First slide
Second slide
Third slide

Migrene İyi Gelen Önerilerimizi Dikkate Alın

Migren, halk arasında hepimizin genellikle duymuş olduğu “migrenim tuttu” “migren krizi” gibi terimlerden hatırlayacağımız nörolojik bir hastalıktır. Genetik olarak anne ve babada görülüyorsa çocukta da görülme ihtimali çok yüksektir. Kadınlardaki hormonal dengesizlikler ve daha fazla olan duygusallık sebebiyle kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Genellikle çalışan ve daha çok okumaya bağlı işlerde çalışıp gözlerini çok kullanan kişilerde ortaya çıkar.

Ataklar halinde görülebilen migren, sadece baş ağrısından ibaret değildir. Mide bulantısı, ses ve ışığa aşırı duyarlılık da oluşabilir. Genellikle göz arkasında, kaşların altında ve en çok da şakak bölgesinde görülen zonklayıcı ağrıyla kendini gösterir.

İki çeşit migren vardır. Biri aniden ortaya çıkıp kendini başın bir tarafındaki şiddetli ağrı ile gösterir. Hepsinde olmasa da bu tür migrene belirti olarak kusmayı gösterebiliriz. Genellikle toplumda görülen migren türü budur. Daha çok orta yaşlarda açığa çıkar. Diğeri ise auralı ataklar şeklinde görülür ve daha ciddi bir boyutta ele alınır. İnsanların %10’unda görülüp çocukluktan itibaren ortaya çıkar. Ataklar 3-5 saat sürebilir. Yoğun mide bulantısı ve kusma belirtileri eşlik eder. Başın bir tarafında çok yoğun ağrı oluşur. Kişi görme duyusunda hassasiyet ve zorluk hisseder.

Migren ataklarınızın veya ağrılarınızın neyden kaynaklandığını bulup bu etkene yönelik çözüm oluşturmak sizin için en iyisi olacaktır.
Peki ya hangi sebeplerden migren ağrıları oluşabilir veya artabilir?

-Bir şeyleri kafaya takıp, üzülüp, sinirlenip, strese girmek

-Çay, kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekler

-Alkol (özellikle şarap) ve sigara kullanımı

-Eksik bir uyku uyumak veya çok fazla uyumak

-Fazla sıcak veya fazla soğuğa maruz kalmak

-Yemek saatlerini kaçırıp gereken zamanlarda yemek yememek, dengesiz beslenmek

-Obezite

-Yüksek sesli ortamda bulunmak veya kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlemek

-Kadınlarda hormon bozuklukları

-Mayalı içecekler, tatlandırıcı koruyucu içeren yiyecek ve içecekler, çok yağlı ve baharatlı yiyecekler yemek.

Migrene iyi gelen pratik önerilerimizi dikkate alınız:

Öncelikle yukarıda belirtiğimiz ve migreni tetikleyebilen unsurlardan kaçının.
Buna ilave olarak düzenli spor, uyku ve beslenme alışkanlığı edindiğiniz takdirde migren ağrılarınızda azalma görmeniz mümkün.
Sizde de migren başlangıcı varsa asla kafanıza göre ağrı kesici almayın.
Bu fayda etmektense ağrılarınızı daha da arttırabilir. En iyi yöntem bir nöroloji uzmanına başvurmak ve bu yaygın hastalığın belirtilerini en aza indirmek için kendinize dikkat edip sağlıklı bir hayat sürmektir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sedef Hastalığı (Psöriasis)

Bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olup ırsi olduğu bilinmektedir.Hava iklimi, yiyecekler, enfeksiyonlar, depresyon ve hastaların psikolojik durumları hastalığı azdırır veya davet eder, ancak sebebi değildir. Sedef hastalığının yaygın görülen bir hastalıktır.Hastalık hastalığa yakalanan hastaların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilmektedir.
Sedef hastalığı sadece bir deri hastalığı olarak değerlendirilmemelidir.Bir takım organları da etkileyebilmektedir. Hastalığın bulunduğu deri bölgesi kızarık hale gelir. Lezyonların bulunduğu bölgeler üzerinde kalın gümüş renkli kabuklanmalar oluşur. Saçlı deri, diz, dirsek ve sırtın alt kısmı sıklıkla tutulan bölgelerdir.Bir kısım sedef vakaları kişinin hastalığının farkında olmayacağı kadar hafif seyirlidir.
Ancak vücudun önemli bir kısmını tutacak şekilde şiddetli seyredebilen sedef vakaları da görülmektedir. Bu çok şiddetli vakalarda bile yararlı tedavi metotları vardır. Sedef hastalığı aynı ailenin birden fazla bireyinde görülebilmesine rağmen bulaşıcı değildir.
Toplumda hastalığın görülme sıklığı yüzde 1 ila 3 arasında değişmektedir. Sedef hastalığını kontrol altına almak mümkün olsa da tamamen yok etmek mümkün kolay değildir.Sedef hastalığına yol açan faktör sürekli devam ediyor ve hayat boyu alevlenme riski bulunuyor.
Sedef hastalığı bazı durumlarda halk arasında yanlış olarak bulaşıcı bilinmektedir.Bunun aksine bulaşıcı değildir.
Tedavisi mümkün olan sedef hastalığı,deriye sürülen krem ve pomad gibi ilaçlar,ağızdan kullanılan ilaçlarda tedavi edilebildiği gibi fototerapi denilen yöntemle de tedavi edilebilmektedir.Fototerapi PUVA tedavisi ve UVB ışınları ile özel merkezlerde yapılmaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Hipokondriyasis (Hastalık Hastalığı) Nedir ?

