Dün elime ailemden üç kişinin (annem, babam ve teyzem) kullandığı bir iğne (kan şekeri ölçüm cihazının parmak delme lanseti) battı.?

Dün elime ailemden üç kişinin (annem, babam ve teyzem) kullandığı bir iğne (kan şekeri ölçüm cihazının parmak delme lanseti) battı. Annem ve babam birkaç yıl önce ameliyat oldular, iki ay önce her ikisi de check up oldu, tahlilleri yapıldıi karaciğer ultrasonları (hatta annem için tomografi) çekildi. Teyzem ise sadece rutin kan tahlillerini (şeker, kolesterol vs) yaptırıyor. Hepatit olacaklarını zannetmiyorum, olsa kontrollerinde belli olurdu değil mi? Ama yine de Hepatit B veya C şüphesi olabilir diye battığı gün tahlil yaptırdım.HbsAg NegatifAnti HBs NegatifAnti HCV Negatifçıktı. Battığı gün hemen sonuç vermeyeceğini okudum. iki sorum var.1. Tekrar ne zaman test yaptırmalıyım? Ne zaman kesin olarak sonuç verir ve “Negatif” olduğunu gördüğümde kapmamış olduğumu anlayabilirim? Testi yapan doktor “15 gün sonra belli olur” dedi. Doğru mudur? İnternette farklı şeyler okuyorum çünkü.2. Bulaşıcılığı ne zaman başlar? Kaptığım anda başkalarına bulaştırmaya başlar mıyım, yoksa bir müddet geçmesi mi gereklidir? Testlerim pozitif çıkmadığı sürece başkasına bulaşmaz diyebilir miyiz?3. Eşim hamile. Bir müddet onunla temas etmekten kaçınmalı mıyım, yoksa henüz bir risk yok mu?Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :  Yaptırdığınız testler normal, ama bahsettiğiniz gibi çok erken yaptırmışsınız.Sitemizde tahlil yorumluyoruz, merak ettiğiniz tüm konuların cevapları sitemizde var.Arama motorumuzu kullanarak bulabilirsiniz.Ailenizdeki kişilerin test sonuçları normalse, zaten endişe verecek bir durum yoktur.