a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w y z

ANTİDİÜRETİK HORMON (ADH) Hakkında Bilgi

Bu tahlille kandaki antidiüretik hormon seviyesi ölçülmektedir.Bu hormonun bilinen diğer adları ise, vazopressin veya arjinin vazopressin (AVP)'dir. 

ADH hormonu beyinde  hipotalamus bezi tarafından salgılanır.ADH hormonu insan vücudunun su ihtiyacını göz önüne alarak boşaltım sistemince atılan sıvı miktarını dengeler.
ADH eksikliğinde temel olarak böbreklerden su atılımı normalin üstüne çıkar.Aksi durumda ise ADH fazlalığında böbreklerden sıvı atımı azalır.

Ektopik ADH salgılayan tümörler, akut intermittant porfiria, Guillain-Barre sendromu, beyin tümörleri, vasküler ve enfeksiyoz beyin hastalıkları, pnömoni, pulmoner tüberküloz, tüberküloz menenjit ve nefrojenik diabetes insipitusda plazma ADH düzeyi artar.

Santral diabetes insipitus, psikojenik polidipsi ve nefrotik sendromda iseADH düzeyi düşer.

Santral ve nefrojenik diabetes inspidus veya psikojenik polidipsi ayırıcı tanısı için ADH stimülasyon testleri kullanılabilir.

Normal Değer: 0-8 pg/ml'dir.
 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Rumuz | 18.06.2020 12:24

Adh hormonum 1.96 pmol/L çıktı diabetes inspidus tanısı koymak için yeterli azlıkta mı?

Tahlil.Com | 24.06.2020 01:01

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

gamze.ezmag | 22.09.2013 12:54

Merhaba,sık idrara giden 15 yaşındaki oğlumun idrar tetki ,antibiyotik duyarlılık testi,gilke hemoglobin,glukozaçlık,homair indek,potasyum,sodyum,üre kreatin,üre ürik asit normal çıktı ADH * <0.5 0.8 - 4.5 pg/ml çıktı bu değerin düşüklüğünün sebepleri nelerdir teşekkürler sevgiyle

Tahlil.Com | 30.09.2013 12:52
ADH değeri düşük çıkmış çocuğunuzun, diabetes insipitus denilen bir durumda böyle çıkabilir.Endokrinoloji bölümünde takip edilmeli çocuğunuz.