Türkiye'de Erken Boşalma Sıklığı Araştırıldı

08.08.2018 04:01
Türkiye’de erken boşalma sıklığı konusunda Türk Androloji Derneği tarafından bir araştırma yapıldı
Türkiye'de Erken Boşalma Sıklığı Araştırıldı
A

Türkiye’de erken boşalma sıklığı konusunda Türk Androloji Derneği tarafından bir araştırma yapıldı.Araştırma Türkiye’de erken boşalma görülme sıklığının % 20 olduğunu sorunun, ilerleyen yaş, kronik hastalık varlığı, düşük gelir ve eğitim düzeyi, artmış birliktelik süresi ve artan çocuk sayısı ve işsizlik ile doğru orantılı olarak arttığını gösteriyor.   Türk Androloji Derneği (TAD) tarafından 2593 çift ile Türkiye'nin tüm sekiz coğrafi bölgesinde gerçekleştirilen ve Türkiye ve Avrupa’da bu boyutta yapılmış ilk araştırma olan ‘Erken Boşalma Sıklığı’ araştırmasının sonuçları belli oldu.

Dört ay süresince incelenen gönüllü çiftler ile 17 ilde gerçekleştirilen araştırma sonuçlandı. Araştırmanın sonuçları, tüm dünyadan alanında uzman hekimlerin katılımıyla 21-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Güncel Androloji Sempozyumu sırasında Janssen Cilag destekli uydu sempozyumunda açıklandı.

Çalışmaya dahil olan iller: İstanbul, Bursa, Balıkesir, Zonguldak, İzmir, Aydın, Antalya, Konya, Ankara, Kırıkkale, Adana, Gaziantep, Antakya, Malatya, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon idi.

Araştırmaya katılan çiftlerin yaş ortalaması kadınlarda 38, erkeklerde ise 41 idi. Araştırmaya katılan çiftlerin % 25’i 10-20 yıllık evli idi. Araştırmaya katılan kadınların % 55’i çalışmazken % 38.5’i yüksek eğitim almış, % 52’si ise lise veya ilkokul mezunu idi. Erkeklerin ise %44’ü kamu personeli veya esnaf, % 17’si işçi ve % 14.5’u emekli idi. Erkeklerde öğrenim durumu, % 36 yüksek öğrenim, % 60 ise lise veya ilkokul mezunu olarak öne çıkıyordu. Erkeklerin %20’sinde erken boşalma var. Kadınların %10’u bu durumdan şikayetçi...
  
Araştırmaya katılan erkeklerin tıbbi durumları incelendiğinde, %13’ünün yüksek tansiyon hastası, % 7’sinin kalp ve damar rahatsızlıklarına sahip, % 7’sinin ise şeker hastası olduğu belirtildi. Erkeklerin % 47’si 3 ile 7 dakika arasında boşaldığını bildirirken, % 24’ü 2 dakika ve üzerinde, %22’si 7 dakika ve üzerinde %11’i ise 1 dakika civarında boşaldığını belirtti.

Araştırmaya katılan erkeklerin %20’si boşalma süresini kısa buluyor. Araştırmaya katılan kadınların %9.5’i ise eşleri normal sürede boşaldığını düşünürken kendileri eşlerinin boşalma süresini kısa buluyor. Hekime başvuru oranları düşük olduğu belirlendi.

Erken boşalma şikayeti olan erkeklerin % 66’sı henüz doktora başvurmadığını belirtirken, %33’ü doktora başvurmayı düşündüğünü, %10’u ise başvurduğunu bildiriyor. 20-40 yaşları arasında % 14-15 seviyelerinde görülen erken boşalma vak'aları 40-60 yaş aralığında %20-22’ye, 60 yaşından sonra ise % 50-60 seviyelerine çıkıyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kızlık Zarı Yapısal Farklılık Gösterirmi?
Kızlık zarı; adet kanının akmasını sağlayan, delikli bir yapıdır
Evliliğe Dokunuş
Evlilik şüphesiz kutsal bir yolculuk
HIV'den Korunmanın Enkolay Yolu: Kondom
HIV; cinsellikle bulaşan hastalıkların en yaygınıdır
Vajina Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır?
Vajina; kadının cinsellikten zevk almasını sağlayan, üreme organıdır
İlk İlişkide Kanama Mutlaka Olur mu?
Kadınların %70-80'i anüler tip denilen kızlık zarına sahiptir
Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?
Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com