Babam covid hastası. 14. Gune girdi konusmada yürümede zorluk cekmekte cigerlerde geniş bir tutulum var dendi.

Babam covid hastası. 14. Gune girdi konusmada yürümede zorluk cekmekte cigerlerde geniş bir tutulum var dendi yaş 54rnD-dimer2.66 mg/lrnFibrinojen700 mg/dlrnTroponin 2.92 pg/mlrnKreatin kiraz 1.78 ngrnCrp20.8 mg/lrnÜre58 mgrnPotasyum3.76 mmolrnKreatin kinaz438u/lrnKreatinin1.02 mg rnpulmicort verildi baska ilac kullanmiyor durumunda duzelme olmadi sonuçlarla ilgili yorum yapılmadı desteğinizi rica ederm

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun. Ciğerlerde geniş bir tutulum var ise gerek görülürse hastaneye yatırılması, oksijen desteği, antibiyotik kullanımı gibi ilave girişimlere ihtiyacı olabilir babanızın.Sadece pulmicort yeterli gelmeyebilir.
Ekte göndermiş olduğunuz tahlillerden ALT ve AST karaciğer testleri ve yüksek çıkmış.Tedavide kullanılan ilaçlar bu değerlerde yükselme yapabiliyor.
CRP yüksekliği de zaten enfeksiyonun varlığı yönünde bir gösterge.
Üre değerindeki yükseklik de böbrek fonksiyonlarında bir bozukluğun habercisi.
Size önerimiz hastanede yatıp ileri tahlil ve tedavi imkanı gerekliliği yönünden babanızı ilk fırsatta bir dahiliye, göğüs hastalıkları veya enfeksiyon hastalıkları doktoruna götürmeniz.Geçmiş olsun diliyoruz.