Kızımın yaşı 16, 1 ayı aşkın süredir şiddetlikarın ağrısı mukuslu ishal çıkıyor. Kanda CRP değeri yüksek, gaitada bol miktarda lökosit ve gizli kan var. aNtibiyotik tedavisi uyguladılar, düzelme olmayınca hastanede yattık

Kızımın yaşı 16, 1 ayı aşkın süredir şiddetlikarın ağrısı mukuslu ishal çıkıyor. Kanda CRP değeri yüksek, gaitada bol miktarda lökosit ve gizli kan var. aNtibiyotik tedavisi uyguladılar, düzelme olmayınca hastanede yattık Değerler normale döndü çıktık 15 gün sonra yine aynı Çocuk Gastoentrolojiye götürdüm detaylı gaita tahlilleri yapıldı fakat henüz değerlendirilmedi.rngaitada lökosit kan sancısı

Tahlil.com Cevabı :

Gaita kültürü tahlili gastroenterit tanısında kullanılan en güvenilir tahlil yöntemidir. Kızınızda CRP yüksekliği ve gaitada lökosit görülmesi de enfeksiyon yönünden bilgi veriyor.
Ancak kimi zaman bu çok önemli tahlili istemeyebiliyor doktorlar.
Belirtiğinize göre size bu tahlil yapılmamış anlaşılan.

Gaita kültürü sonucuna göre, bir enfeksiyon varlığı yönünden en doğru bilgi alınacaktır.
Enfeksiyon var ise de, buna uygun antibiyotik tedavisi planlanacaktır.

İdrar kültürü hakkında detaylı bilgi almak, bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için tıklayınız