5 yaşında kızım için rutin kontrol kan testlerinde aşağıdaki gibi sonuçlar aldım kızımın hiç bir şikayeti yok acaba doktora başvurmam gerekiyor mu?rnrnFE-DEMİR *95 ug/dL referans değer 28-93n rnDEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ *442 ug/dL referans değer 228-428n(TIBC)nrnFERRİTİN 39.26 ng/mL referans değer 4-67n

Merhaban 5 yaşında kızım için rutin kontrol kan testlerinde aşağıdaki gibi sonuçlar aldım kızımın hiç bir şikayeti yok acaba doktora başvurmam gerekiyor mu?rnrnFE-DEMİR *95 ug/dL referans değer 28-93n rnDEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ *442 ug/dL referans değer 228-428n(TIBC)nrnFERRİTİN 39.26 ng/mL referans değer 4-67n

Tahlil.com Cevabı : Merhaba, sonucunuzu değerlendirdik.Ferritin değeri normal kızınızın.Ferritin, demirin çözünmesinden ve vücutta  depolanmasından sorumludur. Yani kızının demir depolamasında bir sorun yok bu da olumlu. FE-DEMİR ve DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ değerleri çok az da olsa yüksek ancak bu haliyle kayda değer bir sorun olmadığını düşünüyoruz  kızınızın. Bizim önerimiz bir kaç hafta sonra testi tekrarlatmanız. Buna göre bir değerlendirme daha yapılabilir.Şu aşamada kızının bir şikayeti de yok ise, sağlık yönündne bir problemi yok ise doktora başvurmanıza gerek bulunmuyor.