Uçuk Nedir? Uçuk Hakkında Merak Ettiklerimiz

01.08.2018 05:29
Uçuk sıkça karşılaştığımız ve hemen herkesin merak ettiği bir hastalıktır
Uçuk Nedir? Uçuk Hakkında Merak Ettiklerimiz
A

Uçuk sıkça karşılaştığımız ve hemen herkesin merak ettiği bir hastalıktır.Uçukla ilgili en çok merak edilenleri öğrenmek ister misiniz.

Uçuk Nedir? 

Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex virüsünün sebep olduğu hastalıktır.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir?
 
Uçuk çıkmadan 24 saat önce kendini belli eder karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir daha sonra o bölgenin kızarması, şişmesi ve de içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışıdır.Uçuk zamanla kuruyup çatlyarak, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk, ilk belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı, havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır.Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur. Uçuk kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilir. Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.Bayanlar makyajlarını çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır. 
Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir. Yerken, içerken kullanılan malzemeler özellikle başka biri ile kesinlikle paylaşılmamalıdır.Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır.

Uçuk Neden Tekrarlayabilir?

Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra çeşitli faktörlerin varlığında yeniden ortaya çıkabilir.Bu faktörler;stres,sşırı yorgunluk, uykusuzluk,aşırı güneş ışığı ve UV ışınları ,diğer enfeksiyonlar,adet dönemi, hamilelik gibidir.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?
 
Önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır: Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.Etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller

Salpenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Salpenjit fallop tüplerinin iltihaplanmasına neden olur. Enflamasyon bir tüpten diğerine kolayca yayılabilir, bu nedenle her iki tüp de etkilenebilir. Tedavi edilmezse, salpenjit uzun süreli…
Tavuk Karası Hastalığı Görmeyi Nasıl Etkiler?
Tavuk karası hastalığı, gece körlüğüdür ve genetik bir hastalıktır. Bu kişiler loş ışıkta görmekte zorlanır ve gece görüşü yoktur.
Trikoptilozis Nedir?
Trikoptilozis saçların uç kısmında ikiye ayrılmasıdır. Yani saç uçlarında çatallaşma olarak tabir edilen kırıklardır.
Kalıtsal Hastalık Ne Demek? Akraba Evliliğini Açıklar mı?
Kalıtsal; biyolojik mirastır. Yani anne ve babanın özelliklerinin, oğul döllere aktarılma ve özelliği genlerinde taşıma durumuna kalıtım denir.
Rahim Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Rahimin vajinaya kadar inmesi ve bazen vajinadan rahim ağzının elle temas edilebilmesi veya rahimin vajinadan tamamen çıkmasına rahim sarkması denir.
Kas Çekilmesi Nedir?
Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir.
Hipomani Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Gün boyu gereğinden fazla bir enerjiyle dolaşıyor, çabuk öfkelenip hızla ruh durumunuzu değiştiriyorsanız siz de hipomani sendromu yaşayan binlerce kişi arasında olabilirsiniz
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Vajinal akıntı da bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabilir.
Skolyoz Çocuklarda Nasıl Fark Edilebilir?
Skolyoz, omurga eğriliği hastalığıdır.Skolyoz hastalığı çocuklarda da görülebilmektedir.
Nefrotik Sendrom Nedir? Nefrotik Sendrom Belirtileri, Risk Faktörleri ve Tedavisi
Nefrotik sendrom herhangi bir nedenle böbreklerde ciddi şekilde hasar oluşması sonucu geçirgenliğin artmasıdır.
Hifema Hastalığı Nedir?
Göze delici bir cisim çarpması veya travmatik bir rahatsızlık sonucu gözün ön bölgesinde oluşan yoğun kanamaya Hifema adı verilir.
Polinöropati Nedir? Polinöropati Belirtileri,Tanı ve Tedavisi ile Türleri Nelerdir?
Pllinöropati nöroloji bölümümü ilgilendiren önemli hastalıklar arasındadır.Polinöropati hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalenin tamamını okuyabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com