Pantolonda sperm hücresinin ömrü ne kadardır? Pantolona el değmesi sonrası vajinaya temasla hamilelik olur mu?

Üzerimde boxer ve pantolon vardı ve boşaldım boxer ıslandı pantolon nemlendi bu durumda pantolonu nem yapan spermin ömrü ne kadardır?Pantolona el değip 5 dakika sonra vajinaya temas etme durumunda gebelik riski varmıdır. İki soruma da net bir şekilde cevap verirseniz minnettar olurum

Tahlil.com Cevabı :

İki sorunuza da sırayla cevap verelim.

Sperm  hücresi dış ortamda sadece birkaç dakika yaşar. Sperm yaşamak için neme ve sıcaklığa ihtiyaç duyar, bu nedenle havaya maruz kaldıktan sonra hızla ölürler. Boşalma sonrası meni dış ortamda kuruduğunda içindeki sperm de  ölür. Kimi durumlarda dış ortamda vajinaya yakın bir sıcaklık ve nem ortamı bulan meninin içinde spermler  20 dakikaya kadar yaşayabilir.

Pantolona el değip 5 dakika sonra vajinaya temas etme durumunda ise kesinlikle gebelik riski yoktur.