Yumurtalık kanseri erken tanısında yeni bir test: HE4

A

Yumurtalık (over) kanseri, kadın hastalıkları ile ilişkili kanserler arasında 2. en sık kanser olma özelliğindedir ve ne yazık ki geç fark edilen bir kanser türü olduğu için genellikle geç teşhis konmaktadır.Bu nedenle araştırıcıların en çok üzerinde durduğu nokta yumurtalık kanserlerinin erken tanınmasını sağlayacak bir belirteç bulabilmektir.

Bu amaçla, çeşitli yumurtalık kist veya tümörlerinin kanser olup olmadığı konusunda, ayırt edici bazı testler geliştirilmiş ve şu ana kadar üzerinde en çok çalışılan ve kullanılan tanısal belirteç ise “CA125” adı verilen bir antijen olmuştur. Ancak CA125 sadece yumurtalık veya rahim kanserlerinde değil, diğer bazı iyi huylu hastalıklarda (örn. endometriozis, myomlar, enfeksiyonlar) veya adet dönemi ya da gebelik gibi tamamen doğal bazı durumlarda da yükselebilmektedir.

CA125 ve benzeri biyolojik belirteçlerin yumurtalık kanserlerinin taranmasındaki bu yetersizliği bilim insanlarını daha net sonuçlar veren farklı biyo-belirteçlerin keşfine doğru yöneltmiş ve bu araştırmaların sonucunda umut vaat eden yeni bir biyo-belirteç ortaya konmuştur: HE4 (Human Epididymis protein 4)

HE4’ün yumurtalık kanseri taramasında kullanıma girmesi 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanmasının ardından gerçekleşmiş ve ayrıca herhangi bir yumurtalık kist veya tümörünün kanser olup olmadığını belirlemek amacıyla kullanılan ROMA (Risk of MalignancyAlgorithm) algoritmasının bir bileşeni olarak kullanılmaya başlanmıştır. HE4 özellikle seröz veya endometrioid tip olarak adlandırılan yumurtalık kanserlerinin erken tanısı veya taramasında etkindir.

HE4 normal değerinin<150 pM olması gereklidir. 150 pM’in üzerindeki değerler yumurtalık kanseri açısından risk varlığını ifade eder. Bu testin bir diğer avantajı da hem menopoz öncesinde, hem de menopoz sonrasında aynı duyarlılıkla kullanılabilmesidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Burun Kanaması Yaz Aylarında Daha Sık Görülmektedir
Havaların giderek ısınmasıyla birlikte burun kanaması vakalarında da artış oldu
Lazer Epilasyonu Sonrası Yan Etkileri Var mıdır?
Epilasyon uygulamasında da lazerli tedavi uygulamaları sonucunda büyük oranda başarı kaydedildiği görülmüş ve hastalar üzerinde olumsuz yönlerinin çok az olduğu gözlenmiştir
Oruç Tutmak Zayıflatır mı?
Ramazan ayında bir çok ziyaretçimiz oruç tutuyor
Kışın Tükettiğimiz Sebzeler ve Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Kışın tüketilen  sebzelerin sağlığımıza önemli faydaları vardır
Sağlık Önerilerinizi Bizimle Paylaşın
İnteraktif bir sağlık sitesi olan Tahlil
Çocuklarda Görülen Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?
Çocuklarda görülebilen nefes darlıkları anne ve babaları sıklıkla endişelendirir
Egzersiz ve Spor Yaparken Bilmemiz Gerekenler
Egzersiz düzenli yapıldığı takdirde sağlığımız için önemli yararlar sağlamaktadır
Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken Nabız ve Kalp Atış Hızı
Nabız, kalp atış hızı doktorların muayenede sık olarak ölçtüğü bir yaşamsal bulgudur
Bayramda Şeker Hastalarının Dikkatli Olması Gerekiyor
Bayramının gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması  şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır
Ramazan'da Kolay Sindirimin Doğal İlacı Şalgam Suyu
İftarla sahurun arasının bu kadar kısa olması nedeniyle yenilen yiyecekler ve içecekler midede şişkinlik yapıyor
Kaliteli Bir Uyku İçin Doğru Nefes Almak Şart.
Yaşın ilerlemesiyle uyku düzeninde bozulmaların yaşanması sıklıkla görülen bir sorundur