Trafikte Alkol Muayenesinde Sonra Uyuşturucu Testi İle Denetim de Başlıyor

11.07.2015 08:38 | Güncelleme: 05.04.2020 09:47
Trafikte sürücülere alkol kullanımı yıllardır yapılmaktaydı.Ancak atrık trafikte uyuşturucu testi de trafik polisleri tarafından genel kontrollerde yapılmaya başlandı.
Trafikte Alkol Muayenesinde Sonra Uyuşturucu Testi İle Denetim de Başlıyor
A

Trafikte sürücülere alkol kullanımı yıllardır yapılmaktaydı. Emniyet teşkilatı yeni bir uygulama ile trafikteki sürücülere uyuştucu testi ile denetim de yapmaya başlıyor
Emniyet yetkililerinin bildirdiğine göre  uyuşturucu kullanarak  trafiğe çıkan sürücülere, aynı alkol denetimi gibi direksiyon başında  uyuşturucu analiz cihazı ile uyuşturucu testi uygulanacak. Uyuşturucu testi için sürücüden tükürük örneği alınıyor. Tükürük ile uygulanan uyuşturucu testleri yıllardır bir çok ülkede uygulanmaktaydı.
Bir pet aracılığı ile tükürük alındıktan sonra test örneği olarak kullanılacak tükürük bir tanı kitiyle reaksiyona sokuluyor.Kişilerin uyuşturucu kullanıp kullanmadığı ise 7 dakika süren bu test sonrası anlaşılıyor.Test sonrası uyuşturucu varlığında kimyasal reaksiyon gerçekleştiğinde renk değişimiyle uyuşturucu varlığı tespit edilebiyor.
Kullanılan uyuşturucu analiz cihazı ile yapılan tahlil sonrası  19 ayrı uyuşturucu türünün tanısı koyulabiliyor.Uyuşturucu analiz testinin yanılma payının düşük olduğu  ve yapılacak uyuşturucu testinin 2 gün öncesine kadar kullanılan uyuşturucuları saptayabildiği belirtiliyor.Emniyet yetkilileri tarafından denetime tabi tutulan sürücünün uyuşturucu kullandığının saptanması durumunda  sürücünün ehliyet belgesine 5 yıl süre ile el konulacağı ayrıca 3 bin 600 TL para cezası kesileceği bildirildi.
Yetkililer, sürücüden alınan test numunesindeki örneği ise “adli delil" olarak 2 yıl süreyle saklayacaklar.Test yaptırmak istemeyenlere ise 2 bin TL para cezası kesiliyor  ve ehliyetlerine 2 yıl süre ile el konuluyor

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında…
Hemogram Testi Hangi Hastalık Tanılarında Kullanılır?
Hemogram testi yani kan sayımı tüm dünyada en yaygın uygulanan kan tahlilidir.Nir çok hasylığın tanı ve takibinde söz sahibidir.
Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
Boğaz Kültürü Örneği Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Boğaz kültürü alınmadan önce bir şey yememeye özen gösterilmelidir.Eğer yenilmiş ise birkaç kez ağız çalkalanmalı veya dişler fırçalandıktan sonra kültür alınmalıdır.
Gebematik Nedir?
Gebematik bir Tahlil.com buluşudur.Tahlil.com doktorları kan veya idrarla yapılan gebelik testi sonuçlarını merak eden kadınlar için Gebematik programını geliştirdi.
Çinko Fazlalığının Zararları Nelerdir?
Çinko eksikliği kadar fazlalığı da oldukça zararlıdır
İyi Kolesterol ( HDL) Nedir? HDL Ne İşe Yarar?
İyi kolesterol yani HDL vücudumuzda yer alan  kötü kolesterolü karaciğere taşıyıp safra olarak atılmasını sağlar.
Çocuklarda BT Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?
BT çekimleri klinik olarak çok yararlı olmasına rağmen, özellikle radyasyona yetişkinden daha duyarlı olan çocuklarda, potansiyel kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme geliyor
Prick Testi Nedir?
Prick test, alerjenlerin ortaya konmasında en yaygın kullanılan testtir
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
Delta Hepatit (Delta Antikor) Hepatit D (HDV) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Delta Hepatit Hepatit D (HDV), Hepatit D virüsünün sebep olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur.Hepatit D enfeksiyonu ancak Hepatit B enfeksiyonu eşliğinde görülebilir.Hepatit B enfeksiyonu bulunmayan bir…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com