Sağ üst kadran ağrısının nedenleri nelerdir?

Daha önce sormuştum. Sağ üst kadran ağrısı için ultrason çekildi temiz geldi kan değerleri de normal meteospazmyl diye bi ilaç verdi dahiliye doktoru ağrının sebebi nedir sizce

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba. Sağ üst kadran ağrısının bir çok sebebi olabilir.Bunun sebebini buradan kestiremeyiz.Ancak olası sebeplari hakkında size bilgi verebiliriz.Bu ağrının bir çok nedeni olabilir ve bir çok tahlil ve detaylı muayene sonrası kesin bir teşhis koyulabilir.

Sağ üst kadran ağrısı nedenleri:

Safra kesesi ve safra yolları hastalıkları: (Akut kolesistit, safra kesesi taşı ve safra yolları enfeksiyonu
Hepatitler,
Karaciğer de görülen apse oluşumu,
Karaciğer büyümesi,
Mide ülseri,
Pankreas iltihabı
Böbrek taşı ve/veya enfeksiyonları
Zona zoster enfeksiyonu
Koroner arter hastallıkları ve damar darlıkları
Akciğerin altında görülen zatürre

Bu belirttiklerimiz başlıca nedenlerdir. Doktorunuz buna göre farklı branş hekimlerinden konsültasyon, gerekirse ultrason muayenesinin tekrarı, MR ve/veya tomografi gibi ilave tahliller isteyebilir.
Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.