Babamın D-dimer (Kantitatif) değeri 4162 çıktı. tomagrafi çekildi ama sonuçlar 10 günde çıkacak.

Babamın D-dimer (Kantitatif) değeri 4162 çıktı. tomagrafi çekildi ama sonuçlar 10 günde çıkacak. bu değer normalden çok yüksek görünüyor. ne gibi bir problem olabilir. bu arada babam 1 ay önce covid geçirdi.

Tahlil.com Cevabı : Merhabalar.Öncelikle babanıza geçmiş olsun diliyoruz.COVİD hastalarında sperifik olarak D dimer yüksekliği olmaktadır.
D dimer için 4162 yüksek bir değer. COVİD sonrası D dimer testi bir süre daha yüksek seyrini sürdürebilir.
Bazı hastalarda bu süreç 1-2 ayı bulabilir.
D dimer testi yüksekliğinde damar içi pıhtılaşma dolayısıyla da damar tıkanıklığı riski artmaktadır. Bu da hayatı tehdit eden sonuçlar oluşturmaktadır.
D dimer yüksekliği bulunduğunda damarlarda bir pıhtı oluşumunu, dolayısıyla derin ven trombozu -venöz tromboemboli (VTE), pulmoner emboli düşündürür.
Bu sebeple babanızın D dimer testi yönünden takibi sürmeli ve bu değerlerde düşme olana kadar kan sulandırıcı ilaçları kullanması gerekmektedir.
Tomografi sonucu da bu testin yüksekliğine dair ilave bazı bilgiler verebilir.