Yeğenime doktor lenfoma tanısı koydu.Onkoloji bölümüne sevk etti.Siz ne öngörüyorsunuz.

Hocam dün yeğenime doktor lenfoma dedi pazartesiye onkoloji ye gidin dedi bu sonuçlara göre sizin yorumunuz nedir biz önce pazartesi yine bir çocuk doktoruna gidelim 2 yaşında ki çocuğu onkolojiye sokmayalim dedik ama siz ne öngoruyorsunuz şimdiden teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun.Sonuçlarınızı değerlendirdik.Boyun ultrason muayenesinde şüpheli lenf bezi büyüklükleri (lenfadenopati) gözlenmiş.Kan tahlilinde ise, sedimentasyon testi 87 ve CRP değeri 31,3 çıkmış. Bu değerler de yüksek ve normal değil.
Ayrıca tam kan sayımında hafif kansızlık bulguları ve akyuvar (lökosit) değerinde yükseklik ile, lenfosit oranı ve sayısı yüksek.
Ancak sadece bu değerler ile lenfoma tanısı koyulamaz ancak bir şüphe oluşabilir.Tercihen bir üniversite hastanesinin çocuk hematolojisi ev/veya çocuk hematoonkoloji  bölümüne öncelikli olarak başvurmanızı öneririz.
Burada ileri tetkikler (biopsi, periferik yayma gibi) yapılacak ve tanınız netleşecektir.Geçmiş olsun.