Adenozin deaminaz testi nedir? Neden adenozin deaminaz testi yapılır? Anneannemde adenozin deaminaz yüksekliği var.

Tahlil.com Cevabı : Adenozin deaminaz enzimi eritrositler, lökositler, akciğer, karaciğer, mide, genitoüriner sistem ve serumda bulunmaktadır. Enzim aktivitesi çocuklarda tüberküloz olgularında diğer solunum sistemi hastalıklarından çok daha yüksektir. Adenozin deaminaz testi yüksekliği aşağıda belirtilmiş durumlarda görülebilir.Hepatit, siroz, hemakromatozis, bazı tümöral hastalıklarla ilişkili tıkanma sarılıkları, prostat ve mesane kanserinde adenozin deaminaz yüksek çıkabilir.Ayrıca hemolitik anemi, gut, talasemi major, tüberküloz, otoimmün hastalıklar da serumda adenozin deaminaz seviyesinin yükseldiği durumlar arasındadır. Plevral sıvıda adenozin deaminaz tayini ise genellikle tüberküloza bağlı plörit tanısı için kullanılır.