4 yaşında oglumun kan degerleri crp 22,2. Wbc 15,94

4 yaşında oglumun kan degerleri crp 22,2. Wbc15,94 pdw8,3 mpb8,6 neut#10,90 mono#2,11 eo#0,00 lymph%

Tahlil.com Cevabı :

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

Kan sayım tahlili diğer adıyla da hemogram testi sonucuna göre WBC yani lökosit yüksekliği olduğu görülüyor.
Anlayacağınız dille akyuvarlar normalden yüksek diyebiliriz.
WBC  yüksekliği durumunda akla gelen ilk olasılık enfeksiyon varlığıdır..Çeşitli enfeksiyonlarda wbc değeri yüksek çıkabilir.Özellikle bakteriyel kökenli enfeksiyonlar buna örnektir.Kan sayımında  wbc yüksekliği farklı sebeplere  bağlı olarak da izlenebilmektedir.

Kan sayımı tahlilinde WBC (lökosit)  yüksekliğine ilişkin aşağıdaki bağlantımızda çok daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

WBC yüksekliği