First slide
Second slide
Third slide

Raşitizm Nedir? Raşitizm Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?

Raşitizm, genellikle 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda  görülen bir hastalıktır. Kalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde önem arzeden minerallerin kemiklerde normalden az  bulunmasına bağlı olarak ortaya çıkar.
Her yaşta görülmesine rağmen daha çok  çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak  görülür. Raşitizmli hastalarda diş daha geç  çıkar. El ve ayak bilekleri ise  normalden daha geniştir.
Hastaların göğsünde  küçük şişlikler vardır.Raşitizm hastası çocuklarda  büyüme geriliği, yaşıtlarından kısa kalma gibi belirtiler dikkat çeker. Yürürken bacaklarda eğrilik gözlenir.
Bu belirtilerin hemen hepsi  kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar.
Raşitizmli bebeklerin yürümesi ve emeklemesi geç olur. Kaslarında ise  zayıflık gözlenir.

Raşitizm Tanısı Nasıl Koyulur?

Kemikleri gösteren radyolojik filmler çekilir.Ayrıca  kanda kalsiyum, fosfor ve ALP (alkalen fosfataz) düzeyleri bakılır.Muayene bulguları da tanıda çok önemlidir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Sedef Hastalığı (Psöriasis)

Bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olup ırsi olduğu bilinmektedir.Hava iklimi, yiyecekler, enfeksiyonlar, depresyon ve hastaların psikolojik durumları hastalığı azdırır veya davet eder, ancak sebebi değildir. Sedef hastalığının yaygın görülen bir hastalıktır.Hastalık hastalığa yakalanan hastaların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilmektedir.
Sedef hastalığı sadece bir deri hastalığı olarak değerlendirilmemelidir.Bir takım organları da etkileyebilmektedir. Hastalığın bulunduğu deri bölgesi kızarık hale gelir. Lezyonların bulunduğu bölgeler üzerinde kalın gümüş renkli kabuklanmalar oluşur. Saçlı deri, diz, dirsek ve sırtın alt kısmı sıklıkla tutulan bölgelerdir.Bir kısım sedef vakaları kişinin hastalığının farkında olmayacağı kadar hafif seyirlidir.
Ancak vücudun önemli bir kısmını tutacak şekilde şiddetli seyredebilen sedef vakaları da görülmektedir. Bu çok şiddetli vakalarda bile yararlı tedavi metotları vardır. Sedef hastalığı aynı ailenin birden fazla bireyinde görülebilmesine rağmen bulaşıcı değildir.
Toplumda hastalığın görülme sıklığı yüzde 1 ila 3 arasında değişmektedir. Sedef hastalığını kontrol altına almak mümkün olsa da tamamen yok etmek mümkün kolay değildir.Sedef hastalığına yol açan faktör sürekli devam ediyor ve hayat boyu alevlenme riski bulunuyor.
Sedef hastalığı bazı durumlarda halk arasında yanlış olarak bulaşıcı bilinmektedir.Bunun aksine bulaşıcı değildir.
Tedavisi mümkün olan sedef hastalığı,deriye sürülen krem ve pomad gibi ilaçlar,ağızdan kullanılan ilaçlarda tedavi edilebildiği gibi fototerapi denilen yöntemle de tedavi edilebilmektedir.Fototerapi PUVA tedavisi ve UVB ışınları ile özel merkezlerde yapılmaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Hipokondriyasis (Hastalık Hastalığı) Nedir ?

Günümüzde sıkça görülen bir sağlık sorunudur.Bu hastalar vücutlarını aşırı bir şekilde dinlerler,iç organlarında bir veya birden çok hastalık olacağı şüphesiyle abartılı ve mantık dışı inanışlarla beyinlerini aşırı derecede meşgul ederler.
Yaptırdıkları tahlilleri kapı kapı doktor gezip sırayla gösterir ve her birinden farklı bilgiler almaya çabalarlar. Cinsiyet farkı olmadan kadın ve erkekte aynı oranda görülen bir problem olup ,doktorlara hastalık nedeniyle başvuran hastaların ortalama % 5’inde görülür. 30’lu yaşlarda görülme sıklığı artar.
Bu hastalarda tıbbi incelemeler ve yapılan geniş çaplı tahlillere rağmen fiziksel bir hastalık bulunamaz.Bu kişiler hastalık bulunamadığı kendilerine hekimce söylendiğinde genellikle bunu kabul etmezler.  Bu hastalar en çok kalp damar , mide ve barsak sistemlerinde hastalık olduğundan şüphe duyarlar. Hipokondriyasis hastaları gerekli gereksiz birçok tahlil yaptırıp zamanlarının önemli bir kısmını doktor karşısında geçirirler.
Psikiatrik tedavi bu hastalar için oldukça değerlidir.Psikoterapi sonrası hipokondriyasis hastalarında olumlu sonuçlar görülmektedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
6 yıl önce
G
fatma k
KALSİYUM 10.3
FOSFOR 4.49
AMİLAZ 23
BABAM 61 YAŞINDA
BU DEĞERLER KÖTÜMÜ..TEŞEKKÜRLER
Dr.Batuhan
Test sonuçlarının rapordaki referans değerlerini de yazmalısınız.Lütfen sorularınızda büyük harf kullanmayınız. Büyük harf kullanılarak sorulan sorular cevaplanmamaktadır
Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız
http://tahlil.com/tahlilim-neden-yorumlanmadi/

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER