Boynumda kronik diye tabir ettiğimiz hareketli , ağrısız birden fazla lenfadenopati var.

Boynumda kronik diye tabir ettiğimiz hareketli , ağrısız birden fazla lenfadenopati var . 10 senedir varlar ne büyüyor ne de küçülüyor hep aynı boyuttalar (gece terlemesi, ateş , kilo kaybı gibi şikayetler yok) altta yatan habis bir durum söz konusu olabilirmi endişe veriyor?

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun. Lenfadenopati insan vücudundaki lenf bezlerinin şişerek büyümesidir.
Lenf bezleri insan vücudunun bağışıklık ve savunma mekanizması için oldukça önemli yapılardır.Lenfadenopati insan vücudundaki lenf bezlerinin şişerek büyümesidir.
Ancak 10 senedir olan ve büyümeyen bir lenfadenopati sizi korkutmasın. Bu altta yatan habis bir durumu göstermez.
Lenfadenopatiler boyun bölgesinde bulunduğunda, çapları 1 cm ve altındaysa çok dikkate alınmaz.
Ancak boynunuzdaki lenfadenopatilerin varlığının saptanması ve gerekirse ölçümleri için ultrason muayenesi fikir verebilir.Bu nedenle dilersenin bir Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.