Türkiye'de Covid 19 (Corona) Testi Ve Laboratuvar Tanısı Son Durum

25.03.2020 11:14 | Güncelleme: 25.03.2020 11:29 | Yazar: Dr. Cem Argun
Türkiye'de Covid (Corona) vakalarıın artmasıyla birlikte hastalığın kontrolü ve hastalığa yakalanan kişilerin tanısı, takibi ve gerekirse izole edilmelerinin sağlanması için laboratuvar testleri büyük önem arz ediyor.Bu yazımızda Türkiye'de Covid 19 (Corona) testi ve laboratuvar tanısı hakkında son durum ve güncel bilgileri bulabilirsiniz.Covid 19 (Corona) Testi çeşitleri ve bunların arasındaki farklar da yazımızın içeriğinde.
Türkiye'de Covid 19 (Corona) Testi Ve Laboratuvar Tanısı Son Durum
A

COVİD-19 ‘un laboratuvar tanısı için kullanılan yöntemleri kısaca aşağıda açıklıyoruz.

Covid 19 (Corona) Tanısında Kullanılan Laboratuvar Testleri 


Covid 109 testleri, hastalığı geçiren kişilerin tanısının koyulmasında kullanılan temel testlerdir. Testlerin sonuçlanma süresi kullanılan yönteme göre farklılık arz etmektedir.5 ile 10 dakikada sonuçlanan testler (Hızlı Covid 19 Testleri) olduğu gibi 2 ile 3 saat arasında sonuçlanan testler de bulunmaktadır.Laboratuvar testlerin özellikle kısa sürede sonuçlanan türleri hastalığın erken tanısı ve pozitif kişilerin toplumdan izolasyonun sağlanması ile hastalığın yaygınlaşmasının önüne geçilmesi ve kontrolünün sağlanması yönünden büyük öneme sahiptir.
Covid 19 (Corona) tanısında 3 farklı test yöntemi kullanılmaktadır.

1-Covid 19 (Corona) PCR Tabanlı Test (PCR Testleri)


Bu test diğer testlere göre en erken pozitifleşen testtir. Bu test de, Covid-19 virusunun nükleik asitinin çoğaltılır ve varlığı araştırılır.PCR tabanlı tesler belirilen 3 test içinde bakıldığı en erken pozitifleşen testtir. Bu test Türk bilim adamları tarafından Türkiyede üretilimektedir.
Söz konusu testin yapılması ve analiz edilmesi için ülkemizde yeterli kapasite bulunmaktadır.
Ancak bu testin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığınce ülkemizdeki tüm alt yapısı uygun laboratuvarlara henüz yetki verilmedi.
Test halen Sağlık Bakanlığınca yetki verilen merkezlerde çalışılmaktadır.
Bu test hastanın solunum yolundan alınan numunenin laboratuvara gelmesiyle birlikte 2 ile 3 saat içinde sonuçlanmaktadır. Virüsü taşıyanların tespit edilmesine yönelik bir testtir.

2-Covid 19 (Corona) Hızlı Antijen Testi

Covid 19 hızlı antijen testi, Covid 19 virusunun proteinlerini tanımaya yönelik bir immunoblot testidir. Ülkemiz bu testi Çin’den ithal etti ancak çok az sayıda test çalıştırıldı ve mahalesef güvenilir bulunmadığından vaz geçildi. Artık çalışılmaması konusunda karar alındı.Virüsü taşıyanların tespit edilmesine yönelik bir testtir.

3-Covid 19 (Corona) Hızlı Antikor Testi

Bu hastalığı geçirenlerin immun sistemi tarafından oluşturulan IgM ve IgG antikor varlığına bakılmaktadır. IgM akut faz göstergesi olup hastalığın başlangıç dönemine işaret eder, IgG ise olayın 3-4 hafta sonrasına işaret eder. Ülkemiz yetkili otoriteleri bu test için ithalat yapmaya karar verdi.Yakın zamanda bu tetsi de PCR testlerininyanında kullanacağız.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Fetal Ense Kalınlığı Nedir?
Fetal ense kalınlığı (NT) (Nukhal geçirgenlik=Nuchal translucency) gebelik sırasında ultrason muayenesinde  bebeğin boynunun arka kısmında koyu renkli olarak görünen bölümün…
İnhibin Testi Nedir? Riskli Gebelikler ve İnhibin Testi
İnhibin hormon yapısında olup kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınmaktadır.İnhibin testi özellikle riskli gebeliklerin takipinde kullanılmaktadır.
Toxo IgG Ve Toxo IgM Testi Nedir?
Toxo IgG Ve Toxo IgM Testleri, Toxoplazma enfeksiyonunda tanı amacıyla doktorlarca istenen tahlillerdir.
Yorgunluk,Nedenleri ve Tahliller
Kişinin kendini bitkin hissetmesi, küçük enerji gerektiren işleri tamamlayamaması veya böyle bir işin sonunda hemen dingin hale geçememesi, kişinin yorgunluk açısından…
Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir. Yumurtlamanın olup olmadığını öğrenmek ve bu…
Doğum Kontrol Hapı Nekadar Sürede Etki Eder?
Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar
Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?
Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve  tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır. Laboratuvar tahlil sonuçlarının en doğru ve sağlıklı…
Kolesterol Testi Nasıl Değerlendirilir?
Kan tahlillerinde kolesterol ve LDL-kolesterolün (kötü huylu kolesterol) yüksek olması ,kalp hastalığı riskinin bulunduğunu göstermektedir
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını önerdiği 10 tahlil…
Hepatit C Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit C enfeksiyonu şüphesi duyulan durumlarda veya hepatit yönünden tarama testi olarak doktorlar Hepatit C testleri isterler.Hepatit C testleri en sık ELİSA yöntemiyle çalışılmaktadır.
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir?
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir.Bu cerrahi işlem kadın doğum doktorlarınca yapılmalıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com