79 yaşında olan babama kan testi yapıldı. Kan üre azotu(Bun)22.8 olarak çıktı. Ürik asit oranı da 8.3 olarak sonuçlarda çıktı. Bunun sebebi nedir? Bu oranların yüksek olması bir risk midir?

Merhabalar, 79 yaşında olan babama kan testi yapıldı. Kan üre azotu(Bun)22.8 olarak çıktı. Ürik asit oranı da 8.3 olarak sonuçlarda çıktı. Bunun sebebi nedir? Bu oranların yüksek olması bir risk midir? Yoksa bir ilaç veya beslenme programı ile oranlar normal seviyeye düşer mi?

Tahlil.com Cevabı : BUN yüksekliği böbrek fonksiyonlarında bozulmanın bir belirteci olabilir.EGFR testi de yapılıp buna göre karar verilebilir böbrek fonksiyonları yönünden. Ürik asit yüksekliğinde ise akla ilk olarak gut hastalığı gelir.