Anti pariyetal antikor sonucum pozitif cıktı b12 vitaminim düşüktü iğne yaptırdıktan sonra artış oldu pozitif çıkması kötü bisey mi bazı yerlerde okuduğumda mide kanseri riski falan diyor

Hocam merhaba benim anti pariyetal antikor sonucum pozitif cıktı b12 vitaminim düşüktü iğne yaptırdıktan sonra artış oldu pozitif çıkması kötü bisey mi bazı yerlerde okuduğumda mide kanseri riski falan diyor acaba bunun tedavisi varmıdır günümüzde negatif yapabilirmiyiz.

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun.Anri pariyetal antikor testi kronik atrofik gastrit, pernisiyöz anemi gibi hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Doktorunuz vitamin b 12 eksikliğiniz olduğu için bu testi istemiş. Merak etmeyin kanser ile direkt ilgisi olan bir test değildir.