Taşıt Tutması Nedir? Taşıt Tutmasında Alınabilecek Kolay Önlemler Nedir?

22.06.2018 08:00
Taşıt tutması hastalığı, hareketi algılamakta kullanılan duyu organları arasındaki ortak çalışmanın bir şekilde bozulması ile oluşur
Taşıt Tutması Nedir? Taşıt Tutmasında Alınabilecek Kolay Önlemler Nedir?
A

Taşıt tutması hastalığı, hareketi algılamakta kullanılan duyu organları arasındaki ortak çalışmanın bir şekilde bozulması ile oluşur. Yıllar içerisinde hareketin düzgün algılanmasındaki uyumun kaybolması da etkenlerden biridir.
Taşıt tutması; hareket hastalığı olarak da bilinir. Hastalığın temelinde merkezi sinir sistemine iletilen bilgilerdeki uyumunun bozulması yatmaktadır.
Çeşitli ilaçların kullanımı ile, yolculuk sırasında oluşan bulantı ve kusma hissinin önüne geçilebilir. İlaçların yolculuk bağlamadan ortalama bir saat önce alınması gerekmektedir. Eğer yolculuk başladıktan sonra ilaç alınırsa; ilaçlar, gastro intestinal sistemden emilecek zaman bulamadan, bulantı ve kusma neticesinde vücuttan atılabilir.Bu da bir işe yaramaz. Ayrıca deriye yapıştırılarak kullanılabilen skopolamin bantları da taşıt tutmasında oldukça etkilidir. Bu bantlar kişiyi, ilaç almaya bağlı oluşabilecek olumsuzluklardan da korumaktadır.
Taşıt tutması hastalığında kullanılacak ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır.
  
Taşıt Tutması Hastalığında Alınabilecek Kolay Önlemler Nelerdir?

Yolculuk sırasında, hareketin gözler ile rahatça algılanması sağlanacak bir yerde oturulmalıdır. Arabanın ön koltuğu gibi yolun ve manzaranın rahatça takip edilebileceği bir yer, riski azaltacaktır.
Gemi veya teknelerde yolculuk yaparken ise güvertede olmak, iç kısımlara göre kişiyi daha rahat ettirecektir. Uçaklarda kanat önündeki koltukta oturmak bir hareketin daha az hissedilmesine yardımcıdır.
Yolculuk öncesi,beslenmede az miktarda ve mideyi rahatsız etmeyen yiyeceklerin seçilmesi de önemlidir. Kafanın sabit tutulması, alkol alınmaması, sigara içilmemesi de yolculuk sırasında ve öncesinde alınabilecek kolay önlemlerdir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi Nasıl Olmaktadır?
Cinsel isteğinin olmasının yanı sıra sertleşme sorunu yaşayan pek çok erkek bulunur.
Kronik Hastalık Ne Demektir?
Dünya gündemine kabus gibi çöken korona virüs, pek çok terimi de gün yüzüne çıkarmıştır. Kronik hastalık da bu terimlerden biridir. Korona virüs,…
Menisküs Nedir?
Menisküs bir diz eklemi  hastalığıdır.Ortopedi doktorları tarafından tanı ve tadavisi yapılır.
Vücudumuzda D Vitamini Eksikliği Alzheimer Riskini Arttırır
D vitamini; bilişsel becerileri büyük oranda etkileyen değerdir.İnsanda D vitamini eksikliği bazı hastalıkları tetikleyebilir.
Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?
Sedef hastalığı; deride beyaz pullanmalar şeklinde seyreden bir deri hastalığıdır.Bulaşıcı olup olmadığı ise sıklıkla merak edilen bir konudur.
Burun Tıkanıklığı Çocuklarda Altına Kaçırma Nedeni Olabilir
Burun tıkanıklığı; tek başına bir problem gibi görünse de, birçok sorunun başlangıcıdır.
Astım Hastaları Spor Yapabilir
Astım çoğunlukla alerji kökenli bir hastalıktır.
Sinüzit Neden Olur?
Sinüzite bakteriler. sebep olmaktadır.
Vajinal Akıntı Neden Olur?
Vajinal akıntı birçok bayanda görülebilir ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Vajinal akıntının kadınlarda neden olduğuna dair aşağıdaki yazımızda…
Solunum Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?
Solunum yetmezliği, karbondioksit atılımında veya oksijenlenmede yetersizliğe neden olan sinir-kas hastalıklarında, akciğer hastalıklarında ve hava yolunu ilgilendiren diğer hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir..Solunum…
Sepsis Nedir? Sepsis Neden Ölümcül Bir Hastalıktır ?
Sepsis vücudun bir enfeksiyona karşı gösterdiği, sistemik organaları da etkisi altına alan kompleks bir hastalıktır. Sistemik tutulum nedeniyle ölümcül seyredebilmektedir.
Erkekte Yumurtalıkta Şişlik ve Ağrısı Neden Olur?
Erkekte yumurtalıkta şişlik ve ağrının pek çok sebebi vardır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com