Yumurtalık kanseri erken tanısında yeni bir test: HE4

24.05.2016 06:01
A

Yumurtalık (over) kanseri, kadın hastalıkları ile ilişkili kanserler arasında 2. en sık kanser olma özelliğindedir ve ne yazık ki geç fark edilen bir kanser türü olduğu için genellikle geç teşhis konmaktadır.Bu nedenle araştırıcıların en çok üzerinde durduğu nokta yumurtalık kanserlerinin erken tanınmasını sağlayacak bir belirteç bulabilmektir.

Bu amaçla, çeşitli yumurtalık kist veya tümörlerinin kanser olup olmadığı konusunda, ayırt edici bazı testler geliştirilmiş ve şu ana kadar üzerinde en çok çalışılan ve kullanılan tanısal belirteç ise “CA125” adı verilen bir antijen olmuştur. Ancak CA125 sadece yumurtalık veya rahim kanserlerinde değil, diğer bazı iyi huylu hastalıklarda (örn. endometriozis, myomlar, enfeksiyonlar) veya adet dönemi ya da gebelik gibi tamamen doğal bazı durumlarda da yükselebilmektedir.

CA125 ve benzeri biyolojik belirteçlerin yumurtalık kanserlerinin taranmasındaki bu yetersizliği bilim insanlarını daha net sonuçlar veren farklı biyo-belirteçlerin keşfine doğru yöneltmiş ve bu araştırmaların sonucunda umut vaat eden yeni bir biyo-belirteç ortaya konmuştur: HE4 (Human Epididymis protein 4)

HE4’ün yumurtalık kanseri taramasında kullanıma girmesi 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanmasının ardından gerçekleşmiş ve ayrıca herhangi bir yumurtalık kist veya tümörünün kanser olup olmadığını belirlemek amacıyla kullanılan ROMA (Risk of MalignancyAlgorithm) algoritmasının bir bileşeni olarak kullanılmaya başlanmıştır. HE4 özellikle seröz veya endometrioid tip olarak adlandırılan yumurtalık kanserlerinin erken tanısı veya taramasında etkindir.

HE4 normal değerinin<150 pM olması gereklidir. 150 pM’in üzerindeki değerler yumurtalık kanseri açısından risk varlığını ifade eder. Bu testin bir diğer avantajı da hem menopoz öncesinde, hem de menopoz sonrasında aynı duyarlılıkla kullanılabilmesidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Öksürük Şurubu Kullanalım mı?
Öksürük şurubu ailelerin çocuk doktorundan en fazla talep ettiği ilaç
Mevsim Geçişlerinde Alerjik Hastalığı Olanlar Öneriler
Mevsim geçişlerinde alerjik hastalıklar ve astım vakalarında artış görülmektedir
Çocuklara Öksürük Şurubu Vermek Gerekli midir?
Çocuklar hastalanıp öksürmeye başladığında birçok anne baba,çocuğuna biran önce öksürük şurubu kullanmak ister
Potasyum İçeren Besinler ve Potasyumun Faydaları
Hücrelerin içinde görev alan potasyum kas kasılmalarını ve kalp atışını düzenler
Çağla Meyvesinin Sağlığımıza Bilinen Yararları
Çağla meyvesi ilkbahar sonu ve yaz başlangıcı bol olarak bulunan bir meyvedir
Botoks Nedir? Hangi Bölgelerde Botoks Uygulanır?
Botoks (Botulinum toksini) uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir
tahlil.com
tahlil.com