Adet düzensizliğim var .Duphaston kullanarak adet oldum hamilelik varsa duphaston ile adet görülür mü ?

Adet düzensizliğim var .Duphaston kullanarak adet oldum hamilelik varsa duphaston ile adet görülür mü ? İhtimali var mı

Tahlil.com Cevabı : Merhabalar.Adet düzensizliğinizin tedavisi için bazı hormon testleri ve gerekirse jinekolojik muayene yapılması en doğru olanıdır.
Duphaston kullandığınızı söylüyorsunuz. Duphaston, didrogesteron etkin maddesi içeren bir ilaçtır.
içermektedir. Didrogesteron vücudumuzca salgılanan progesteron hormonuna  benzer etki yapmakta olup tıpta çeşitli amaçlarla tedavide ilaç olarak kullanılmaktadır.
Kullanım amaçlarının başlıcaları:

Ağrılı adet dönemleri,- Endometriyozis  hastalığı, menopozdan öncesi adet düzensizlikleri,diğer adet düzensizlikleri, anormal ağır seyreden adet kanamaları, Pre-menstrual sendrom (PMS), düşük riskini azaltmak ve düşük seviyede progesteron hormonundan kaynaklanan kısırlık durumlarıdır.

Duphaston ve benzeri ilaçları mutlaka doktor kontrolünde ve geciken adetlerde de gebelik testi yaptırdıktan sonra kullanmanızı öneririz.

Gelelim sorunuzun cevabına, hamilelik var ise, bu ilacın kullanımı hamilelik sürecinde bebeğin sağlığına zararlı olur, düşüğe sebep olabilir ancak hamilelik sürecinde bu ilacın kullanılması ile adet görülmez.
Hamilelik olmadığı bir süreçte bu ilaç adetin görülmesini tetikleyebilir.