İyonize kalsiyum oranı 4.68-5,28 mg/dl normal kabul ediyor benim sonucumda kalsiyumu 11.9 olarak sonuç yazılmış.Kalsiyum yüksekliği neden olur?

İyonize kalsiyum (Zeisler metodu) = ((6.25 X (total kalsiyum) - ((total protein) X 3/8)) /rn((total protein) + 6.5)rnbu verilere göre iyonize kalsiyum oranı 4.68-5,28 mg/dl normal kabul ediyor benim sonucumda kalsiyumu 11.9 olarak sonuç yazılmış T.protein 7.4 formüle göre 5.14 çıkıyor ve buda ref.aralığında bu sonuç sizce hatalı bir tetkik midir?

Tahlil.com Cevabı : Değriniz yüksek çıkmış bu da normal değil.Doktorunuz hangi nedenle bu testi istemiş belirtmemişsiniz.Ancak genel bir bilgi olarak iyonize kaldsiyum aşağıda belirtilen nedenlerle yüksek çıkabilir.
  • Paratiroid bezlerinin gereğinden çok çalışması
  • Vitamin D yüksekliği
  • Tüberküloz,
  • Sarkoidoz,
  • Fiziksel Aktivite düşüklüğü
  • Thiazid tipi idrar söktürücü ilaç kullanımı,