasındadır.Polinöropati hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalenin tamamını okuyabilirsiniz.
Yunis Varon Sendromu Nedir?
Yunis Varon Sendromu nadir görülen bir hastalıktır.Bu yazımızda Yunis Varon Sendromu hakkında genel bilgiler ve Yunis Varon Sendromu belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Gut ve Kalp Krizi
Eklemlerde protein birikimi gut olarak adlandırılır. Gut; eklemlerde iltihap şeklidir ve şişlik, kızarıklık ve ağrılara sebep olur.
B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir?
B12 vitamini; suda çözünebilme özelliğine sahip, vücudun pek çok fonksiyonu gerçekleştirebilmesi için (DNA sentezi, yağ asitleri ve amino asitlerin vücutta…
Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?
Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.
Hamilelikte Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?
Hamilelik çok keyifli, ancak zorlu bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek; annenin kaliteli bir gebelik yaşamasının yanında, bebeği de bu durumdan oldukça olumlu etkilenecektir.
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Bu yazımızda sıklıkla bilinmeyen ancak giderek daha sık rastladığımız bir psikiyatrik hastalığa değineceğiz.Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) ortalama her 50 kişiden birinde görülmektedir.Tıkınırcasına…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com