Hipokondriyasis (Hastalık Hastalığı) Nedir?


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ İÇERİK

Renk Körlüğü Kimlerde Görülür Belirtisi ve Tedavisi nelerdir?

Erkeklerin yüzde 9 inde kadınların yüzde 2’inden azında renk körlüğü vardır.
Renk körlüğünün çoğu doğumda ortaya çıkar.
Fakat bazı renk körlüğü bulunan kişilerde hastalık kalıtsal değildir. Doğum esnasında lens saydam iken yaşlandıkça koyulaşır.
Renk körlüğünün yaygın türü olan kalıtsal renk körlüğünde yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı, aynı biçimde algılanır ve ayrı renkler ancak yoğunluklarıyla ayırt edilebilir.
Bu bozukluk doğuştan geldiğinden renk körleri zamanla belirli tonları ayıracak hale gelebilirler. Renk körlüğünün ender görülen ve ciddi olan türünde ise görüş bozukluğu ilerleyicidir ve hasta her şeyi siyah - beyaz görür.
Ne yazık ki kalıtsal renk körlüğünün tedavisi yoktur. Görme sinirinin zayıflamasına bağlı olan ve görme bozukluğu ile birlikte seyreden renk körlüğü ise bir ölçüde düzeltilebilir ya da en azından ilerlemesi engellenebilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Daltonizm (Renk Körlüğü) Nedir?

Daltonizm bir renk körlüğü hastalığıdır.Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri algılamaktaki bozukluğu tanımlamak için kullanılır.
Kadınlardan daha çok erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur.
Kadınlarda yüzde 0,7–0,9 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 12 dur. Renk körlüğünün nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır.
Renk körlüğü aynı rengin tonlarını ayırmakta olan güçlük şeklinde hafif olabileceği gibi hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli olabilir.
En çok görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Nadir görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve tüm dünyanın siyah - beyaz görülmesi söz konusudur.
Her 25 erkekten ve her 180 kadından birinde vardır. Çoğu renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez.
Renk körlüğü doktorlarca genellikle basit bir muayene sonrası anlaşılır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Z
BİLMENİZ GEREKENLER