Sol ventrikül hipertrofisi, normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu ve sol ventr,ikül diastolik disfonksiyonu ne anlama gelir?İnternette bu tanılar kalp yetmezliği diyor.Aydınlatabilirseniz sevinirim

Merhaba eşimin tahlil sonucunda sonuç kısmına bu terimler yazılmış.İnternetten araştırdım fakat tıbbi terimler olduğu için çok bir şey anlamadım.Kendisi kronik böbrek hastası sol ventrikül hipertrofisi, normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu ve sol ventr,ikül diastolik disfonksiyonu ne anlama gelir?İnternette bu tanılar kalp yetmezliği diyor.Aydınlatabilirseniz sevinirim.rteşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı : Sonuç olarak kalpte fomksiyon bozuklukları bulunuyor. Kalp yetmezliği olarak da nitelendirebiliriz.Bu durumda kardiyoloji ve gerekirse kalp damar cerrahisi bölümlerinde değerlendirilmenizde yarar var.