Merhaba, ben 24 yaşındayım.Yüksek tansiyon problemi ile kardiyologa gittim.Doktorum kan testi istedi. Sonuçları şöyle ; Renin, Direkt ( aktif renin) 57 ?

Merhaba, ben 24 yaşındayım.Yüksek tansiyon problemi ile kardiyologa gittim.Tansiyonum sık sık çıkıyor,19 - 20 lere kadar yükseliyor.Doktorum kan testi istedi. Sonuçları şöyle ;Renin, Direkt ( aktif renin) 57 Yatarak 3 - 16 ng / L Ayakta 3 - 33 ng / LAldosteron 103 Yatarak 12 - 125 pg / ml Ayakta 70 - 295 pg / mlsonuçları yorumlayabilirmisiniz ? Renin yüksek çıkmış, acaba tansiyon problemi o yüzden mi oluyor,daha önce tansiyon şikayetim yoktu.

Tahlil.com Cevabı :  Geçmiş olsun.Renin tansiyon problemi olanlarda yüksek çıkabilir.Tansiyon nedeni araştırmak için doktorunuz ilave testler de isteyebilir