Günümüzde sıkça görülen bir sağlık sorunudur.Bu hastalar vücutlarını aşırı bir şekilde dinlerler,iç organlarında bir veya birden çok hastalık olacağı şüphesiyle abartılı ve mantık dışı inanışlarla beyinlerini aşırı derecede meşgul ederler.
Yaptırdıkları tahlilleri kapı kapı doktor gezip sırayla gösterir ve her birinden farklı bilgiler almaya çabalarlar. Cinsiyet farkı olmadan kadın ve erkekte aynı oranda görülen bir problem olup ,doktorlara hastalık nedeniyle başvuran hastaların ortalama % 5’inde görülür. 30’lu yaşlarda görülme sıklığı artar.
Bu hastalarda tıbbi incelemeler ve yapılan geniş çaplı tahlillere rağmen fiziksel bir hastalık bulunamaz.Bu kişiler hastalık bulunamadığı kendilerine hekimce söylendiğinde genellikle bunu kabul etmezler.  Bu hastalar en çok kalp damar , mide ve barsak sistemlerinde hastalık olduğundan şüphe duyarlar. Hipokondriyasis hastaları gerekli gereksiz birçok tahlil yaptırıp zamanlarının önemli bir kısmını doktor karşısında geçirirler.
Psikiatrik tedavi bu hastalar için oldukça değerlidir.Psikoterapi sonrası hipokondriyasis hastalarında olumlu sonuçlar görülmektedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 gün önce
G
kaplan
18 yaşında oğlumun,38 derece ateş ve buna bağlı baş ağrısı şikayeti vardı. kan tahlili yapıldı.
wbc : 3.4 ( normal değer 4,6-10,2)
plt : 129 ( normal değer 142-424),
neu :1,45 ( normal değer 2-6,9)
yorumlar mısınız?
tahlil.com
WBC ve PLT değerleri düşük.Bunlar normal değil.Bazı viral enfeksiyonlarda bu tür sonuçlar çıkabilir.Bir hematoloji uzmanına danışmak da uygun olacaktır.
1 gün önce
G
y3dib3l4
Trombosit degerim ilk yaptırdıgımda 90 idi 5 gun sonra tekrar yaptırdım 80 cıktı.Bunun tehlikesi varmıdır?bunun düsmesin sebebi nedir ? ne gibi hastalıklarla sonuclanır?Sadece her gidisimde test yapılıyor buna bir teşhis koyulmadı.Artık doktorlara gitmekten yoruldum.tedavimi yarıda bıraksam bi sorunla karsılasırmıyım?
tahlil.com
100 ve altı trombosit değerleri dikkatle izlenmelidir.Sonucunuz normal değil bunun nedenlerinin araştırılması ve takibi hematoloji doktorlarınca yapılmalıdır.
1 gün önce
G
senay_
Merhaba,
İdrar tahlili sonuclarım asagıdaki gibidir. Yorumlarınız benim icin onemli. yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim.

Görünüm Bulanik , Glukoz Negatif ,Eritrosit 8 /HPF , Lokosit 11 /HPF , Bakteri Cok /HPF
tahlil.com
Lökosit ve bakteri bulunması idrar yollarınızda enfeksiyon varlığını düşündürüyor.
1 gün önce
G
eyup-k
merhabalar benim degerlerim asagidaki gibi dir.

FT3 4.62 referans 2.3-3.9
FT4 1.62 referabs 0.58-1.64
TSH 0.12 referans 0.34-2.6

bu ne anlama gelmektedir.
tahlil.com
Tiroid testleriniz normal değil.TSH değeriniz düşük. Hipertiroidiniz olabilir. Bir endokrinoloji uzmanına başvurunuz.
1 gün önce
G
canatan
Sayın Hocam;
kan Tahlilimde, RDW (H) değeri 14,8 Ferritin değeri,37,31 Burada bir çelişki var mı?
MCH (L) değeri 26,4 ne anlama geliyor.
Total PSA 1,23 Bu değerle Prostat var diğilebilir mi? Ya da başlangıçtır denilebilir mi?
Saygılarımla.
Not:Yaşım 60 tır.
tahlil.com
Bu kadar detaylı sorular soruyorsunuz, bi zahmet sitemizdeki uyarıları de okuyup bir de bu sonuçların raporda belirtilen normal yani referans değerlerini verseniz.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER