25 gün önce kız arkadaşımla yakınlaştık regli geçikmesinin 3.Günü kandan test yaptık negatif çıktı tarlusal ilaç içmesine rağmen hala hiç bir regli belirtisinin olmadığını söylüyor.Kan testinde hamileliğin çıkmaması söz konusu olabilir mi?

Hocam merhaba 25 gün önce kız arkadaşımla yakınlaştık regli geçikmesinin 3.Günü kandan test yaptık negatif çıktı tarlusal ilaç içmesine rağmen hala hiç bir regli belirtisinin olmadığını söylüyor.Kan testinde hamileliğin çıkmaması söz konusu olabilir mi?

Tahlil.com Cevabı :

 Gebelik yönünden kanda yapılan Beta HCG testi son derece güvenilirdir. Pratik bir öneri olarak beklenen adet tarihinde 10 günlük bir gecikme daha olur ve bu süreçte adet görülmez ise idrarda veya kanda gebelik testi tekrarlanabilir.
Tarlusal gibi ilaçların da tercihen bir doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.
Ancak bu ilaçlar gebelik oluştı ise var olan gebeliği ortadan kaldırma işlevi görmezler.
Organik bir nedenle oluşan adet gecikmesinde adet söktürücü olarak tedavi amaçlı olarak kullanılmalıdır.
Ancak adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.

Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.

Kız arkadaşınızın adetinde  gecikme devam ederse kadın doğum doktoruna muayene olması en doğru yaklaşım olacaktır.