İdrar kültüründe bakteri izole edilmedi yazıyor.

 Smear testi yaptırdım ve sonucunda bakteri iltihap bulundu. 2 hafta fitil kullandım daha sonra doktorum idrar kültürü istedii.İdrar kültürü sonucunda İDRAR KÜLTÜRÜ   BAKTERİ  İZOLE EDİLMEDİ diye bir bilgi var bu ne demek oluyor.

Tahlil.com Cevabı : İdrar kültürü enfeksiyon etkeni olan bir mikroorganizmanın verilen idrar numunesinde bulunup bulunmadığının ortaya çıkarılması ve enfeksiyon olup olmadığının araştırılmasında tercih edilen bir mikrobiyolojik tahlil yöntemidir.
Smear testinde iltihap yani enfeksiyon göstergesi olan bakteri görülünce doktorunuz enfeksiyon varlığını araştırmak için idrar kültürü istemiş.
Yapılan idrar kültürü tahlilinde bakteri izole edilmedi terimi ise verdiğinizi idrar örneğinde enfeksiyona sebep olacak herhangi bir bakterinin bulunmadığını gösteriyor.Bu durumda idrar kültür tahlil sonucu normal çıkmış.
İdrarınızda mikrop ürememiş.Yani bir idrar yolları enfeksiyonu yok.
Ancak idrar kültüründe bakteri izole edilmedi raporu sadece idrarın incelenmesi yönünden bilgi verir.
Doktorunuz gerek görürse ilave olarak vajen kültürü de isteyip vajinal bir enfeksiyon yönünden de bir tahlil isteyebilir.